medan.sk

sledujte nás:

Výber z 24.10.2012

Z ekonomiky


V rozpočte únie chýbajú na tento rok peniaze
Tohtoročný rozpočet EÚ musí byť zvýšený o deväť miliárd eur. Európska komisia už požiadala členské krajiny, aby do rozpočtu poslali dve tretiny z chýbajúcej sumy. Tretinu sumy nazbieral z pokút. Rezort financií ešte nevie, akou sumou sa na tomto doplatku bude podieľať Slovensko, avšak peniaze máme odložené.

Poslanci rokujú o voľne v obchodoch
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti chcú, aby boli obchody v nedeľu od 6. do 14. hodiny zatvorené. Podporu však nemajú istú. Podľa Jozefa Mihála takéto návrhy obmedzujú slobodu ľudí aj firiem. OĽaNO by mohlo podporiť KDH. Rozprava o novele Zákonníka práce sa začína. Opozícia navrhne desiatky zmien.

Slovensko zavedie daň z finančných transakcií
Európska komisia dala zelenú desiatim krajinám vrátane Slovenska, aby zaviedli daň z finančných transakcií. Verí, že sa mu podarí presvedčiť aj ďalšie krajiny. Krajiny prispejú transakčnou daňou sumou cez desať miliárd eur. Jej zámerom je získať viac peňazí na protikrízové opatrenia od bánk a menej zo škrtania štátnych výdavkov.

Svetová banka nás chváli
Podpora podnikateľskej klímy na Slovensku stagnuje. Od októbra minulého roka sme sa nepohli zo 46. priečky spomedzi takmer dvoch stoviek krajín. Vo V4 sme zatiaľ najlepší. V rebríčku však nie sú započítané zmeny v rámci konsolidačného balíčka. Svetovej banke sa na Slovensku páčilo niekoľko zlepšení.

Z domova


Ako by dopadli prezidentské voľby
Bývalá premiérka Iveta Radičová by v prezidentských voľbách preskočila premiéra Roberta Fica. Za prezidentku by ju v prvom kole volilo 40,4 percenta ľudí, Fica iba 30 percent. Radičovú by podporili aj voliči Smeru, a to až 15 percentami. Kandidát pravice, expredseda KDH Pavol Hrušovský, skončil na piatom mieste.

Glváč predniesol správu o činnosti Vojenského spravodajstva
Minister obrany Martin Glváč tvrdí, že minulý rok bol pre vojenské spravodajstvo asi najhorším. Správa o činnosti Vojenského spravodajstva totiž reaguje aj na kauzu s odpočúvaním. Tá zostane pred verejnosťou utajená. Podľa Glváča sa pri fungovaní vojenských tajných služieb neefektívne minulo aj okolo jedného milióna eur.

Súkromné firmy sa zatiaľ báť nemusia
Európska komisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová nemá úspech so snahou o zavedenie kvót pre ženy v predstavenstvách veľkých európskych firiem. Vyzvala ich, aby zvyšovali zastúpenie žien vo svojich predstavenstvách tak, aby do roku 2020 tvorili ženy 40 percent členov predstavenstiev.

Vysoký poplatok zaplatia aj bežní ľudia
Na stavebnom úrade zaplatíte pri niektorých rekonštrukciách viac. Môžu za to nové správne poplatky za stavebné povolenia. Znevýhodnení sú najmä obyvatelia bytov v panelákoch. Majiteľov rodinných domov sa totiž vyššie poplatky nedotkli. Výšku poplatkov neplánuje ministerstvo dopravy meniť.

Zo zahraničia


Kalousek stiahne návrh rozpočtu na budúci rok
Vláda českého premiéra Petra Nečasa ustupuje po debakli občianskych demokratov v senátnych voľbách. Šiestim rebelom z ODS predstavil kompromis na zmiernenie daňového balíčka. Počíta so zvýšením nižšej sadzby DPH na 15 percent v budúcom roku, ale základnú sadzbu ponecháva na 20 percentách. ODS s tým nesúhlasí.

Írsko si reformami vybojovalo veľkú výhodu
Francúzsky prezident Francois Hollande tvrdí, k Írsku by mali politici pristupovať ako k špeciálnemu prípadu. Spomedzi krajín čerpajúcich pomoc sa mu totiž najlepšie darí plniť podmienky medzinárodných veriteľov. Môže tak získať preplatenie záchrany domácich bánk z trvalého eurovalu, alebo zjemnenie podmienok čerpania úveru.

Romney útočil v záverečnej debate na Obamu
Republikánsky kandidát na prezidenta Mitt Romney chce vybudovať superarmádu. V poslednej debate preto zaútočil na rivala Baracka Obamu. Ten totiž chystá škrty v armáde. Romney zatiaľ nepovedal, odkiaľ plánuje zohnať peniaze, keď chce aj znižovať deficit USA.

V Európe narastá nervozita z Británie
Veľká Británia odmieta Schengen, euro, bankovú úniu či fiškálny pakt. Dokonca sa vláda premiéra Davida Camerona chystá odstúpiť aj od dosiahnutých zmlúv. Británia sa už nebude podieľať na bezpečnostnej a justičnej politike EÚ. V Európe sa hovorí o vystúpení Británie z únie, čo Európe pridáva starosti.