medan.sk

sledujte nás:

Výber z 24.06.2013

Z ekonomiky


Novela je v rukách rezortu financií
Daňové priznanie už nemusí stáť pár desiatok eur. Hrozí to menším firmám, ktoré si najímajú externých účtovníkov. Priznania by im mohli podávať iba daňoví poradcovia, a za tých si firmy musia platiť často viac. Navrhuje to Slovenská komora daňových poradcov. Zatiaľ sa nevie, či novela zákona o daňových poradcoch prejde.

Rodinnému biznisu sa u nás darí
Asi polovici rodinných firiem vlani vzrástli tržby, štvrtine sa nezmenili, 88 percent verí, že im výnosy budú rásť aj naďalej a dve percentá chcú prepúšťať. Prioritou vlády by podľa nich malo byť daňové zvýhodnenie malých a stredných podnikov. Necelá polovica by chcela lepší prístup k eurofondom.

Úspora v správnom čase
Kým ešte koncom roku 2011 sme si mali problém od investorov požičať, v súčasnosti nám ich dôvera prináša miliónové úspory. A tým aj miernejšie škrty v tomto roku. Lacný slovenský dlh môže štátnemu rozpočtu usporiť 39 miliónov eur. V tomto roku máme na úrokových nákladoch zaplatiť 1,4 miliardy eur.

Odhad potrieb pracovného trhu
K najžiadanejším povolaniam v roku 2017 budú patriť zamestnania v oblasti zdravotníctva, učitelia, stavební špecialisti, technici a majstri výroby, účtovníci, ale aj chovatelia hospodárskych zvierat. Firmy spolu s ústredím práce vypracovali potrebu povolaní pre každú župu. Rezort školstva na odhady zatiaľ nechce reagovať.

Z domova


Pološtátne distribučné spoločnosti riešia problém
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zrejme podhodnotil objem energie, ktorú museli distribučky vykúpiť od výrobcov zelenej energie. Kvôli tomu majú v súčasnosti straty. Vďaka rozhodnutiu ÚRSO však odberatelia elektriny platia menej. Straty distribučiek tak štátu umožnili zlacniť cenu o 3 percentá. Úrad zatiaľ chybu nepriznáva.

Kontrolóri našli viac ako 300 pochybení
Inšpektori Najvyššieho kontrolného úradu našli 15 systémových nedostatkov a 392 nedostatkov pri hodnotení projektov. NKÚ skontroloval úspešné žiadosti o podporu aplikovaného výskumu, ktoré firmy a univerzity podali v rokoch 2009 až 2011. Bolo ich vyše päťdesiat, v celkovej sume 143 miliónov eur. Výsledky boli veľmi závažné.

Mikulec skončil v policajnej cele
Exšéf tajných Roman Mikulec skončil v policajnej cele pre podozrenie z tulenovania Vojenskej spravodajskej služby. Polícia ako prvé začala hľadať vinníka, ktorý môže za únik utajovaných skutočností. Všetko sa to malo udiať na podnet špeciálneho prokurátora. V sobotu vraj našli policajti v Mikulcovom aute utajované spisy.

Poisťovňa prehráva súdy
Sociálna poisťovňa bude mať zrejme ďalšie výdavky, ktoré sa môžu vyšplhať až do miliónov eur. Starobných dôchodkov sa od nej domáhajú bývalí vojaci z povolania a policajti, ktorí pracovali v náročných a rizikových profesiách. Sociálna poisťovňa im ich nároky zatiaľ uznať nechce. Súdne spory, ktoré voči nej jednotlivo vedú, však prehráva.

Zo zahraničia


Tlak trhov sa opäť stupňuje
Úspech záchranných prác v prípade Írska aj Portugalska dostáva trhliny. Ich návrat na trhy môže byť zasiahnutý rastúcimi výnosmi. Pomoc z dočasného eurovalu EFSF im mala pomôcť vrátiť sa na trhy. Problémom je, že už mesiac rastú výnosy na ich dlhopisoch. Ozdravné plány komplikuje ukončenie tlačenia peňazí v USA.

Nové pravidlá zachraňovania európskych bánk
Ministri financií krajín Európskej únie sa nedohodli, kto a za akých podmienok bude platiť za zachraňovanie problémových európskych bánk. Dosiaľ sa používali štátne peniaze, avšak po novom by väčšiu časť nákladov na záchranu mali niesť akcionári danej problémovej banky. Sporným bodom je rozloženie nákladov za skrachovanú banku.

Ministri financií sa dohodli
Pre hospodársku krízu budú krajiny, ktoré porušujú pravidlá týkajúce sa schodku verejných financií, ušetrené od hroziacich finančných pokút. Ministri financií únie im dajú viac času na konsolidáciu rozpočtu. Francúzsko, Slovinsko, Španielsko a Poľsko dostanú dva roky navyše. Holandsko, Portugalsko a Belgicko dostanú jeden rok navyše.

Zeman oznámi svoje rozhodnutie zajtra
Český prezident Miloš Zeman chce, aby krajinu viedla vláda odborníkov. Na post premiéra má štyri osoby, ktoré by nemuseli mať nevyhnutne politický mandát. Svoje definitívne rozhodnutie oznámi zajtra popoludní. Vládna koalícia chce, aby sa novou premiérkou stala predsedníčka Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová.