medan.sk

sledujte nás:

Výber z 23.10.2012

Z ekonomiky


Hospodárenie štátov únie za minulé roky
Slovensko malo vlani ôsmy najnižší dlh v Európskej únii. Medziročne však stúpol zo 41 percent na vlaňajších 43,3 percenta HDP. Jeho rast sa nezastaví ani v tomto roku. Dlhové kritérium nesplnilo 15 štátov Únie, z toho 12 krajín eurozóny. Najmenej zadlžené bolo Estónsko. Slovensko vlani hospodárilo s deficitom 4,9 percenta HDP.

Zhoršila sa dlhodobá nezamestnanosť
Viac ako rok je bez zamestnania čoraz viac mladých ľudí do 25 rokov. Oproti vlaňajšku ich na úradoch práce pribudlo 11-tisíc. Výnimkou sú len čerství absolventi vysokých a stredných škôl. Pracovné miesta ponúkali tento rok automobilky, strojári a IT sektor. Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v septembri 13,44 percenta.

Fico nevidí dôvod, prečo zvyšovať ceny
Premiér Robert Fico sa sporí so zahraničnými akcionármi Slovenského plynárenského priemyslu o budúcoročné ceny plynu pre domácnosti. Fico chce udržať ceny plynu na dnešnej úrovni. Naše domácnosti platia za plyn ceny, ktoré sú pod priemerom Únie. Plyn je u nás siedmy najlacnejší v Únii.

Nový systém sa príjmov ľudí nedotkne
Vláda chce zrušiť možnosť nezamestnaných privyrábať si na dohody počas obdobia evidencie na úrade práce. Má to priniesť stále zamestnanie pre tretinu z nich a pozitíva pre inšpektorov práce. Tí budú môcť jednoduchšie odhaliť čiernu prácu.

Z domova


Zmeny v dotovaní má Malatinský prepracovať
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský chce zmeniť systém dotácií. Naráža však na výhrady ministerských kolegov. Rezort financií tvrdí, že do budúcna nemá vyčlenených dosť peňazí ani na dotácie z dnešného dotačného systému. Nový systém pritom navrhol rozšíriť aj o podporu pre výskum, vývoj a inovácie.

Kažimír spúšťa zoznamy neplatičov daní
Zoznam neplatičov dane bude zverejnený na webovom zozname Finančného riaditeľstva. Ministerstvo financií chce takto bojovať proti daňovým únikom. Zoznamy by však mali pomôcť aj podnikateľom. Opozícia tvrdí, že bude potrebné určiť mechanizmus zverejňovania, aby sa na čiernej listine neocitli aj slušní podnikatelia.

Vláda má na stole prvú časť rómskej reformy
Minister vnútra Róbert Kaliňák a splnomocnenec vlády Peter Polák predstavili rómsku reformu Správna cesta. Zamestnateľnosť Rómov má zabezpečiť zavedenie povinnej dvanásťročnej školskej dochádzky pre všetky deti. Žiak, ktorý nedokončí ôsmy ročník základnej školy, pôjde povinne na trojročnú učňovku.

Štát zrejme časť diaľnice zaplatí z vlastného vrecka
Štát zrejme bude musieť zaplatiť časť diaľničného úseku D1 Hubová – Ivachnová pri Ružomberku. Pätnásťkilometrová štvorprúdovka sa totiž mala postaviť do konca roka 2015. Vodičom sa celý úsek sprístupní zrejme okolo roku 2018. Eurokomisári v Bruseli rozhodnú o rozdelení autostrády na dve fázy.

Zo zahraničia


Experti varujú pred nafúknutím realitnej bubliny
Nárast cien nemeckých nehnuteľností môže spôsobiť európskym bankám problémy. Nemci sú totiž nútení čoraz viac sa zadlžovať, aby si nejaký byt mohli kúpiť. Ročne si od bánk požičajú stovky miliárd eur a pribúdajú prípady, keď hypotéky nedokážu splácať.

V Baskicku vyhrali nacionalisti pred nacionalistami
Každý piaty obyvateľ Španielska žije v chudobe. Až pätina má príjem nižší ako 7 355 eur ročne. V regionálnom parlamente budú mať stúpenci väčšej autonómie a nezávislosti Baskicka od Španielska spolu dve tretiny hlasov. Vo voľbách zaostali prošpanielske strany.

Kalousek chce zaplniť štátnu pokladnicu
Česká vláda sa rozhodla požičať si peniaze od ľudí. Jej cieľom je zaplniť štátnu pokladnicu. Minister financií Miroslav Kalousek od predaja nových sporiacich štátnych dlhopisov očakáva desať miliárd korún. Rezort ponúkne v rámci chystanej emisie nový typ dlhopisu, tzv. prémiový dlhopis s trojročnou splatnosťou.

Barnier chce základný bankový účet pre každého
Eurokomisár Michel Barnier navrhne zmeny, ktoré majú sprehľadniť aj poplatky.Každý občan EÚ by mal mať prístup k základnému bankovému účtu. V súčasnosti nemá v rámci krajín únie k nemu prístup asi šesť miliónov obyvateľov. Európske štáty vyzval, aby sa pripojili k dani z finančných transakcií.