medan.sk

sledujte nás:

Výber z 25.04.2012

Z ekonomiky


Východiská rozpočtu na rok 2013
Vláda musí počítať s menšími príjmami do štátnej kasy. Dôvodom je nižší výber daní a slabá spotreba domácností. Vláda už pripravuje na rok 2013 úsporný balíček za 1,5 miliardy eur.

Sťahovania firiem do daňových rajov bude pokračovať
Za tri mesiace ušlo do daňového raja 77 slovenských firiem. Presunom sídla môže firma ušetriť aj tretinu zo svojho zisku. Firmy odchádzajú pre hrozbu vyšších daní. Ministerstvo hospodárstva situáciu dramaticky nevidí.

Rezort financií už vie, ako zdaniť banky
Rezort financií navrhuje, že finančné domy budú platiť bankový odvod z vkladov bežných ľudí. Z nich by mali odvádzať 0,2 percenta. Opatrenie má znížiť deficit verejných financií o 50 miliónov eur. Smer upúšťa od zámeru, kedy chcel zvýšiť už existujúcu sadzbu bankového odvodu.

Slovensko nemá nadbytočné eurofondy
Štát dokáže použiť do konca roka 2015 eurofondy vo výške 11 miliárd eur. Tie, ktoré by nevyčerpali, mali ísť na podporu nezamestnanosti a tvorbu pracovných miest pre mladých. Vláda zrejme z niektorých operačných programov eurofondy presunie.

Z domova


Fico sa stretol so špičkou euroatlantických štruktúr
Premiér Robert Fico ubezpečil lídrov EÚ, že Slovensko bude plniť svoje záväzky voči EÚ. Lídrom predstavil ekonomickú politiku svojej vlády. EÚ žiada tvrdé škrty, Fico však radikálne opatrenia neplánuje.

Cargo hľadá strategického investora
Smer-SD sa nebráni vstupu strategického investora do Železničnej spoločnosti Cargo. Privatizáciu však odmieta. Firma je dlhodobo v strate. Investora chcela vyberať aj bývalá vláda, ktorá to však nestihla.

Údaje o podnikateľoch získame ľahko
Získať údaje o podnikateľoch cez web sa dá na Slovensku ľahšie ako v USA, Švédsku či Holandsku. Údaje o firmách zverejňujeme dostupne. Chýbajú nám možnosti, cez ktoré by mimovládky čerpali dáta do svojich vlastných projektov.

Zvolenská nevie, ako do systému naliať peniaze z rezervy
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nevie ako uvoľniť 50 miliónov zo štátneho rozpočtu na vyššie platy sestier. Kým nevymyslí riešenie, rezort financií tieto peniaze nepustí.

Zo zahraničia


Maďarsko bojuje o pôžičku z MMF
Vláda Viktora Orbána plánuje zaviesť daň z finančných transakcií vo výške 0,1 percenta z transformovanej sumy. Vzťahovať sa má na bankové transakcie. Je možné, že ju budú platiť aj spoločnosti obchodujúce na burzách. Nové dane čakajú aj telekomunikačné služby.

Medvedev chce prilákať zahraničný biznis
Novozvolený prezident Vladimir Putin odstúpi z čela strany Jednotné Rusko. Vystriedať ho má Dmitrij Medvedev. Ten chce z Ruska vybudovať investičný raj a zraziť nezamestnanosť pod päť percent.

Situácia v Španielsku je neudržateľná
Na finančných trhoch si Španielsko tento rok potrebuje požičať 186 miliárd eur. Dôvera trhov v schopnosť krajiny splácať však klesá. Vládny dlh má v roku 2012 dosiahnuť 79,8 percenta HDP. Klesajú i ceny španielskych nehnuteľností.

Nečas testoval svoju prevahu
Český kabinet Petra Nečasa si otestoval svoju prevahu v parlamente. Podporilo ho 103 poslancov vrátane prebehlíkov z Veci verejných. Rokovania však boli prerušené a budú pokračovať až po hlasovaní o dôvere vláde.