medan.sk

sledujte nás:

Výber z 23.01.2014

Z ekonomiky


Bohatí bohatnú a chudobní a stredná trieda zaostávajú
Svetová štúdia organizácie Oxfam odhalila, že 85 najväčších boháčov vlastní taký majetok ako 3,5 miliardy najchudobnejších. Podobná ekonomická nerovnosť je aj na Slovensku. Až 30 najväčších slovenských boháčov má majetok v hodnote 12 miliárd eur. Skupina top boháčov bohatne na každodenných platbách ostatných. Na opačnej strane je pätina Slovákov s platom do 500 eur mesačne.

Investície v samosprávach zamrzli
Minister financií Peter Kažimír na minulý rok nadiktoval mestám škrty na mzdách a bežnom fungovaní. Tie však sekali peniaze na vlastný rozvoj. Samosprávy vlani vynaložili na investície o 14 percent menej ako v roku 2012. Niektorým samosprávam sa však škrty nepodarilo dodržať. Na tento rok by sa škrtenie výdavkov malo skončiť. Štát im zvýšil príjmy, a to z podielových daní.

Východ môže dostať najdrahšiu diaľnicu za posledné roky
Národná diaľničná spoločnosť chystá tender na výstavbu takmer 8-kilometrového úseku diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh. Stáť má 339,5 milióna eur. Súčasťou má byť aj vyše dvojkilometrový tunel Prešov. Súťaž štátni diaľničiari plánujú vypísať na konci roka. Štát ešte neuzavrel tender na výstavbu tunela Višňové. Problémy robí aj úsek diaľnice D1 Turany – Hubová.

Ľudia nájdu prácu aj tak, že začnú podnikať
Globálny monitor podnikania skúma podnikateľské prostredie v 70 krajinách. Štyria z desiatich opýtaných podnikateľov u nás zdôvodnili štart biznisu tým, že sa dostali do situácie, keď nemali na výber. Do podnikania môže zatlačiť zamestnanca aj jeho zamestnávateľ. Proti nezamestnanosti pomerne neúspešne bojuje rezort práce.

Z domova


Rozdiely medzi krajinami strednej Európy nie sú veľké
Čas a náklady na založenie podnikania sú dôvody, pre ktoré skončilo Slovensko na štrnástom mieste z 21 krajín východnej Európy a centrálnej Ázie. Odborníci hodnotili najlepšie podmienky pre biznis. Znevýhodňuje nás aj nekvalitná dopravná infraštruktúra či relatívne vysoké náklady na prepravu a s tým súvisiace komplikácie v zahraničnom obchode.

Zavedenie noviniek v mýte
Spoplatnenie stovky kilometrov ciest prvej a druhej triedy, ale aj spoplatnenie prejazdu či obce. Za tieto zmeny v mýte zaplatí štát asi 17 miliónov eur. Vďaka týmto investíciám môže Slovensko počítať s vyššími príjmami, a to konkrétne o 15 až 18 percent viac. Za vlaňajšok vybral štát na mýte vyše 159 miliónov eur.

Poľnohospodári dostanú na hektár pôdy dotáciu 246 eur
Vláda Roberta Fica schválila plán rozvoja pôdohospodárstva na roky 2014 až 2020. Cieľom je dosiahnuť na konci tohto desaťročia 80–percentnú potravinovú sebestačnosť a vytvoriť jej posilnením na vidieku 18 600 pracovných miest. Len farmy by mali zamestnať 3 400 ľudí, zeleninárstvo 11 500.

Vláda začína tlačiť na finančné inštitúcie
Vláda tlačí na správcov dôchodkových úspor a banky, aby zverejňovali údaje o výnosoch fondov a poplatkoch tak, aby boli zrozumiteľnejšie pre ľudí. Rezort práce už vypracoval manuál, ako majú DDS výnosy ukazovať v stĺpcových grafoch od roku 2009. Sporiteľovi chce dať možnosť, aby si ich lepšie porovnal aj so zhodnotením fondov iných správcov.

Zo zahraničia


Si bojuje proti korupcii, kým nejde o jeho rodinu
Čínsky prezident Si Ťin-pching rád hovorí o boji proti korupcii. Jeho rodina pritom veľké bohatstvo posiela do daňových rajov. Vo väzení končia ľudia, ktorí na netransparentné bohatnutie upozorňujú. Včera sa začal proces s právnikom Su Č-jungom. Ten žiadal, aby najvyšší štátni funkcionári zverejnili majetky svoje a svojich rodín. Siedmich ďalších členov jeho Hnutia nových občanov takisto čaká súd.

Zdá sa, že investori sú pripravení na zmenu
Kombinácia nízkych úrokov, dostatku likvidity a rýchlejšieho hospodárskeho rastu by tento rok mohla podporiť zotavenie z finančnej krízy. Lepší výhľad priniesla možnosť, že by americká centrálna banka Fed skončila s programom stimulov. Kým Fed sa usiluje znormalizovať menové podmienky, aby sa vyhol úverovej bubline, Čína sa snaží zaviesť reformy finančného sektora, aby bublinu ukončila.

Nepokoje len tak ľahko neutíchnu
Protestujúci na Ukrajine sú veľmi nahnevaní, obávajú sa o svoju budúcnosť i budúcnosť krajiny. Mnohí z nich sú pripravení bojovať až dovtedy, kým prezident Janukovyč a jeho vláda neodstúpia. Janukovyč sa však nechce vzdať a protestujúci nechcú odísť z kyjevských ulíc. Krajina je rozdelená na opozičný západ a provládny východ.

Utíchajúca kríza v Európe môže nabrať druhý dych
Európska centrálna banka v októbri zverejní výsledky testov 130 kľúčových bánk eurozóny. To môže viesť k zoznamu tých bánk, ktoré sú vnímané ako finančne slabé a rizikové. Testmi odolnosti proti krízovým situáciám neprejdú všetky banky. Problémovým bankám pomôže trvalý euroval ESM. Národná banka Slovenska nevidí žiadny dôvod na obavy v prípade slovenských finančných ústavov.