medan.sk

sledujte nás:

Výber z 23.10.2013

Z ekonomiky


Strojári plánujú v budúcom roku zvyšovať platy
V budúcom roku zdvihnú strojárske podniky mzdy o 3,7 percenta. Priemerný mesačný plat by sa mal pohybovať na úrovni 1 050 eur. Od začiatku roka im už rastú tržby. A ani v budúcom roku by sa situácia nemala zmeniť. Slovenské firmy plánujú v budúcom roku zvyšovať platy o 3,1 percenta. Dôvodom je postupné oživovanie ekonomiky.

Úrad uskutočnil neohlásené inšpekcie
Protimonopolný úrad vyšetruje najväčšie banky na Slovensku. Podozrivé z kartelu sú Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka či ČSOB. Dôvodom je podozrenie, že sa dohodujú na cenách za služby. Inšpektorom sa nevyhla ani Slovenská banková asociácia. Vyšetrovanie stále prebieha.

Obchodníci novinku vítajú
Obchodníci od začiatku tohto roka vyhodili stovky ton rozbalených, ale čerstvých šuniek a syrov do koša. Takémuto plytvaniu však môže byť koniec. Zariadiť to má pripravované usmernenie rezortu poľnohospodárstva. Pripravuje usmernenie, ktoré má zadefinovať výklad posudzovania trvanlivosti jednotlivých dielov potravín.

Firmy prechádzajú k menším dodávateľom
Počet zákazníkov, ktorí v tomto roku zmenia dodávateľa energie, sa odhaduje až na 8 500. Je to o polovicu viac než vlani. Na zmeny najviac dopláca štátny SPP, ktorý stratil takmer 40 percent z podielu na trhu s plynom pre firmy. Konkurujú mu desiatky nových alternatívnych dodávateľov. Úspory nevyhľadávajú len firmy, ale aj verejné zariadenia.

Z domova


Smer chce ovládnuť Bratislavu
Na kampaň k regionálnym voľbám minie najviac kandidátka na post šéfky bratislavskej župy Monika Flašíková Beňová. Náklady odhaduje na 200-tisíc eur. Tvrdí, že kampaň financuje najmä z vlastných peňazí. V množstve peňazí ju môže dobehnúť Daniel Krajcer. Šéf SDKÚ Pavol Frešo svoje náklady na kampaň odhaduje na 100-tisíc eur.

Štát uvažuje, ako zvýhodniť elektromobily
Tomu, kto si kúpi elektroauto, štát môže odpustiť diaľničné nálepky, mýto či daň z motorových vozidiel. Mnohí odborníci na automobilizmus tvrdia, že štát ešte nevie, čo je preň najlepšie, no už sa chce rozhodovať. Štát tvrdí, že nemôžeme byť závislí iba od ropy, ktorá bude zrejme do budúcna zdražovať. Podobne to vidí aj Brusel.

Finančná správa zavrela obchod s textilom a reštauráciu
Bločková lotéria pomáha štátu bojovať s podvodmi v obchodoch, ktoré bločky vydávajú. Podnetom na úspešné kontroly daniarov boli sťažnosti, že bloky z prevádzok nemôžu ľudia zaregistrovať do bločkovej lotérie. Od štartu bločkovej lotérie dostala Finančná správa cez dvetisíc podnetov na falošné bločky. Preverí z nich dve tretiny.

Maďarič k nám chce prilákať zahraničných filmárov
Slovenská kinematografia ožíva a ekonomike pomáhajú peniaze, ktoré tu minuli filmári z Hollywoodu. Takéto nádeje vkladá minister kultúry Marek Maďarič do stimulov pre filmových producentov. Parlament mu schválil novelu zákona o audiovizuálnom fonde. Podľa nej štát vráti filmárom 20 percent nákladov z produkcií nad dva milióny eur.

Zo zahraničia


Dva dni do predčasných parlamentných volieb v Česku
V Češku sa konala posledná debata šéfov politických strán pred parlamentným hlasovaním. V diskusii dominovali témy ako boj proti korupcii a prešetrenie pochybných privatizácií. Podľa posledného prieskumu by za TOP 09 hlasovalo deväť percent ľudí, ODS by podporilo 6,5 percenta respondentov.

Pakistanci sú proti americkým útokom
Amnesty spolu s Human Rights Watch pripravila správu o amerických útokoch v Pakistane a Jemene. Ukazuje, že útoky nie sú vždy také, ako ich Američania opisujú. Tí hovoria, že cieľom sú len teroristi v Pakistane alebo v Jemene. Mimovládka tvrdí, že Američania sa v Pakistane dopúšťajú vojnových zločinov.

Francúzske ministerstvo si predvolalo amerického veľvyslanca
Americký Národný bezpečnostný úrad v posledných rokoch sledoval francúzskych politikov a biznismenov, ale aj najvyšších predstaviteľov Mexika. Americká NSA získala 70,3 milióna dát o hovoroch francúzskych občanov, ako aj tisícky nahrávok, za necelý mesiac na prelome rokov 2012 a 2013.

Pakt Mesterházyho a Bajnaiho
Budúcim premiérom Maďarska bude buď Viktor Orbán, alebo jeden z dvojice Attilla Mesterházy a Gordon Bajnai. Šéf socialistov Mesterházy a líder stredoľavicového bloku Spolu, Bajnai totiž podpísali dohodu o volebnom spojenectve. O tom, kto z nich bude spoločným kandidátom na premiéra, nerozhodli. Riešenie ponechali v rukách voličov.