medan.sk

sledujte nás:

Výber z 23.12.2013

Z ekonomiky


EPH má vyrokovať lacnejší plyn od Rusov
Ak zahraničný akcionár v SPP nevyrokuje lacnejší plyn od Gazpromu, štát plynárne nepreberie. Tak znie podľa zistení HN podmienka vlády pri transakcii roka. Ministerstvo hospodárstva zatiaľ nepotvrdilo, kedy transakciu dotiahne do konca. Okrem nižšej ceny vláda očakáva od novej zmluvy aj zníženie objemu plynu, ktorý musí SPP od Rusov kupovať.

V Tornali vznikne 300 nových pracovných miest
V regióne s tridsaťpercentnou nezamestnanosťou pribudne niekoľko pracovných miest. Tie by v meste Tornaľa mali vytvoriť strojárske spoločnosti Aries 2 a LVD. Dôvodom novej práce má byť rast zákaziek, ktorý môže podľa odborníkov súvisieť aj so zlepšením ekonomiky v Európe.

Swan nakúpil povolenia za šesť miliónov
Spoločnosť Swan, štvrtý operátor preinvestuje do vybudovania 4G siete desiatky miliónov eur. V podmienkach licencie má stanovené náročné kritériá, ktoré ho v prípade nesplnenia pripravia o povolenie na prevádzku. Jeho sieť bude zostavená iba z vysielačov v pásme 1 800 MHz. Je možné, že operátor prinesie aj doplnkovú službu etelefonovanie.

Obchody na Štedrý deň zatvoria svoje brány skôr
Pre tých, ktorí nakupujú vianočné darčeky v poslednej chvíli, ostanú nákupné pasáže obchodných centier otvorené len doobeda. Počas prvých dvoch sviatkov vianočných zostanú centrá zatvorené. Na Štedrý deň zostane otvorených do pol dvanástej niekoľko vybraných pôšť. MHD v Bratislave bude fungovať podľa prázdninového poriadku, no po 17. hodine bude premávka postupne ukončená.

Z domova


Vzniká plno fiktívnych personálnych agentúr
Pri zamestnávaní na dohody sa mnohé personálne agentúry pohybujú na hrane zákona. Keďže dohodárom štát zvýšil odvody takmer na rovnakú úroveň ako zamestnancom, personálne agentúry to obchádzajú tak, že svojim zamestnancom dávajú dohodu o práci cez svoju zahraničnú pobočku v Česku. Títo ľudia tak pracujú na Slovensku, no odvody sa neplatia podľa slovenských zákonov.

Čoskoro sa má spustiť skúšobná prevádzka elektronizácie zdravotníctva
V polovici roka 2014 by sa mala spustiť skúšobná prevádzka elektornického zdravotníctva. Systém pripravuje konzorcium firiem Ness a Lynx. Dospelí budú môcť využiť čip na novom občianskom preukaze. Pacient prostredníctvom PIN kódu sprístupní všetky údaje o vyšetreniach, výsledkoch testov či liekoch. Nebudú v nich všetky údaje z minulosti, pretože papierové zdravotné karty sa nebudú elektronizovať.

Fico v RTVS
V relácii RTVS O päť minút dvanásť predseda vlády a prezidentský kandidát Robert Fico vyhlásil, že „úlohou prezidenta ako politického lídra bude vo svetle drobenia sa politických strán a presadzovania sa extrémizmu a nacionalizmu narastať.“ Ako ďalej dodal, jeho kampaň nebude mať vplyv na výkon funkcie premiéra, keďže pôjde len o osem týždňov. Témou debaty sa stala aj kauza Gorila.

Platforma je bez Dzurindu stratená
Líder SaS Richard Sulík si myslí, že predstavitelia strán Ľudovej platformy sú dezorientovaní a chýba im Mikuláš Dzurinda. I keď voči Dzurindovi ako osobe má výhrady, je to politik, ktorý dokáže viesť stranu či kolektív. Ako dodal, neschopnosť dohodnúť sa medzi sebou sa podľa neho najvýraznejšie prejavila pri hľadaní spoločného prezidentského kandidáta.

Zo zahraničia


Opozícia sa chce spojiť v novom hnutí
Po mesiaci protestov prišli desaťtisíce Ukrajincov opäť protestovať proti režimu Viktora Janukovyča. Na kyjevskom Námestí nezávislosti ich prišlo zatiaľ najmenej. Lídri opozície sa snažia udržať davy na námestí. Včera demonštrantom predstavili nový plán, ktorý nazvali Majdan, čo v preklade znamená námestie.

Chodorkovskij sa do vlasti sa tak skoro nevráti
Michail Chodorkovskij bol desať rokov najznámejším väzňom Ruska. V piatok nadránom ho v trestaneckom tábore zobudili s tým, že ide domov. Bývalý ropný magnát včera usporiadal tlačovú konferenciu v Múzeu Berlínskeho múru, symbolicky na niekdajšej hranici medzi Západom a východným blokom. Ako vyhlásil, nechystá sa púšťať do politiky.

Sestra s pôvodom zo Slovenska bude blahorečená
Pápež uznal autentickosť zázraku, ktorý je pripisovaný Márii Terézii Demjanovičovej. Narodila sa v USA manželom pochádzajúcim z Bardejova. Zomrela v roku 1927. Na celom svete po jej smrti boli zaznamenané početné milosti a uzdravenia, ktoré sa pripisujú jej orodovaniu. Jej blahorečenie sa uskutoční v septembri alebo v októbri v USA.

Bude sa čakať už len Zemana
Rodiaca sa vládna koalícia v Českej republike si definitívne rozdelila ministerské posty. Osem rezortov dostane víťazná ČSSD, šesť obsadí ANO a strane KDU-ČSL sa nakoniec podarilo vybojovať tri stoličky. Ministrom financií sa má stať líder ANO Andrej Babiš, ktorý by mal byť zároveň aj vicepremiérom pre ekonomiku.