medan.sk

sledujte nás:

Výber z 21.09.2012

Z ekonomiky


Na dane môžu doplatiť podnikatelia aj učitelia
Štát nebude mať na budúci rok 200 miliónov eur, ktoré sa mali prioritne rozdeliť na podporu podnikania, zamestnávania na vidieku či vyššie platy v školstve. Ľudia a podniky totiž menej míňajú, a tak odvádzajú menej peňazí štátu. Plánovaný výber daní sa znížil o stovky miliónov eur.

Kríza donútila firmy hľadať medzery
Efektivita práce v slovenských podnikoch stúpa. To, čo pred desiatimi rokmi urobili traja Slováci, dnes dokáže jeden. Pomáha prepúšťanie, ale aj zavádzanie nových technológií. Efektivita stúpa najrýchlejšie v elektrotechnickom priemysle. Produktivita práce Maďarska a Česka klesala.

To, čo Slovákom ostane, si radšej odložia
Spotreba domácnosti na Slovensku rastie len toľko, ako rastú ceny. Národná banka Slovenska predpokladá, že o čosi viac začnú míňať o rok. Menej míňajú na služby, ktoré nie sú nevyhnutné, šetria na dovolenke a namiesto väčšieho bytu si kúpia radšej menší. Potraviny veľmi neobmedzujú.

Úrady práce evidujú o vyše tretiny menej mladých
Absolventi vysokých škôl sa na trhu práce dokážu presadiť jednoduchšie než vlani. Na úradoch práce ich bolo v letných mesiacoch evidovaných o 37 percent menej ako vlani. Dočasných zamestnancov využívajú firmy tento rok viac než v minulosti. Nezamestnanosť sa v auguste oproti júlu znížila na 13,19 percenta.

Z domova


Gymnáziá zatvoria dvere trojkárom a štvorkárom
Na gymnáziá sa žiaci dostanú len vtedy, ak nebudú mať priemer známok horší ako dva. Posudzovať sa bude vysvedčenie na konci ôsmeho ročníka a vysvedčenia v deviatej triede. Obmedzenie miest na gymnáziách by malo zvýšiť záujem detí o stredné odborné školy. Automobilky očakávajú viac kvalifikovaných absolventov.

Vláda bude potrebovať nové financie
Vláda bude pokračovať vo vyťahovaní peňazí zo štátnych firiem. Rezort financií chce ísť vo zväčšovaní vyplácania dividend zo štátnych firiem ešte ďalej. Firmu chce riadne preveriť, aby vedel, či je možné vyplácanie zväčšiť ešte viac. Najviac dividend štát v posledných rokoch čerpá z energetických podnikov.

Definitívny verdikt oznámia bruselskí eurokomisári
Štát už rokuje s Bruselom o úseku diaľnice D1 Turany – Hubová. Rokujú, či trasa cez chránené prírodné územie sa môže začať stavať alebo nie. Štát obhajuje povrchový variant, ochranári zase chcú päťkilometrový tunel Korbeľka. Tunelové riešenie si však vyžiada väčšie investičné náklady.

Zamestnanci by mali získať odmeny
Slovenské firmy chcú v budúcom roku odmeňovať zamestnancov viac ako teraz. Medzi najobľúbenejšie benefity patria mobilný telefón, stravné lístky a vzdelávanie. Poskytuje ich vyše 90 percent firiem. Zamestnanci na Slovensku sa z hľadiska benefitov majú lepšie ako v Česku.

Zo zahraničia


Eurozóna je o krok bližšie k recesii
Aktivita súkromného sektora v eurozóne klesla na najnižšie úrovne od roku 2009. Okrem Španielska či Talianska sa na tom podieľali aj zlé výsledky Francúzska. V červených číslach zostáva aj Nemecko. Časť slovenských firiem už preto pociťuje nedostatok objednávok.

Rokovania pokračujú, zatiaľ však nič nie je dohodnuté
Podmienkou medzinárodných veriteľov na uvoľnenie ďalších peňazí pre Grécko zo záchranného úveru je nový balík úsporných opatrení. Koaličné strany sa však nevedia dohodnúť na jeho podobe. Nový balík by mal obsahovať zníženie platov a dôchodkov, ale aj sociálnych príspevkov.

Klaus vládu Nečasa nešetrí
Český prezident Václav Klaus vracia do snemovne zákony a núti koalíciu hľadať nadpolovičnú väčšinu hlasov na ich opätovné schválenie. Kriticky sa vyjadruje i k pripravovaným zákonom. Premiér Petr Nečas sa boju s Klausom vyhýba, avšak stráca aj u voličov. V prieskume má najnižšiu podporu za dva roky vo vláde.

Obnovenie rokovaní Maďarska a MMF
Rozhovory Maďarska s medzinárodnými veriteľmi by sa mohli obnoviť v druhej polovici októbra. Vláda už poslala menovému fondu a Európskej únii odpoveď na ich odporúčania. Maďarsko je vraj schopné financovať sa prostredníctvom trhov a od medzinárodných veriteľov potrebuje získať len ochranu pred rastom neistoty.