medan.sk

sledujte nás:

Výber z 23.11.2012

Z ekonomiky


Plány vlády sa začínajú rúcať
Šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko tvrdí, že z druhého piliera nevystúpi toľko ľudí, koľko prognózoval minister financií Peter Kažimír. Systém je otvorený takmer tri mesiace a pre výstup sa rozhodlo sedemtisíc ľudí. Rezort financií odhaduje, že do konca januára vystúpi 60-tisíc ľudí.

Aukciami na internete si možno vyjednať výhodnejšie pôžičky
Nová forma poskytovania úverov umožní vyhnúť sa bankám. Prináša možnosť úroky si vyjednať, ale aj vyššie poplatky. Obchody prebiehajú cez virtuálne aukcie na internete. U nás sa táto forma pôžičiek uchytila pred niekoľkými týždňami. Slabosťou systému sú nízka dôveryhodnosť a vyššie riziká.

Kažimír sa umiestnil v rebríčku Financial Times
Peter Kažimír patrí medzi najlepších ministrov financií v Európskej únii. Rebríček Financial Times hodnotil 19 najväčších ekonomík únie a Kažimír je na siedmom mieste. V kategórii Ekonomika sa pritom umiestnil na prvom mieste. Kažimíra ocenili za snahu pri konsolidácii verejných financií.

Rozpočet únie na roky 2014 až 2020
K piatim krajinám na čele s Veľkou Britániou, ktoré chcú zablokovať aktuálny návrh rozpočtu, pribudli aj Lotyšsko a Taliansko. Na summite tak zrejme dohoda nepadne. Európska komisia skresala rozpočet pod jeden bilión eur. Slovensku sa škrty nepozdávajú, lebo veľká časť z nich sa dotkla fondov.

Z domova


Smer-SD stráca na popularite
Smer-SD dopláca na úsporné opatrenia, pretože ako jediná vládna strana stráca na popularite. Podľa prieskumu agentúry Focus by ho volilo 37,8 percenta. Opozičné strany zaostávajú za Smerom najmenej o 17 percent. Meranie tiež zaznamenalo neúspech Novej väčšiny, ktorú založil Daniel Lipšic. Do parlamentu by sa nedostala.

V nemocniciach sa má opäť škrtať
Všeobecná zdravotná poisťovňa chce redukovať a meniť profil nemocničných lôžok a oddelení. Zatiaľ sa nevie, aké rozsiahle budú zmeny. Cieľom je počas prvého polroka 2013 zvýšiť počet chronických lôžok na úkor akútnych. Ako prvé pocítia zmeny nemocnice v Nitrianskom kraji.

Stavbári v tendri prekvapili nízkou cenou
Štát chce, aby najnáročnejší a najdlhší tunel na Slovensku, Višňové, postavila firma Skanska spolu so Strabagom. Národná diaľničná spoločnosť už ich ponuku prijala. Kým štát rátal s cenou najmenej 900 miliónov eur, Skanska so Strabagom ponúkli sumu iba 338 miliónov. Vyhodnocovanie ponúk trvalo takmer 5 mesiacov.

Výška mesačnej odmeny sa na webe nezverejňuje
Na webovej stránke krajského mesta nie je možné nájsť výšku mesačnej odmeny mestských poslancov. Väčšina samospráv ich nezverejňuje, že takúto povinnosť im zákon neukladá. Pritom zverejnenia tejto informácie sa dožadujú aj niektorí mestskí poslanci.

Zo zahraničia


Čína chce prevalcovať USA
Čína plánuje svoje ťažisko obchodovania presunúť do Ázie a Pacifiku. Chce vytvoriť najväčšiu zónu voľného obchodu na svete. Ide o plán s Japonskom, Austráliou a ďalšími 12 krajinami. Spojené štáty už chystajú protiúder a pracujú na konkurenčnom Transpacifickom partnerstve. Rátajú pritom s tými istými štátmi ako Čína.

Talianski starostovia chcú odstúpiť
Šéf talianskej vlády Mario Monti dostal za rozpočet trojnásobnú podporu parlamentu. Teraz mu však hrozí, že bude šéfovať mestám bez starostov. Približne osmina šéfov talianskych obcí chce rezignovať, ak Montiho rozpočet dostane súhlas v súčasnej podobe. Starostom sa nepáči, že úsporné opatrenia pocítia na vlastných rozpočtoch.

Katalánsko čakajú regionálne voľby
V regionálnych voľbách v Katalánsku sa stretne túžba po nezávislosti verzus územná celistvosť Španielska. Podľa prieskumov dávajú Katalánci prednosť nezávislosti. Voliči podporujú viac strany, ktoré o nej otvorene hovoria. Víťazom hlasovania sa určite stane Konvergencia a jednota.

Únia odmieta maďarské mimoriadne dane
Maďarská vláda chce aj bez Európskej komisie zrušiť opatrenia, pre ktoré sa tam zavádza konanie pre porušovanie únijného práva. Tak reagoval rezort financií na to, že Komisia im dala dva mesiace na zrušenie mimoriadnych daní pre obchodné reťazce a telekomunikačné firmy. Vláda tvrdí, že dane, čo schválila, chcela zrušiť.