medan.sk

sledujte nás:

Výber z 24.1.2014

Z ekonomiky


Komisia porovnávala ceny v jednotlivých členských štátoch
Za energie platíme najviac v únii. Náklady na elektrinu, plyn, teplo či pohonné látky tvoria viac než 16 percent z výdavkov našich domácností. Rezort financií tvrdí, že je to preto, lebo máme slabú kúpyschopnosť, čiže málo zarábame. Ceny energií pre domácnosti u nás určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten analýzy z Bruselu odmieta.

Zlom a výrazný prepad nastali pred mesiacom
Do prvého kola bločkovej lotérie sa registrovalo sedem miliónov bločkov. Do žrebovania v januári sa dostalo už takmer o polovicu menej lístkov z pokladníc. Národná lotéria zaznamenala v decembri najvýraznejší prepad od vzniku. Odborníci tvrdia, že ľudia zistili, že sa im bločky registrovať neoplatí. Do bločkovej lotérie už vstupujú aj obchody.

Registrácie firiem u daniarov sa začali bez problémov
Podnikatelia, ktorí sú platcami DPH, môžu najneskôr v pondelok podať daňové priznanie k tejto dani už len elektronicky. Aby to mohli urobiť, musia sa registrovať. Finančná správa hovorí, že zatiaľ tak neurobili všetci. V polovici tohto týždňa ich chýbalo ešte 10-tisíc. Finančná správa už oddelila server na prijímanie daňových priznaní od servera, na ktorý sa budú nahrávať kontrolné výkazy.

Dlh rastie, lebo štát míňa viac
Hrubý dlh slovenskej verejnej správy ku koncu minulého roka zrejme prekročil hranicu 54 % HDP. Nebol však vyšší ako 55 % výkonu ekonomiky. To, že sa naplní rozpočtový predpoklad vlády, si myslí aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Na konci roku 2012 sme mali dlh 52,1 percenta HDP. Za rok sa zvýšil o 2,36 miliardy eur.

Z domova


Kamionistom majú vzrásť náklady
Novinky v mýte zvýšia celkové náklady dopravcov v priemere od 2,6 do 4,7 percenta Závisí to od toho, či má dopravca novší alebo starší vozový park. Napriek tomu, že dopravcovia budú zvyšovať ceny na prepravu, nemalo by sa to odraziť na koncových cenách tovarov v obchodoch. Náklady vedia dopravcovia aj znížiť, a to pri uplatnení výkonového bonusu.

Rozdelenie dotácií na kultúru menšín
Menšiny už vedia, koľko peňazí dostanú od štátu na svoje kultúrne aktivity v tomto roku. Dotácie sa medzi 13 menšín rozdeľovali prvýkrát podľa novinky. Tá zohľadňuje výsledky sčítania obyvateľstva z roku 2011. Okrem maďarskej menšiny menej peňazí pripadlo Chorvátom a Židom. Desať menšín si, naopak, polepšilo.

O emisiách poslanci rokovali za zatvorenými dverami
Smer podporil opozičný návrh, aby minister vnútra Robert Kaliňák ukázal pozadie emisií alebo povedal, prečo nemôže. Kaliňák už hľadá cestu, ako zverejniť zoznam ľudí, ktorí si z bankových účtov garážovej firmy Interblue Group vybrali zisk 47 miliónov eur. Tie na úkor Slovenska zarobila predajom emisných kvót. Kaliňák by mal do mesiaca povedať, čo zverejní.

Novinári nesmú fotografovať, čo majú poslanci na stoloch
Kancelária parlamentu poslala redakciám e-mail s novými podmienkami na akreditácie novinárov a ich právami v parlamente. Zakazuje im pohyb mimo vestibulu, priestoru pred rokovacou sálou, balkóna a malej novinárskej miestnosti. Na zasadania výborov budú môcť žurnalisti len v sprievode parlamentnej ochranky. Predseda parlamentu Pavol Paška obmedzil počet novinárov z jednotlivých redakcií v parlamente.

Zo zahraničia


Optimistické vyhliadky na tento rok dostali ďalší úder
Európski politici a bankári sa obávajú deflácie, ktorá by mohla poslať eurozónu na japonskú cestu. Deflácia by totiž priniesla zvýšenie úrokov. Tieto varovania prichádzajú v čase, keď svetoví lídri na konferencii hovoria o konci krízy a debatujú o ukončení podporných balíčkov. Vlády napriek šetreniu pokračujú v zadlžovaní a tak pomáhajú rastu cenovej hladiny.

Na Ukrajinu sa pozerá celý svet
Ukrajinci si vypočuli slová jedného z lídrov opozície, Vitalija Kličkavčera a v protestoch poľavili. Počkajú si tak na výsledky rokovaní. Do Kyjeva už poslal varovanie aj Brusel. Protesty nabrali na sile po tom, čo vláda prijala zákony, ktoré obmedzujú občianske práva. Vo Ľvove už prevzali moc odporcovia prezidenta Viktora Janukovyča.

Zeman sa ich chystá odobriť
Český prezident Miloš Zeman vymenuje novú vládu predsedu sociálnej demokracie Bohuslava Sobotku. Stane sa tak 29. januára. Zeman sa teraz stretáva s budúcimi členmi kabinetu, ktorých navrhli strany trojkoalície ČSSD, ANO a KDU– ČSL. Zeman predtým naznačoval, že by niektoré mená mohol odmietnuť. Sobotka však hrozil podaním na súd pre kompetenčný spor.

Ruský súd zmiernil trest pre Lebedeva
Ruský najvyšší súd zmiernil trest pre podnikateľa Platona Lebedeva na desať a pol roka. Jedná sa o niekdajšieho spolupracovníka ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Lebedev si danú dobu už odpykal, a tak ho prepustia na slobodu. Najvyšší súd im však ponechal povinnosť zaplatiť údajný daňový únik vo výške 17 miliárd dolárov.