medan.sk

sledujte nás:

Výber z 22.11.2012

Z ekonomiky


Naše výdavky sa dostanú najnižšie od roku 2008
Slovensko má jedny z najnižších výdavkov na sociálne benefity v krajinách OECD. Kým okolité štáty nechávajú na platby či služby občanom cez 20 percent, Slovensko podlezie 18-percentnú hranicu. Rast sa neočakáva ani budúci rok. Spomaľuje sa valorizácia dôchodkov a znižuje maximálna hranica pre podporu v nezamestnanosti.

Finanční riaditelia sú pozitívne naladení
Slovenskí finanční riaditelia sú spomedzi stredoeurópskych kolegov najoptimistickejší a budúci rok očakávajú mierny rast HDP. Je tak i napriek tomu, že spotreba klesá. Prieskum ukázal, že tretina finančníkov sa obáva nedostatku talentov vo finančnej oblasti. Riaditelia už plánujú školiť svojich zamestnancov v rôznych oblastiach.

Bruselu sa nepáči, že príspevky dostávajú len ľudia v SR
Európska komisia namieta proti pravidlám vyplácania vianočného príspevku na Slovensku. Nepáči sa jej, že sa vypláca iba dôchodcom žijúcim na Slovensku. Preto už požiadala Slovensko, aby poskytlo vianočný príspevok aj dôchodcom s bydliskom v iných členských štátoch. Počet dôchodcov Slovákov v zahraničí je asi 18 -tisíc.

Štát zruší možnosť odkladu podávania daňových priznaní
Rezort financií chce, aby firmy aj fyzické osoby nemali možnosť predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania o 3 až 6 mesiacov na základe vlastného rozhodnutia. Chce aby ho podali do troch kalendárnych mesiacov po skončení zdaňovacieho obdobia s výnimkou daňových subjektov.

Z domova


Kamióny zmiznú z obcí a miest
Vláda rozhodla, že po cestách druhých a tretích tried dostanú kamióny plošný zákaz jazdiť. Stať by sa tak malo už v polovici budúceho roka. Autodopravcovia tvrdia, že zákaz im zvýši náklady na cestu a zaťaží životné prostredie kvôli viac najazdeným kilometrom. Novinku do praxe má zaviesť minister dopravy Ján Počiatek.

Zmena by mala platiť jeden rok
Vláda posunula do parlamentu návrh zákona, ktorý zmrazuje platy všetkým ústavným činiteľom. Poslanci, ministri aj prezident budú dostávať rovnako ako posledné dva roky a sudcom musia stačiť tohtoročné mzdy. Minister spravodlivosti Tomáš Borec presunie peniaze, ktoré ušetrí, na výplatné pásky radových zamestnancov v justícii.

Fico hľadá príklady zlej privatizácie za Dzurindovej vlády
Premiér Robert Fico vyčítal Dzurindovej vláde podmienky, za akých predávala firmy investorom, ktorí zvažujú odchod zo Slovenska. To, že aj jeho vláda rozhodla o investičných stimuloch za viac ako 120 miliónov eur pre niekoľko firiem, za problém nepovažuje.

Domácnosti čakajú rast cien či horší stav rodinných financií
Spotrebitelia na Slovensku rátajú s tým, že ceny budú počas budúceho roka naďalej rásť. Viac ako tretina počíta s výraznejším zdražovaním ako tento rok, s rovnakým rátajú dve pätiny. Počet pesimistov stúpol aj v odhade finančnej situácie domácností. Takmer polovica z nich očakáva, že v budúcom roku budú na tom horšie.

Zo zahraničia


Úspech Bubeníčka je úspechom komunistickej strany
Oldřich Bubeníček sa stal prvým komunistickým hajtmanom od pádu komunizmu. Bude viesť Úsťanský kraj. Bojovať bude s treťou najvyššou nezamestnanosťou a korupciou. Európskej komisii musí kraj vrátiť niekoľko miliárd pre chyby a korupčné prostredie pri zákazkách spolufinancovaných Bruselom.

Odklad vyvolal v Grécku ostré reakcie
Ministri financií eurozóny odložili rozhodnutie o uvoľnení ďalšej tranže pôžičky pre Grécko. Grécky premiér Antonis Samaras povedal, že eurozóna a Medzinárodný menový fond by mali dodržať to, čo Grécku prisľúbili. Varoval, že v hre nie je len osud Grécka, ale aj spoločnej európskej meny.

Legislatívny návrh bude hotový na jar 2013
Európsky parlament schválil uznesenie, ktoré má sprehľadniť systém poplatkov a priniesť doň viac konkurencie. V budúcnosti tak bude jedno, či platíte kartou doma, alebo v zahraničí. Poplatky majú byť rovnaké. Rezort financií to víta, ale upozorňuje, že môže priniesť aj negatívne dôsledky.

Po týždni nepokojov sa boje konečne skončili
Izrael uzavrel prímerie s palestínskym hnutí Hamas. Izrael odmieta ukončiť blokádu palestínskeho územia pásma Gazy, hoci to bola podmienka Hamasu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že pristúpi k tvrdším bojovým akciám proti pásmu Gazy, ak prímerie bude porušené.