medan.sk

sledujte nás:

Výber z 25.06.2013

Z ekonomiky


Problém bude maťvláda už tento rok
Ak chce vláda o rok znížiť deficit pod tri percentá výkonu našej ekonomiky, mala by nájsť opatrenia, ktoré jej prinesú viac ako miliardu eur. To je zhruba 1,5 percenta výkonu slovenskej ekonomiky. Rezort financií pôvodne odhadol potrebnú sumu opatrení na 800 miliónov eur. Teraz už počíta s väčším balíkom úspor.

Rezort práce pripravuje zmenu
Tisíckam slovenským živnostníkom sa vlani nahromadili dlhy voči štátu. V čase, keď sa ich podnikaniu nedarilo, sa rozhodli dobrovoľne sporiť na dôchodok. Keď sa ich biznis rozbehol, tieto sociálne odvody už museli platiť povinne. Zabudli si však zrušiť predchádzajúce dobrovoľné poistenie. Rezort práce chce túto duplicitu odstrániť.

Prieskum agentúry Focus a Inštitútu hospodárskej politiky
Ľudia nechcú v dôchodkových správcovských spoločnostiach sporiť dlhšie ako 10 rokov. Peniaze chcú dostať čím skôr. Povedali to približne dve tretiny respondentov. Asi dve tretiny respondentov sú ochotní kúpiť z dôchodkových úspor v DSS dôchodkové poistenie aj pre svoju manželku, manžela, alebo nezaopatrené deti.

Počiatek chce rozdeliť Cargo na tri menšie spoločnosti
Na Slovensku sa schyľuje k prvej privatizácii druhej vlády Roberta Fica. V rukách súkromníka môže do roka skončiť časť železničného prepravcu Cargo. Takýto návrh dostane vláda od ministra dopravy Jána Počiatka. Cieľom rezortu je ozdravenie a oddlženie spoločnosti. Jej celkové zadlženie už prekonalo pol miliardy eur.

Z domova


Skanska sa bráni
Združenie firiem Skanska a Strabag žiada Národnú diaľničnú spoločnosť o nápravu. Nesúhlasia s vylúčením zo súťaže na výstavbu úseku diaľnice D1 z Lietavskej Lúčky cez Višňové po Dubnú skalu. Dôvod vylúčenia je podľa nich zvláštny. Diaľničiari vylúčili ich ponuku pre dĺžku nechránených únikových ciest v tuneli Višňové.

Opozícia s novelou nesúhlasí
O novele zákona o významných investíciách rozhodnú poslanci parlamentu. Návrh umožní podľa opozície ľahšie vyvlastnenie pozemkov ľudí. Podľa novely investor bude musieť na Slovensku vytvoriť minimálne 300 nových pracovných miest a vtedy sa štát začne investíciou zaoberať ako významnou pre krajinu a môže prísť na rad vyvlastnenie.

Ústredie práce zvolilo formu súťažného dialógu
Ústredie práce vyhlásilo verejné obstarávanie na projekt zamestnávania znevýhodnených uchádzačov o prácu. Ich umiestňovanie majú zabezpečiť personálne agentúry či mimovládne organizácie. Do projektu sa má zapojiť asi 7000 dlhodobo nezamestnaných. Na projekt by sa malo vynaložiť 12,2 milóna eur.

Štát už vie, kam sa podelo cez desaťtisíc živnostníkov
Viac ako desaťtisíc živnostníkov si založilo firmu. Od začiatku roka totiž pribudlo asi 15-tisíc eseročiek. Ak živnostník nemá príjem, platí minimálne odvody i napriek tomu, že isté obdobie vôbec nič nezarobí. Pri firme sú odvody podľa vykonaných prác. Pri firmách môžu ľudia lepšie optimalizovať svoje dane, ale majú oveľa viac povinností.

Zo zahraničia


Najvyššie odmeny dostal za vlaňajšok Stumpf
Vďaka stratégii Johna Stumpfa, zameranej na chrlenie širokej ponuky produktov v mene spokojnosti zákazníkov poskočil vlani zisk Well Fargo takmer o štvrtinu. Akcionári mu vlani pridali k platu takmer 1,9 milióna eur. Platy top bankárov sa však znížili o desatinu.

Berlusconi dostal sedem rokov väzenia
Taliansky súd vyniesol verdikt nad expremiérom Silviom Berlusconim. Obvinený je z pohlavného styku s neplnoletou prostitútkou. Odsúdil ho na sedem rokov väzenia a zakázali mu aj výkon verejnej funkcie. Berlusconi sa proti rozsudku môže odvolať. Ústavný súd odmietol jeho sťažnosť voči rozsudku v inom prípade.

Súdna rada rozhodnutie nekomentuje
Parlamentné zhromaždenie Rady Európy odmietlo trojicu slovenských kandidátov na miesto sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva. Požiadalo nás o novú kandidátku. Dôvodom je nedostatočná kvalifikácia kandidátov. Či sa to týka všetkých mien a v čom presne zlyhali, sa slovenská vláda dozvie diplomatickou cestou.

Zeman vymenuje šéfa úradníckej vlády
Český prezident Miloš Zeman má v hlave mená štyroch ľudí, ktorí by prípadne mohli viesť vládu odborníkov. Odmietol však povedať, či bude tento variant presadzovať. Tým dal najavo, že s Miroslavou Němcovou ako kandidátku ODS na premiérku nepočíta. Dnes má oznámiť meno nového premiéra. Právnici sa sporia, či postupuje v súlade s ústavou.