medan.sk

sledujte nás:

Výber z 21.11.2013

Z ekonomiky


Nízka suma je spôsobená krátkou dobou sporenia
Rezort práce odhaduje v roku 2015 priemerný dôchodok získaný za peniaze z druhého piliera na úrovni 23,40 eura za mesiac. Štátny aj súkromných dôchodok dostane asi tritisíc ľudí. Poisťovne nemajú stanovené, aký dôchodok ponúknu ľuďom za peniaze zarobené v druhom pilieri. Sociálna poisťovňa spustí aj centrálny ponukový elektronický systém.

Pokuty za nelegálnych zamestnancov
Tím inšpektorov, za mesiac a pol existencie, navrhol pokutu 73 firmám vo výške 170-tisíc eur za nelegálnych zamestnancov. Podľa odhadov vlády pracuje na Slovensku načierno približne 50- až 60-tisíc ľudí. Kobra našla doteraz takmer 250 ľudí pracujúcich načierno, a to v 155 firmách. Najviac ich našli v Košickom a Nitrianskom kraji.

Rezort chce použiť eurofondy na modernizáciu lodnej dopravy
Prístav v Bratislave sa zrejme zmodernizuje z eurofondov. Rezort dopravy tvrdí, že vodná doprava má veľký potenciál. Podľa plánov by sa modernizácia prístavu mala začať v roku 2017 a dokončiť o dva roky neskôr. Slovensko má v nasledujúcich siedmich rokoch dostať z eurofondov celkovo 14 miliárd eur.

Na Slovensku nie je veľa investičných príležitostí
O slovenské spoločnosti majú záujem dva typy investorov. Tí, ktorí svoju vybudovanú firmu predali a dnes hľadajú nový biznis, kde by mohli investovať získané peniaze. Druhý pozostáva z tých, ktorí hľadajú nové trhy alebo doplnkové segmenty k svojej hlavnej činnosti. Investorov zaujímajú podniky zo strojárstva, potravinárstva, zdravotníctva či z energetiky.

Z domova


Prieskum verejnej mienky agentúry Focus
Ak by sa do druhého kola prezidentských volieb dostal Robert Fico spolu s Andrejom Kiskom, Fico by nevyhral. Nezávislý kandidát Kiska by mal o dve percentá viac hlasov. Zvíťaziť nad Ficom by nedokázali Pavol Hrušovský, Radoslav Procházka, Milan Kňažko a ani Ján Čarnogurský.

Prelom v oblasti financovania školstva
Tri obce prijali návrh rezortu školstva a požiadali o zrušenie vlastnej školy. Prevádzku miniškôl už nie je ochotný dotovať ani štát. Žiadny z predchodcov Čaploviča nenašiel spôsob, ako znižovať počet škôl v reakcii na neustále klesajúci počet žiakov. Čaplovič tvrdí, že dosiahnuté úspory pôjdu na vyššie platy učiteľov.

Brusel dal Slovensku výnimku
Slovensko dostalo v Európskom parlamente výnimku. Pri ohrozených projektoch za 250 až 600 miliónov eur máme pri čerpaní eurofondov rok navyše. Verdikt znamená, že bez výnimky by sa niektoré projekty zlepšujúce životné prostredie či cestnú infraštruktúru nezrealizovali teraz, ale až z ďalšieho balíka eurofondov.

S poplatkami za prenos čísla bojuje regulátor roky
Telekomunikačný úrad určí, aký vysoký poplatok si smú operátori účtovať, keď chce zákazník odísť ku konkurencii, no nechce meniť telefónne číslo. Operátori neposlúchli jeho odporúčanie, aby sami prehodnotili spoplatnenie prenosu čísla. Či bude prenos čísla zadarmo, alebo úrad stanoví drobný poplatok, závisí od výsledkov verejnej konzultácie.

Zo zahraničia


Staronová vláda oznámila opatrenie
Staronová veľká koalícia sociálnych demokratov a ľudovcov skráti luxusné penzie od 5 do 25 percent. Dôchodcovia, ktorí dostávajú mesačne 30-tisíc eur, prídu asi o päťtisíc eur. Platiť to bude pre bývalých pracovníkov národnej banky, úradu sociálneho poistenia, televízie a rozhlasu ORF a rôznych komôr, ktoré majú špeciálne dôchodky. Na skrátených penziách ušetrí vláda 50 miliónov eur.

Podiel žien vo vedení firiem určí zákon
Európsky parlament schválil návrh smernice, ktorá by mala ženám otvoriť dvere do dozorných a správnych rád. Podľa návrhu by firmy kótované na burze mali mať do roku 2020 v radách 40 percent žien. Veľké štátne podniky by mali toto číslo naplniť o dva roky skôr. O návrhu smernice budú ešte rozhodovať členské štáty v ministerskej rade.

Tusk mení vládu
Poľský premiér Donald Tusk nahradil doterajšieho ministra financií Jaceka Rostowského 38–ročným Mateuszom Szczurekom. Urobil aj výmenu v rezorte životného prostredia, kde odvolal doterajšieho ministra Marcina Koroleca. Z funkcie odstúpil minister dopravy Slawomir Nowak. Tusk chce zastaviť padajúcu popularitu.

Kritika dvoch sídel trvá dlhší čas
Väčšina členov Európskeho parlamentu sa zhodla, že zasadnutia vo dvoch štátoch nemajú zmysel. Tí, ktorým sa nepáči, že sa rokuje aj v Štrasburgu, odhlasovali návrh, aby bol jediným sídlom Brusel. Odhaduje sa, že presúvanie europoslancov a zamestnancov medzi dvomi mestami vyjde ročne na 200 miliónov eur. Návrh podporilo 483 členov, proti hlasovalo 141.