medan.sk

sledujte nás:

Výber z 23.04.2012

Z ekonomiky


Práca na dohodu môže byť menej výhodná
Smer chce zneužívaniu dohôd zamedziť zmenou odvodov, ktoré dohodári teraz neplatia. Štát tak môže získať 95 miliónov eur. Zatiaľ sa nevie, aké odvody by sa mali z dohôd po novom platiť.

Peniaze na podporu mladých by mali ísť z eurofondov
Minister práce Ján Richter pripravuje projekty, ktoré majú pomôcť nájsť si prácu mladým ľuďom. Navrhol, aby sa im mzda a odvody platili z eurofondov. Finančná podpora by sa mala týkať iba nových miest.

Zima ublížila realitnému trhu na Slovensku
Realitný trh v Bratislave hovorí o dvojcifernom raste, v iných mestách bol predaj slabší ako vlani. Zmenenú situáciu na trhu pocítili aj makléri.

Väčšina ľudí akceptuje vyššie dane bohatým
Skoro 70 percent ľudí chce, aby bohatší ľudia a firmy s miliónovými ziskami platili vyššie dane. Smer im plánuje zvýšiť daň na 25 alebo 22 percent. Väčšina ľudí však nesúhlasí so škrtmi v paušálnych výdavkoch.

Z domova


Slovensko má vysokú mieru dlhodobej nezamestnanosti
Nezamestnanosť na Slovensku patrí medzi najvyššie v Európskej únii. Problémom je najmä vysoká miera dlhodobej nezamestnanosti nad dva roky. V krátkodobej nezamestnanosti patríme medzi krajiny s nižšou mierou nezamestnanosti.

Borecov návrh sudcov nenadchol
Sudcom sa nepozdáva, aby za platovú diskrimináciu dostali len ospravedlnenie. Minister spravodlivosti Tomáš Borec chce takto ochrániť 70 miliónov eur, ktoré sudcovia žiadajú. Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s ospravedlnením nesúhlasí.

Kaliňák chce zdaniť príjmy vojakom a policajtom
Bývalí policajti a vojaci, ktorí odišli do penzie a zároveň pracujú, môžu prísť o desiatky eur. Vláda plánuje výsluhové dôchodky meniť a minister vnútra Robert Kaliňák pripustil, že ich zdaní. Zmeny by mali platiť od budúceho roka.

Na šetrenie doplatia bohatší právnici či advokáti
Rezort financií plánuje obmedziť paušálne výdavky pre ľudí, ktorí vykonávajú právnické profesie. Urobiť tak chce podľa percenta z ich príjmu, alebo pevnou sumou. Chce zabrániť zneužívaniu paušálnych výdavkov pre tých, ktorí zarábajú státisíce eur.

Zo zahraničia


Odpis dlhu spôsobil bankám problémy
Štyri najväčšie grécke banky vlani zaznamenali kombinovanú stratu 27,9 miliardy eur. Môže za to účasť na odpise gréckeho dlhu. Na ňom sa dohodla grécka vláda so súkromnými investormi.

V Prahe protestovalo asi stotisíc Čechov
V Prahe sa protestovalo proti vláde premiéra Petra Nečasa. Takmer stotisíc ľudí kritizovalo reformy a vládu vyzvali na podanie demisie a predčasné voľby. O osude Nečasovho kabinetu rozhodne podpredsedníčka vlády Karolína Peake.

Menový fond dostal stovky miliárd
Skupina G20 pristúpi na zbierku Medzinárodného menového fondu pre eurozónu. Pôžičkami za 326 miliárd eur zvýšila jeho kapacitu na dvojnásobok. Členovia MMF vyzvali eurozónu k štrukturálnym reformám.

Holandská ekonomika sa ocitla v recesii
Holandská vláda nezískala podporu pre škrty, ktoré by znížili deficit štátneho rozpočtu pod tri percentá. Premiér Mark Rutte už hovorí o predčasných voľbách. Súhlasia s ním aj ostatné strany.