medan.sk

sledujte nás:

Výber z 23.08.2013

Z ekonomiky


Nižšie odvody pre firmy
Vláda vypočítala, koľko firmy ušetria na odvodoch. Ak zamestnajú človeka za asi minimálnu mzdu, tak im štát odpustí viac ako 90 percent odvodov. Firmu bude takýto nový zamestnanec stáť niečo vyše 350 eur. Vláda chce tak znížiť nezamestnanosť na Slovensku. Zmenu by mohli využiť najmä firmy v službách či stavebníctve.

Dve tretiny zo živnostníkov mali na daňovom priznaní nulu
Až 218-tisíc živnostníkov nezaplatilo žiadnu daň. Nájsť jeden konkrétny dôvod prečo je to tak, nie je podľa odborníkov možné. Zhodujú sa, že zvýšenie daní a odvodov je jeden z dôležitých faktorov. Živnostníci sa stretávajú s administratívnou záťažou, neefektívnou štátou správou a slabou vymožiteľnosťou práva.

Na hospodárenie dohliada i Rada pre rozpočtovú zodpovednosť
Brusel odkázal Slovensku, že ak nebude dostatočne šetriť, tak ho k tomu donútia. V prípade, že sa odkloní od svojich výdavkových plánov, bude ich musieť následne zosekať natvrdo, a to zo zákona. Slovensko v súčasnosti musí znižovať štrukturálny deficit. Odborníci hodnotia príkaz Bruselu pozitívne.

Kapitálové životné poistenie môže zdražieť
Slovákov čaká nižšie garantovanie zhodnotenia vkladu na kapitálovej životnej poistke. Pri sporení v poistení nebude garancia úroku 2,5 percenta, ale 1,9 percenta. Rozdiel doplatí klient v drahšej poistke. Za zhodnotenie sporenia zodpovedá poisťovňa, preto sa snaží investovať peniaze čo najbezpečnejšie.

Z domova


Za priestory pre Nachtmannovú platí štát dvojnások
Cena za prenájom nie je pre poslancov Smeru-SD dôležitá. Príkladom je Oľga Nachtmannová, ktorá v Senici úraduje v priestoroch Agentúry Smer. Mesačne jej platí 560 eur, hoci komerčná cena za kanceláriu sa tam pohybuje okolo 250 eur. Smer tak účtuje daňovým poplatníkom peniaze za kanceláriu, ktorú zároveň využíva.

Za víza sa stále platí
Prezident Ivan Gašparovič spolu s tureckým kolegom Abdullahom Gülom podpísali dohodu o zrušení víz do Turecka. Pre Slovákov sa zatiaľ nič nezmenilo. Rezort zahraničných vecí priznal, že aj keď rozhodnutie o zrušení vízovej povinnosti už podpísali, ešte nie je právoplatné.

Web pre nezamestnaných už dokončia
Portál ústredia práce stál viac ako milión eur a pripravujú ho od roka 2003. Ten má uchádzačom pomôcť nájsť si najvhodnejšie zamestnanie. Zatiaľ obsahuje len databázu povolaní a pracovné ponuky. Tie sú zväčša prevzaté z portálu profesia.sk. Miroslav Beblavý z SDKÚ hovorí, že stránka kopíruje už existujúce produkty.

Vláda nevie, či nedotuje únik mozgov z rozvojových krajín
Zahraničným študentom platíme školy na Slovensku, no neskúmame, či sa aj vrátia domov a získané vedomosti nejako zúročia. Viaceré mimovládky za to štát kritizujú a ten nevie ich podozrenia vyvrátiť. Vlani Slovensko vyčlenilo v rámci rozvojovej pomoci študentom z rozvojových krajín 2,3 milióna eur.

Zo zahraničia


Britov podviedla vlastná banka
Sedem miliónov Britov si poistilo svoje kreditné karty a neskôr zistili, že už poistené boli. Dali tak zarobiť bankám i vydavateľom kariet. Tí ich tak musia odškodniť sumou vyše jeden a pol miliardy eur. Banky využili neznalosť klientov, že za nelegálne transakcie vo väčšine prípadov nie je zodpovedný klient, ale banka.

Damask obvinenie popiera
Francúzsko pohrozilo Sýrii vojenským úderom ak sa potvrdia správy, že sýrske vládne sily pri útoku na predmestí Damasku použili chemické zbrane. Sýrska opozícia tvrdí, že jednotky prezidenta Bašára Asada zaútočili chemickými zbraňami a zabili nimi zhruba 1 300 ľudí. K Francúzom sa pripojila aj Británia.

Rakúšania prišli na stopu veľkému podvodu
Skupina amerických podvodníkov si cez banku v Rakúsku prepierala nezdanené desiatky miliónov eur. Na kauzu sa prišlo vďaka novej dohode. Rakúska sa vláda zaviazala obmedziť bankové tajomstvo. Na pátraní po čiernych kontách sa podieľali aj slovenskí policajti. Rakúšania pritom nezrušili bankové tajomstvo úplne.

Eurozóna sa začína ekonomicky vzmáhať
Aktivita súkromných firiem v krajinách, ktoré používajú euro, vzrástla na najvyššiu úroveň za posledné dva roky. Eurozóna sa dostáva z ekonomickej recesie v histórii. Ťahúňom Európy ostalo Nemecko a sklamaním boli čísla z Francúzska.Súhrnný index aktivity súkromného sektora sa v eurozóne tento mesiac zvýšil na 51,7 bodu.