medan.sk

sledujte nás:

Výber z 22.1.2014

Z ekonomiky


Minimálny dôchodok má väčšina vyspelých štátov Európy
Na Slovensku by občania mali mať garantovaný najnižší dôchodok. Rezort práce pripustil, že by nemal byť nižší ako životné minimum. Minister Ján Richter chce zákon na zavedenie minimálnej penzie pripraviť ešte v tomto roku. Podrobnosti prezradiť nechcel. Vie sa však aj to, že táto suma sa nebude vyplácať plošne všetkým seniorom.

Domácnosti majú vyrábať elektrinu iba pre seba
Slováci si budú môcť vyrábať vlastnú elektrinu a Európska únia im na to prispeje. Štát už rokuje s Bruselom o tom, aby sme z nášho balíka eurofondov mohli vyčleniť sumu na podporu malých elektrární na strechách súkromných domov. Vďaka dotáciám z eurofondov sa majú ľuďom investície do slnečných panelov vrátiť v priebehu siedmich až desiatich rokov.

Diaľnicu bude štát splácať súkromníkovi
Minister dopravy Ján Počiatek ubezpečil 24 starostov, že s výstavbou rýchlostnej cesty R7 Bratislava – Dunajská Streda sa začne na prelome rokov 2015 a 2016. Stavať sa bude cez PPP projekt. Ako prvý by sa mohol stavať asi 17–kilometrový úsek Dunajská Lužná – Holice. Rýchlostná cesta R7 sa bude stavať spoločne s diaľnicou a obchvatom Bratislavy D4.

Pri nízkych príjmoch alebo penzii vám daniari vrátia peniaze
Za zdaniteľný príjem sa berie každý príjem, ktorý nie je oslobodený od dane. Ak ste počas roka poberali dôchodok, tak sa vám oplatí podať daňové priznanie. Ak ešte študujete a pracujete na dohodu, pri platení mesačných preddavkov vám v daňovom priznaní zrejme štát vráti peniaze. Podanie je výhodné aj pre matky na materskej či rodičovskej.

Z domova


Borec pripravuje sériu opatrení
Sudcovia mali až dosiaľ istotu trinástych a štrnástych platov. Teraz by sa to malo zmeniť. Rezort spravodlivosti chystá sprísnenie podmienok, ktorými by si sudcovia mali svoje extra zárobky zaslúžiť. Rezort sa chce tiež vysporiadať s veľkým počtom sudcovských péeniek. Rezort sa ku konkrétnym zmenám zatiaľ vyjadrovať nechce.

Ak banka poruší zákon, poškodený klient by mal dostať odmenu
Poslanec Miroslav Beblavý navrhol dve riešenia situácie, keď sa klient banky cíti poškodený. Navrhol, aby klient, ktorý sa obráti na Národnú banku Slovenska, dostal desať percent zo sumy, ktorú NBS udelí v prípade potvrdenia sťažnosti jeho banke ako pokutu. NBS by tiež mohla banke stanoviť povinnosť, aby dala veci do pôvodného stavu.

Prieskum po uzavretí prezidentských kandidátok
Premiér Robert Fico je jasný favorit a ďaleko za ním nikto. Prvý prieskum agentúry Focus pre RTVS po uzavretí prezidentských kandidátok premiér vyhral so 40 percentami. Ostatní adepti totiž mali pomerne vyrovnané percentá získaných hlasov. Kiska, Kňažko, Hrušovský alebo Procházka s ním môžu postúpiť do druhého kola.

Potraviny po dátume spotreby už nie sú top problémom
Kontrolóri vlani skontrolovali obchodníkov asi 50-tisíc ráz.Podobné množstvo zrealizovali aj rok predtým. Na pokutách však v tomto roku zarobili približne o jeden milión eur viac. Zamestnanci štátnej a veterinárnej správy a hygienici boli totiž k obchodníkom menej zhovievaví ako v minulosti. Obchodníci si dávajú na nedostatky väčší pozor a viac kontrolujú svoje prevádzky.

Zo zahraničia


Belehrad si trúfa na rýchlejšie tempo
Srbsko formálne začalo prístupové rokovania s Európskou úniou. Zaradilo sa k Čiernej Hore, ktorá o vstupe do EÚ vyjednáva už od júna 2012. Srbsko si stanovilo cieľ, že do konca roku 2018 bude inštitucionálne pripravení na vstup do EÚ a že formálne sa stane plnoprávnym členom v roku 2020. Predstavitelia únie o termínoch odmietajú špekulovať.

Vojenský policajný fotograf vyniesol z krajiny fotografie
Sýrska vláda mučí a zabíja zajatcov a jej predstavitelia by za to mohli čeliť obvineniam zo spáchania vojnových zločinov. Bývalí medzinárodní prokurátori a súdni znalci oznámili, že od sýrskeho utečenca získali dôkazy o tom, že režim Bašara Asada mučil približne 11–tisíc ľudí.

Janukovyč sa skrýva pred opozíciou
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov ponúkol Rusko ako sprostredkovateľa pri rokovaní znepriatelených strán na Ukrajine. Polovica Ukrajincov však považuje Rusov za hlavnú príčinu, že ich krajina stojí na prahu občianskeho konfliktu. Lavrov vyhlásil, že nepokoje, ktoré si vyžiadali desiatky zranených, provokuje niekto zo zahraničia.

Thajská vláda vyhlásila výnimočný stav
Thajská vláda vyhlásila v Bangkoku a v priľahlých provinciách výnimočný stav. Opatrenie potrvá predbežne šesť dní. Vláda chce zabrániť šíreniu protestného hnutia, ktoré zablokovalo časti Bangkoku. V Thajsku silnejú násilnosti, ktoré sprevádzajú demonštrácie za odstúpenie vlády a vypísanie volieb.