medan.sk

sledujte nás:

Výber z 22.10.2012

Z ekonomiky


Kaliňák prepúšťať nechce
Všetky špecializované krajské úrady, ich majetok aj úradníci prechádzajú pod rezort vnútra. Zmeny odhlasoval parlament a ide o prvú časť vládnej reformy štátnej správy pod názvom ESO. V priebehu vlaňajška Smer-SD vymenil väčšinu zo 64 prednostov krajských úradov. Štát tak zaplatil na odstupnom takmer dvestotisíc eur.

Kažimír uvažuje o znížení dane pre firmy
Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že hneď, ako to umožní vývoj verejných financií, daň z príjmov právnických osôb by sa mala postupne znižovať. Vláda zvyšuje daň pre firmy z 19 na 23 percent. O zmene musí ešte rozhodnúť Národná rada SR.Kažimír odmieta, že by uvažované znižovanie daní zapracoval priamo do zákona.

Banky sú pri požičiavaní peňazí obozretné
Finančné domy sa boja zhoršenia schopnosti ľudí splácať svoje pôžičky. Klientov tak neprekvapia nízkymi úrokmi pri hypotékach a spotrebných úveroch. Priestor na znižovanie úrokov finančné domy majú pre nízke výnosy slovenských dlhopisov. Slovenské banky v súčasnosti riešia, či majú vracať peniaze za vedenie účtu.

Smernica o energetickej efektívnosti
Smernica o energetickej efektívnosti tvrdí, že Slovensko má každý rok obnoviť časť verejných budov. Smernica ukladá štátom EÚ opatrenia na zníženie spotreby energie o 20 percent do roku 2020. Tým sa má ušetriť 50 miliárd eur ročne. Ide najmä o budovy ústredných orgánov štátnej správy.

Z domova


Procházka predstavil svoju Alfu
Ekonomická reforma poslanca Radoslava Procházku zaujala viac SaS a odborníkov než lídrov KDH. Predstavil vlastnú platformu pod názvom Alfa. Cez ňu chce presadiť program zrušenia odvodov či dôchodkového systému. Platformou reaguje na krízu v pravici a voličom chce ponúkať vlastné riešenia. Hovorí, že z KDH nechce odísť.

Na vyššie mzdy malo ísť 35 miliónov eur
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v januári neplánuje pridať lekárom na platoch. Tvrdí, že na to nie sú peniaze, a tak ho chce odložiť až do zavedenia jednej zdravotnej poisťovne. Súkromníci sa obávajú, že jedna štátna poisťovňa bude uprednostňovať štátne nemocnice.

Fico tvrdí, že Európa chce, aby sme konsolidovali rýchlejšie
Premiér Robert Fico tvrdí, že Európske inštitúcie tlačia na štáty, aby ozdravovali verejné financie rýchlejšie, ako sa zaviazali. V prípade Slovenska by to znamenalo stlačenie deficitu v budúcom roku nižšie ako na 2,94 percenta HDP. To však vláda odmieta. V súčasnosti je podľa neho dôležité plniť si svoje medzinárodné záväzky.

Jahnátek si argumenty obchodníkov a výrobcov nepripúšťa
Malí predajcovia a výrobcovia potravín tvrdia, že nový sadzobník pokút, ktorý chce zaviesť rezort pôdohospodárstva je likvidačný. Návrh totiž ruší odstupňovanie pokút podľa veľkosti podniku a dvíha aj horné sadzby. Rezort si sľubuje zvýšenú ochranu spotrebiteľa. V obchodoch sa odohráva boj o koncoročné ceny potravín.

Zo zahraničia


Bankovú úniu podporilo na summite aj Slovensko
Banková únia a spoločný dohľad nad bankami začnú platiť už na budúci rok. Cez EÚ sa dokonca budú môcť rekapitalizovať aj choré banky z juhu Európy. Ako prvý by mal začať fungovať spoločný bankový dohľad. Ním by mala byť Európska centrálna banka. Dohľad sa bude týkať aj našich slovenských bánk.

Ľavica vo voľbách prevalcovala pravicu
Prvýkrát v histórii bude mať ľavica v Česku ústavnú väčšinu v Senáte. Vládnu občiansku demokraciu bude zastupovať iba 15 senátorov. Sociálni demokrati si teraz v Senáte zrejme budú môcť presadiť, čo budú chcieť. ČSSD a komunistom v tom pomôže nezávislý Vladimír Dryml. ČSSD už hovorí o zmenách ústavy.

Londýn sa teší priazni investorov
Medzinárodný menový fond vyzval britskú vládu, aby odložila škrty a podporila rast svojej ekonomiky. Minister financií George Osborne v roku 2010 ohlásil úsporný balík. Ten mal do piatich rokov priniesť do štátnej pokladnice cez 150 miliárd eur. Vláda však vlani odložila zoškrtanie štvrtiny verejných výdavkov o dva roky.

Ústava dostala dvojtretinovú podporu
Obyvatelia Islandu chcú, aby krajina prijala návrh novej ústavy. Vypracovalo ho ľudové ústavodarné zhromaždenie na základe podkladov od občanov. V referende odpovedali na šesticu otázok. Pre vládu nie je výsledok referenda záväzný a návrh ústavy, ktorý neobsahuje veľké zmeny, teraz dostane do rúk.