medan.sk

sledujte nás:

Výber z 22.08.2013

Z ekonomiky


Vláda hovorí o úľave pri platení odvodov
Ľuďom s nízkymi príjmami plánuje vláda čo najskôr znížiť odvody. Sľubuje si od toho vyššiu zamestnanosť a najmä viac pracovných miest pre dlhodobo nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou. V praxi by tak mali menej platiť firmy, ktoré dajú zamestnancovi najviac 800 eur. Štát im následne odpustí časť sociálnych a zdravotných odvodov.

Štátny rozpočet sa bude meniť
Peniaze, ktoré štát v roku 2014 vyzbiera od ľudí a firiem na daniach, sa budú deliť nanovo. Štát v návrhu zoškrtal viaceré kapitoly o 700 miliónov eur, aby deficit na papieri dosahoval požadovaných 2,9 percenta HDP. Investori podľa výšky deficitu úročia štátne pôžičky. Koľko zostane na rozdávanie, zatiaľ nie je jasné.

Vláda plánuje zvýšiť minimálnu mzdu
Náklady, ktoré firmy ušetria z nižších platieb štátu, sa im môžu vrátiť cez vyššie výdavky. Je tak v prípade, ak zamestnávajú nízkopríjmových ľudí a dávajú im mesačne minimálnu mzdu. Tá by mala rásť o 2,5 percenta. Hrozí riziko, že niektorí zamestnávatelia nebudú ochotní za vyššiu minimálnu mzdu ľudí zamestnávať.

O výške tzv. korekcií sa už intenzívne rokuje
Pre chyby vo verejnom obstarávaní nám Európska komisia nemusí preplatiť aj viac ako sto miliónov eur. Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny priznal, že Brusel už oznámil návrh pokút za nesprávne čerpanie. S možnosťou, žeby Slovensko nevracalo časť peňazí, nepočíta nik. Komisia sa k presnej sume korekcií nevyjadrila.

Z domova


Cargo patrí medzi najzadlženejšie štátne podniky
Vláda už do štátneho podniku Cargo naliala vyše 160 miliónov eur. Napriek tomu si však nárokuje od štátu ďalšie peniaze. Dôvodom je 17 rokov stará pohľadávka, ktorú Cargo objavilo. Železnice vtedy nakupovali IC vlaky cez lízingovú spoločnosť Tory-leas, ktorá si na ne zobrala úver. A jej ručiteľom bol priamo štát. Rezort dopravy analyzuje, či má Cargu zaplatiť.

SaS trvá na tom, že klub existuje
Rozhodnutie okolo poslaneckého klubu SaS nastane po septembrovej schôdzi parlamentu. Vtedy by mala snemovňa odsúhlasiť návrh Smeru. Určuje, že ak počet členov klubu klesne pod číslo osem, tak klub zaniká. Dnes ich je v klube liberálov šesť. Rokovací poriadok sa má rozšíriť aj o procedúru predkladania a sťahovania zákonov.

Vyčerpať nestihneme asi miliardu eur
Slovensko by malo v rámci programového obdobia 2007 až 2013 vyčerpať európske peniaze vo výške 11,5 miliardy eur. Doteraz sme z tejto sumy minuli päť miliárd eur. Zostáva nám ešte 6,5 miliardy eur, na ktorých čerpanie máme len niečo viac ako dva roky. Balík peňazí by sme mali použiť na projekty do konca roku 2015.

Dokončenie môže meškať ešte viac
Dostavba tretieho a štvrtého bloku atómky v Mochovciach sa môže natiahnuť. Tvrdí to Greenpeace po rozhodnutí Najvyššieho súdu. Ten riešil spor medzi ochranármi a Úradom jadrového dozoru. Podľa rezortu hospodárstva nečítajú ochranári verdikt súdu správne. Vysvetlenie však nechalo na Úrad jadrového dozoru.

Zo zahraničia


KSČM je vďaka Zemanovi blízko k moci
Necelých 24 rokov po páde totality v Československu sú komunisti blízko k vstupu do českej vládnej koalície. Pomáhajú im predvolebné prieskumy, prepad českej pravice a priazeň prezidenta Miloša Zemana. Ten by ich rád videl v ľavicovej vláde s ČSSD. Prípadná koalícia s komunistami je jednou z tém sociálnej demokracie.

Obama sľubuje tvrdší boj proti daňovým únikom
Britské Panenské ostrovy sa chystajú tvrdo zakročiť proti daňovým únikom. Na nátlak amerického prezidenta Baracka Obamu začnú kontrolovať účty cudzincov, ktorí si sem pred daňovými úradmi vo svojich domovských krajinách ukryli miliardy dolárov. Bohatí ľudia tak prídu o bezpečný úkryt svojich nezdanených peňazí.

Nemci budú hlasovať už 22. septembra
Sociálnodemokratický exkancelár Gerhard Schröder tvrdí, že môže znížiť náskok, ktorý má konzervatívna CDU/CSU Angely Merkelovej. Podľa prieskumu by ju volilo 41 percent zúčastnených. Merkelovú na tento post podporuje 57 percent Nemcov, nominanta SPD Peera Steinbrücka 21 percent.

Predvolebnú kampaň poznačil xenofóbizmus
Ruská ekonomika ich potrebuje, ale i tak v mnohých mestách pokračujú pohony na prisťahovalcov. Do októbra majú cudzincov nahradiť držitelia ruských pasov. Dve tretiny ruských občanov požadujú ešte tvrdší postup voči imigrantom. Kampaň proti migrantom odštartoval incident na moskovskom trhu Matvejevskij, kde pri zrážke jeden z prisťahovalcov z Kaukazu zranil policajta.