medan.sk

sledujte nás:

Výber z 24.09.2012

Z ekonomiky


Agentúrni zamestnanci pracujú za horších podmienok
Dvaja ľudia, ktorí robia v práci to isté, môžu za prácu dostávať rozdielnu odmenu. Stáva sa tak v prípadoch, ak je jeden z nich riadny zamestnanec a druhý najatý cez sprostredkovateľskú pracovnú agentúru. Novela Zákonníka práce v tom mala zaviesť poriadok. Odborári aj zamestnávatelia sa zhodujú, že to situáciu zhorší.

Zníženie depozitnej sadzby ECB
Úroky na termínovaných vkladoch či v niektorých podielových fondoch sa môžu prepadnúť nadol. Zníženie sadzby na vklady bánk v Európskej centrálnej banke zatlačí na úročenie vkladov Slovákov. Stačí, aby ECB zaťažila vklady bánk na svojich účtoch negatívnym úrokom.

Presun peňazí do programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia
Európska komisia povolila ministerstvu práce presun 70 miliónov eur na podporu zamestnanosti z operačného programu Vzdelávanie. Zvýšenie príspevku je pre riešenie problému nezamestnanosti mladých ľudí. Projekty na podporu takmer 11 500 pracovných miest sa môžu začať rozbiehať už v októbri.

Súkromné dôchodky majú viac alternatív
Pri druhom pilieri sa uvažuje nad viacerými variantmi vyplácania penzií. Súkromné dôchodky by mohli byť v rovnakej výške po celú jeseň života občanov. Ďalšími možnosťami sú zvyšovanie o pevne stanovené percento či infláciu. Konkrétnu podobu zákona predstaví ministerstvo práce v priebehu budúceho roka.

Z domova


Harabin má opäť svoj plný plat
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin prišiel za rok o 50 683 eur. Je to pre finančný trest, ktorý mu vlani uložil Ústavný súd. Stalo sa tak preto, že opakovane nevpustil na Najvyšší súd audítorov z ministerstva financií. Harabin nechce povedať, či už má trest za sebou, ale v súčasnosti už má opäť svoj plat.

Na zvyšovanie miezd zdravotníkov nie sú peniaze
Zdravotníci si chcú zákonom vybojovať garantované mzdy. Ich mzda má vzrásť na úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo je asi 800 eur mesačne. Nemocnice odkázali odborom, že na zvyšovanie miezd nie sú peniaze. Rezort zdravotníctva nevie, či bude schopné naplniť očakávania odborárov.

Za potraviny si v obchodoch priplatíme
Rast cien potravín sa zrýchli a nemusí sa zastaviť ani v prvej polovici roku 2013. Predpokladajú to ekonómovia pre suchá a drahý benzín a naftu. Ceny potravín boli v auguste o 4,8 percenta vyššie ako vlani. Premiér Robert Fico kritizoval Ivetu Radičovú za vysoký rast cien potravín. Teraz môže čeliť podobnému problému.

Slováci mohli spreneveriť takmer štvrť milióna eur
Škandál s financovaním športového ihriska v Senci sa rozrastá. Slováci musia vrátiť nórskemu úradu fondov 688-tisíc eur, ktoré nám na projekt dali. Kontrola Nórov zistila viacero porušení verejného obstarávania či zmeny projektu bez predchádzajúceho schválenia. Slováci už hľadajú hlavných vinníkov.

Zo zahraničia


Rokovanie o zvýšení trvalého eurovalu
Lídri eurozóny zvažujú zvýšenie trvalého eurovalu z päťsto miliárd na dva bilióny eur. Európa potrebuje viac peňazí, aby pomohla zadlženým krajinám. Peniaze majú slúžiť na nákup najrizikovejších dlhopisov Talianska a Španielska. Slovenský príspevok v eurovale je 5,76 miliardy eur. K zvýšeniu eurovalu má výhrady Fínsko.

Voľby posilnili tvrdú ruku Lukašenka
Parlamentné voľby v Bielorusku boli triumfom prezidenta Alexandra Lukašenka. V hlasovaní zvíťazil Lukašenkov vládny tábor, keďže opozičné strany Bieloruský národný front a Zjednotená občianska strana voľby bojkotovali. Podľa opozície boli voľby fraškou.

Katalánsko chce dosiahnuť väčšiu slobodu
Katalánsko ohlásilo začiatok boja o nezávislosť od centrálnej vlády v Madride. Do svojich snáh zapojili aj Európsku úniu. Premiér plánuje vyhlásiť predčasné voľby, aby upevnil svoj mandát pre vyjednávanie nového vzťahu medzi Barcelonou a Madridom. Získať chce aj väčšie kompetencie pri výbere a použití daní v regióne.

Vláda má zaujať stanovisko k návrhom
Maďarsko dúfa, že podpíše úverovú dohodu s Medzinárodným menovým fondom. Tá má byť v hodnote dvanásť až pätnásť miliárd eur. Maďarsko chce dvojročnú až trojročnú preventívnu úverovú linku podobnú tej, ktorú malo Poľsko.