medan.sk

sledujte nás:

Výber z 22.10.2013

Z ekonomiky


Nezamestnanosť v septembri opäť narástla
Priemyselné firmy v septembri prepustili vyše 1 900 ľudí. To je o pätinu viac ako v auguste. Nezamestnanosť v septembri po dvoch mesiacoch poklesu stúpla, a to o 0,14 percentuálneho bodu na 13,84 percenta. Nezamestnanosť ostane na takýchto číslach, pričom do decembra sa môže ešte zvýšiť.

Deficit verejných financií za vlaňajšok dosiahol 4,5 % HDP
Vláda vlani hospodárila s vyšším deficitom, ako avizovala. Rozdiel medzi výdavkami a príjmami verejnej správy k HDP bol 4,5 percenta. Ministerstvo financií pritom počítalo s deficitom 4,35 %. Deficit bol vyšší aj preto, lebo štát vybral na daniach a odvodoch menej peňazí. V tomto roku by mal byť okolo troch percent.

Ľudia, ktorí si nájdu prácu, rok nebudú platiť odvody
Vyše dvestotisíc ľudí u nás nemá prácu dlhšie ako rok. Firmy, ktoré ich od novembra či neskôr zamestnajú, nebudú platiť za nich rok takmer žiadne odvody. Nemajú však nárok na niektoré dávky. Výnimkou je garančné a úrazové poistenie, ktoré uhradia. Budú však poistencami štátu, takže dostanú bežnú zdravotnú staroslivosť.

S odvodom pre výrobcov energie zo slnka sa nepočíta
Výrobcom slnečnej elektriny hrozil štát novým odvodom, ktorý by zvýšil ich náklady až o desiatky miliónov eur. Ministerstvo financií však od tohto zámeru ustúpilo. Namiesto odvodu ich bude štát naďalej dotovať cez povinný výkup takejto elektriny. Výrobcovia slnečnej elektriny hrozili pre nový odvod arbitrážami.

Z domova


Rezort diplomacie hľadá poradcov
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák hľadá firmu, ktorá dohliadne na projekt financovaný z eurofondov. Ľuďom, ktorí pomôžu s riadením a administratívou europrojektu Elektronizácia služieb, zaplatí viac ako 300-tisíc eur bez DPH. Na projekt, ktorý má pomôcť Slovákom v zahraničí vybaviť veci cez internet, dá desať miliónov eur.

Nové podmienky zmlúv by mohli platiť od januára
Všeobecná zdravotná poisťovňa plánuje meniť podmienky špecialistom pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Dá si pozor na tých, ktorí prevádzkujú svoju ambulanciu na čiastočný úväzok a reálne sú k dispozícii iba pár hodín v týždni. Koľko lekárov by mohlo takto prísť o zmluvy, ešte nie je jasné.

Neočakávané geologické podmienky pri stavbe diaľničného úseku
Finančná rezerva vo výške 12,5 milióna eur, ktorá má slúžiť na krytie nepredvídaných nákladov pri výstavbe diaľnice od Dubnej Skaly po Turany, sa míňa. Najskôr si štát vyžiadal úpravy a teraz by si neočakávané geologické podmienky mali vypýtať ďalších 7,5 milióna eur. Diaľnicu stavia Váhostav.

Smer upravil zakladanie eseročiek
Rezort spravodlivosti presadil sprísnenie podmienok zakladania eseročiek. Na ich založenie bude treba aspoň päťtisíc eur na naplnenie základného imania firmy. Treba doložiť potvrdenie z banky, že sú peniaze uložené na účte. Sprísnenie má odradiť aj živnostníkov, ktorí sa cez eseročky vyhli zodpovednosti za dlhy.

Zo zahraničia


Írsko chce byť súčasťou riešenia daňových problémov
Írsky minister financií Michael Noonan uviedol, že Írsko urobí všetko, aby daňové diery v zákone zanikli. Americkí senátori John McCain a Carl Levin nazvali Írsko daňovým rajom. Noonan zatiaľ opatrenia nekonkretizoval. Už dnes je však jasné, že utrpí írska konkurencieschopnosť.

Predčasné voľby v Česku
Pred parlamentnými voľbami v Česku zažívajú vedúci sociálni demokrati prudký prepad preferencií. Podpora ČSSD klesla na 23 percent. Strana ANO 2011 podnikateľa Andreja Babiša sa posilnila na 16 percent a predbehla komunistov. Do parlamentu by sa dostali bývalí koaliční partneri z TOP 09 a ODS, ľudovci z KDÚ-ČSL a Úsvit priamej demokracie.

Utečenci zo Sýrie spôsobili v Bulharsku chaos
V Bulharsku je v súčasnosti len menej ako sedemtisíc utečencov. Väčšina je zo Sýrie a do konca roka ich bude desaťtisíc. Krajina ich pritom dokáže ubytovať iba päťtisíc. Vláda už chystá mimoriadne kroky a zvažuje stavbu 30-kilometrového plota. Ľudia v mestách utečencov nechcú prijať.

Premiér sa meniť nebude
Luxemburskí konzervatívci na čele s premiérom Jeanom–Claudom Junckerom sa opäť pokúsia zostaviť vládu. Zvíťazili totiž v predčasných voľbách, ale stratili tri kreslá v parlamente. V novej luxemburskej vláde zrejme socialistov nahradia liberáli. Socialisti budú mať trinásť poslancov, rovnako ako liberálna Demokratická strana.