medan.sk

sledujte nás:

Výber z 24.05.2013

Z ekonomiky


Achmea iniciovala zablokovanie slovenských aktív
Robert Fico počas svojej prvej vlády zakázal zdravotným poisťovniam zisky. Pre tento zákaz môže prísť Slovensko o 29,5 milióna eur. Zablokoval ich Luxemburský súd. Tieto peniaze sa snaží získať majiteľ Union zdravotnej poisťovne Achmea. Tej sme nezaplatili podľa rozhodnutia arbitrážneho tribunálu odškodné za zmarený zisk z predchádzajúcich rokov.

Štyri novely sociálnych zákonov
Vláda pripravuje zmeny vo vyplácaní sociálnych dávok. Nemení zámer ubrať z nich vyšším príjmovým skupinám a účelnejšie ich poskytovať najchudobnejším. Rezort práce chystá štyri novely sociálnych zákonov. Ide o zákony o prídavku na dieťa, o príspevku pri narodení dieťaťa, o rodičovskom príspevku a hmotnej núdzi.

Španieli chcú naše emisné povolenky
Slovensko zarobí sedem až osem miliónov eur na obchode so Španielmi. Peniaze nám pritečú z predaja emisných povoleniek. Výnos z predaja má putovať v rámci programu SLOVSEFF na projekty nízkouhlíkovej verejnej dopravy. Proces má riadiť Európska banka pre obnovu a rozvoj. Odborníci predaj Španielsku vítajú.

Koncepcia rozvoja pôdohospodárstva do roku 2020
Agrorezort chce za najbližších sedem rokov vytvoriť asi 20-tisíc pracovných miest, zvýšiť výkupné ceny agrokomodít pre prvovýrobcov, zvýšiť stavy ošípaných, hydiny, pestovať viac zemiakov a zeleniny či podporiť spracovanie dreva. Chce, aby sme si v budúcnosti vedeli 80 percent našej spotreby zabezpečiť sami.

Z domova


Investorom budeme platiť úrok 1,6 percenta
Slovensko si na trhu požičalo jednu miliardu eur na päť rokov za úrok 1,6 percenta. Dopyt investorov bol pritom vyšší o 2,8 miliardy eur. Ide o najlacnejší slovenský dlhopis v histórii. Spolu si vláda požičala väčšinu z 8,3 miliardy eur, čo je tohtoročný plán.

Odborníci hodnotia nápad pozitívne
Podniky by mohli dostať 120 eur, ak dajú prácu človeku, ktorý bol na úrade práce dlhšie ako jeden rok. Za vytvorenie pracovného miesta dostanú na dvanásť mesiacov odvodovú úľavu. Štát tak bude platiť odvody za zamestnávateľa, ale len z minimálnej mzdy. Firmy nebudú istý čas garantovať udržanie pracovného miesta.

Členské štáty únie majú dve možnosti
Slovensko plánuje po pristúpení Chorvátska do Európskej únie úplne otvoriť svoj trh práce. Ministerstvá sa neobávajú masového prílevu chorvátskych zamestnancov. Nezamestnanosť na Slovensku je vyše 14 percent a v Chorvátsku 16 percent. Priemerná mesačná mzda na Slovensku bola vlani takmer o sto eur vyššia ako v Chorvátsku.

Vedenie NDS má pykať za poistnú zmluvu
Členovia Predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti Milan Gajdoš a Daniel Mako prídu o svoj ročný plat. Porušili zákon, keď uzavreli poistnú zmluvu, ktorou za štátne peniaze poistili bývalé, súčasné aj budúce manažmenty proti spôsobeným škodám. Teda aj samých seba. Podľa poslancov tým zneužili svoju funkciu.

Zo zahraničia


Nemecko bojuje proti nezamestnanosti
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble naleje cez rozvojovú banku KfW milióny eur do programov na tvorbu pracovných miest na Pyrenejskom polostrove. Mladí Španieli a Portugalci tak budú môcť získať odbornú prax v Nemecku, ktoré im to bude financovať. Podľa kritikov mu ide o opravu pošramoteného mena Nemcov.

ODS považuje hlasovanie za úder pod pás
Konflikt medzi občianskymi demokratmi a TOP09 v pražskej koalícii vyvrcholil odvolaním primátora Bohuslava Svobodu za ODS. S ním skončili na svojich postoch všetci zástupcovia občianskej demokracie vo vedení mesta. Premiér Petr Nečas už hovorí o možných dôsledkoch v celonárodnej politike.

Situácia v Európe je najpokojnejšia za posledné tri roky
Finančné domy potrebujú posilniť kapitál, aby spĺňali podmienky regulácie Basel III, na čo využívajú predaj akcií. Francúzske, švajčiarske a banky zo severu Európy majú najmenšie problémy s kapitálom. K dobre kapitálovo vybaveným bankám zaraďujeme aj slovenské banky. Ich primeranosť je asi na úrovni dvanástich percent.

Vláda chce zvrátiť kritickú situáciu
Talianska vláda chce skoncovať s nezamestnanosťou mladých. Starší zamestnanci by sa s mladými mali podeliť o pracovný čas a zaučiť ich. Návrh počíta s tým, že by zamestnanci krátko pred dôchodkom dobrovoľne pracovali na polovičný úväzok za polovičný plat. Zvyšok by za nich urobili mladý. Štát uvažuje, že starším pracovníkom zrejme aj tak zaistí plné príspevky na dôchodok.