medan.sk

sledujte nás:

Výber z 21.11.2012

Z ekonomiky


Rezort hospodárstva pripravuje zmeny
Firmy, ktoré požiadajú o investičné stimuly, dostanú menej peňazí než dnes. Rezort hospodárstva pracuje na novom nariadení, ktoré stanovuje maximálne limity pre daňové úľavy. Limity sa však nebudú znižovať plošne. Minister Tomáš Malatinský pripravil aj nové pravidlá pre poskytovanie štátnej investičnej pomoci.

Živnostníci by si mali výdavky sledovať pozornejšie
Živnostníci budú musieť svoje výdavky sledovať oveľa pozornejšie, ako doteraz. Novela zákona o dani z príjmov totiž okliešťuje využívanie paušálnych výdavkov. Ich horný strop určuje na 5 040 eur ročne. Tým, ktorých výdavky prekročia hranicu 5 040 eur, sa viac oplatí, ak si budú uplatňovať skutočne vynaložené výdavky.

Prepúšťanie sa stalo skutočnosťou
Úrady práce navštívilo v októbri o takmer osemtisíc viac nezamestnaných ako v septembri. Miera evidovanej nezamestnanosti sa dostala na hranicu 13,69 percenta. Dôvodom rastúcej nezamestnanosti sú najmä obavy zo zmien, ktoré presadila vláda, ale aj pokles počtu zákaziek.

Zmenu schválil zdravotnícky výbor parlamentu
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská chce lekárňam povoliť, aby mohli dať pacientom zľavu z doplatku na lieky na úkor svojej marže. Bude na lekárni, či túto možnosť využije a akú výšku zľavy dá. Zľava však nemôže presiahnuť polovicu z doplatku.

Z domova


Na otvorenie schôdze chýbalo šesť hlasov
Šéf SaS Richard Sulík obviňuje predsedu OĽaNO Igora Matoviča, že sa so Smerom dohodol na zablokovaní schôdze o odvolaní ministra spravodlivosti Tomáša Borca. Prezentovalo sa totiž len 70 poslancov. Odvolávanie iniciovali SDKÚ-DS, Most-Híd a KDH.

Financie a príprava rozpočtov samospráv
Niektoré mestá a obce majú problém s prípravou rozpočtu na budúci rok.Samosprávy musia pristúpiť k opatreniam, ktoré zabezpečia šetrenie výdavkov. Združenie chce na spoločnom rokovaní vlády debatovať o deviatich bodoch, ktoré sú pre ZMOS prioritou.

Situácia v zdravotníctve
Lekári nechcú robiť viac ako im dovoľuje Zákonník práce. Ak sa situácia nezlepší, sú pripravení služby vypovedať. Sľubujú, že výpovede zo služieb nedajú do konca tohto roka. Hrozba odmietnutia služieb odznela v rámci odborárskej protestnej akcie. Problémom sú aj neadekvátne platby od poisťovní.

Londýn chce vetovať sedemročný rozpočet Únie
Mimoriadny summit Európskej únie o rozpočte na nasledujúce sedemročné obdobie, bude podľa premiéra Roberta Fica summitom plným vydierania. Summit nasleduje po vyjadreniach najmä zo strany Veľkej Británie, ktorá žiada škrty vo výdavkoch. Návrh komisie hovorí o škrtoch na úrovni zhruba 75 mld. eur.

Zo zahraničia


Ministri financií eurozóny hľadali odpoveď na otázku
Grécko bude potrebovať dodatočné prostriedky vo výške 33 miliárd eur. Krajiny sa chcú vyhnúť zvyšovaniu pomoci zo strany eurovalu. Grécko môže peniaze zohnať znížením štátnych finančných rezerv i predajom pokladničných poukážok. Slovensko presadzuje, aby väčšina peňazí išla zo zdrojov Grécka.

Izrael informácie o prímerí popieral
Izraelská armáda vyzvala Palestínčanov na evakuáciu z pásma Gazy. Dôvod nebol jasný, pretože Izrael mal odložiť pozemné operácie, na ktoré sú pri hranici pripravené tisíce izraelských vojakov. Šéf palestínskeho hnutia Hamas ich varoval, že v prípade vyslania pozemných jednotiek do pásma Gazy im Palestínčania unesú ich vojakov.

Paríž ohrozuje dlhová kríza v eurozóne
Francúzska vláda predstavila balík, ktorý ho má udržať medzi ekonomikami eurozóny. Obsahuje sťaženie podmienok prepúšťania, väčšie zdanenie bohatých či vyššie dane pri predaji podielov firiem. Ratingová agentúra Moody´s mu veľkú šancu nedáva a zrazila Francúzsku ratingovú trojáčkovú korunu rovnako ako S&P.

Zo súdu išiel hneď do väznice
Súd v Záhrebe uznal bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera vinného z korupcie. Na úplatkoch vraj zarobil obrovské peniaze. Súdili ho v dvoch prípadoch a výsledkom je trest v trvaní 10 rokov. Expremiér počas procesu opakoval, že konanie proti nemu je politicky motivované. Súd však dal za pravdu dôkazom obžaloby.