medan.sk

sledujte nás:

Výber z 24.04.2012

Z ekonomiky


Slovensku sa zadlžovanie vymklo spod kontroly
Slovensku narástol dlh napriek tomu, že vlani znížilo deficit z 8 na 4,8 percenta. Zadlžili sme sa aj najviac v regióne. Od roku 2008 sa slovenský verejný dlh zvýšil o viac ako polovicu. Za rastom sú najmä vyššie výdavky vlády.

Najpomalšie sa zobrazujú spravodajské a inzertné weby
Firma Google tvrdí, že ľudia na Slovensku cez počítače surfujú najrýchlejšie na svete. Načítanie stránky u nás trvá v priemere 3,3 sekundy. Najhoršie je na tom Indonézia. V porovnaní rýchlosti cez mobil sme skončili na desiatom mieste.

Tóth je kandidátom na viceguvernéra NBS
Obsadenie bankovej rady by sa malo rozdeliť rovnakým dielom medzi opozíciu a koalíciu. Na poste guvernéra zostáva Jozef Makúch. Opozícia má prvé návrhy na post viceguvernéra. Skloňuje sa najmä meno Jána Tótha.

Bratislavská burza investorov neláka
Záujem spoločností umiestňovať akcie na Bratislavskú burzu nerastie. Za prvé tri mesiace tohto roka si odpísala šesť percent. Najväčšie percento obchodov na nej sú štátne dlhopisy. Pražská a Varšavská burza si pripísali šesťpercentné zisky.

Z domova


Jahnátek predstavil svoje nápady
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek tvrdí, že Slováci kupujú pridrahé potraviny. Navrhuje preto oživiť Cenovú radu a zákon, ktorý ktorý má chrániť dodávateľov pred reťazcami. Obchodníci aj odborníci s ním nesúhlasia.

Záujem o predsednícku stoličku SDKÚ
Šéfom SDKÚ-DS chcú byť traja kandidáti. Záujem ohlásil aj Viliam Novotný. V krajoch očakávajú, že najväčší súboj bude medzi Luciou Žitňanskou a Pavlom Frešom.

Hrozby nemocníc sa začínajú napĺňať
Nemocnice budú pre zvyšovanie platov sestier zatvárať oddelenia. Prezident Ivan Gašparovič je za preriedenie siete nemocníc na Slovensku. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nevie, či plánuje nemocnice rušiť.

Slovenskú vedu čakajú zmeny
Slovenská veda by sa mala otvoriť súkromným peniazom. Štát by tak vyriešil problém s nedostatkom peňazí. Zmena sa má urobiť cez transformáciu SAV na verejnoprávnu inštitúciu.

Zo zahraničia


Európe sa nedarí skrotiť dlhy
Vlani sa viac ako tri štvrtiny štátov Európskej únie zadlžovali. Priemerný dlh tak vzrástol na vyše 82 percent. Ku Grécku a k Taliansku sa pridalo aj Portugalsko s Írskom. V súčasnosti bojuje väčšina krajín so znižovaním nadmerných deficitov.

Penová oslavovala nečakaný úspech
Šéfka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová skončila v prezidentských voľbách tretia.Francois Hollande získal 28 percent a Nicolas Sarkozy 26 percent. Volebný boj medzi nimi dvoma tak rozhodnú voliči Le Penovej.

Orbán zverejnil nový plán
Vláda Viktora Orbána ohlásila nový úsporný balík. Balíček má tento rok znížiť schodok o pol miliardy eur a na budúci o viac ako dve miliardy eur. Šetriť chce znížením príspevkov na lieky a vyrubením nových daní.

Holandsko čakajú predčasné voľby
Holandskú vládu potopila snaha o miliardové rozpočtové škrty. Ultrapravicová Strana slobody Geerta Wildersa ich totiž nepodporila. Nesúhlasil s tým, že škrty by poškodili najmä seniorov.