medan.sk

sledujte nás:

Výber z 22.11.2013

Z ekonomiky


Bankrot úspor je málo pravdepodobný
Dôchodky kupované za peniaze z druhého piliera budú menej chránené pred krachom ako štátne penzie. Ľudia si za úspory budú objednávať penziu v komerčných poisťovniach na trhu. Kým v bankách sú vklady ľudí chránené až do výšky stotisíc eur, pri poisťovniach sa zatiaľ ochrana podobného rozsahu nečrtá.

Vláda nerozlišuje medzi poctivými firmami a podvodníkmi
Daň zo straty je najnovší plán ministerstva financií. V budúcom roku si od dane sľubuje vybrať dodatočných 112 miliónov eur. Napriek tomu, že navrhovaná výška daňových licencií je relatívne nízka, ohrození sú najmä začínajúci a malí podnikatelia, ktorí nepodvádzajú, no z rôznych dôvodov bojujú o prežitie.

Ponuky na výstavbu nových diaľnic
Viac ako pol miliardy eur dostal štát za dve diaľnice na severe Slovenska. Za túto sumu chcú firmy postaviť viac ako 15-kilometrové diaľničné úseky neďaleko Žiliny. Prepojenie s Poľskom cez diaľnicu D3 má na dosah Skanska s najnižšou ponukou približne za 190 miliónov eur. Úsek najdôležitejšej diaľnice D1 zas konzorcium na čele s Doprastavom.

Slováci sa tento rok rekordne zadlžujú
Stav úverovej zaťaženosti obyvateľstva sa ku koncu septembra zvýšil oproti údajom v závere vlaňajška o 1,25 miliardy eur. Podľa Národnej banky Slovenska tak ľudia majú nabrané úvery spolu za takmer 19,1 miliardy eur. Z toho 14,4 miliardy eur sú úvery na bývanie. Za rastom úverov sú viaceré faktory.

Z domova


Slovensko nemalo na výber
Slovensko zarobí desiatky miliónov na transporte plynu na Ukrajinu. Európska komisia sa rozhodla zaplatiť náklady na vybudovanie cezhraničného prepojenia za 10 miliónov eur. To umožní prepravovať plyn za východné hranice Slovenska. Transportný plynovod tak bude naplnený viac.

Dva prípady korupcie v justícii
V tomto roku sľuboval Smer zrušenie sudcovskej imunity. Predseda parlamentu Pavol Paška zriadil komisiu na vypracovanie potrebnej legislatívy, ale sudcovské organizácie protestovali. Justícia teraz rozhodovala o prípadoch korupcie. V prvej bol bratislavský sudca Igor Škultéty po zbavení imunity odsúdený a dostal doživotný zákaz súdenia, v druhom zas sudcu Najvyššieho súdu Štefana M. stíhať nemôžu.

Náklady na voľby v druhom kole
Podľa údajov rezortu vnútra budú náklady na druhé kolo regionálnych volieb 1,9 milióna eur. Politici nie sú jednoznačne naklonení možnosti zrušiť druhé kolo župných volieb. Tvrdia, že dvojkolová voľba župana má svoj význam. Proti je iba Most–Híd či SMK. V parlamente je v druhom čítaní volebný kódex, ktorý s druhým kolom počíta aj naďalej.

Človek môže mať istotu až desať rokov po termíne
Potvrdenie od Sociálnej či zdravotnej poisťovne alebo od daňového úradu, že im nič nedlhujete, nezaručuje, že od vás štát nebude v budúcnosti nič pýtať. Stačí mu vyhlásiť, že sa pomýlil a kým neuplynie premlčacia lehota, môže vám vyrubiť nové odvody alebo penále. Jediný limit, ktorý existuje, je premlčacia lehota.

Zo zahraničia


Kyjev sa obrátil k Moskve
Ukrajinský parlament neschválil ani jeden zo šiestich návrhov zákona, týkajúceho sa liečenia odsúdených Ukrajincov v zahraničí. Poslanci Strany regiónov a komunisti sa zdržali hlasovania. Vláda pozastavila aj prípravy na podpis asociačnej dohody s EÚ. Poverila viaceré ukrajinské ministerstvá, aby vytvorili trojstrannú komisiu s EÚ a Ruskom.

Miliónový presun
Europoslanci prijali uznesenie, podľa ktorého chcú o mieste zasadnutia rozhodovať sami. Jeden týždeň v mesiaci parlament zasadá v Štrasburgu. Z Bruselu sa presúva cez 766 europoslancov a viac ako tritisíc zamestnancov parlamentu. Celkové náklady na tri pracovné miesta parlamentu zodpovedajú asi desiatim percentám ročného rozpočtu parlamentu.

Radu strážia stovky vojakov
Do Kábulu prišlo 2500 kmeňových vodcov, úradníkov a významných afganských predstaviteľov. Zhromaždenie zvolávajú pri riešení dôležitých udalostí. Teraz je v hre bezpečnostná dohoda medzi Afganistanom a USA. Mala by zabezpečiť, aby približne 10-tisíc amerických vojakov mohlo zostať v krajine ďalších desať rokov.

Sobotka dostal poverenie zostaviť vládu
Zostavovať novú českú vládu bude šéf sociálnej demokracie Bohuslav Sobotka. Poveril ho tým prezident Miloš Zeman. Sobotka by chcel dosiahnuť dohodu o vytvorení koalície do konca tohto roku. Koaličné rozhovory vedie s ľudovcami a hnutím ANO 2011. Problematickou témou je zvyšovanie daní, čo presadzuje Sobotka.