medan.sk

sledujte nás:

Výber z 21.08.2013

Z ekonomiky


Finančná správa prvýkrát odkryla karty
Z 350-tisíc živnostníkov na Slovensku asi 200-tisíc neodvádza dane. Finančná správa sa k tomu dopracovala, keď živnostníci podali daňové priznania za vlaňajšok a v kolónke zaplatené dane sa tisíckam z nich objavila nula. Živnostníci tvrdia, že je za tým pokles zákaziek. Časť z nich však štátu neplatí cielene.

Uchádzačov o prácu podľa ústredia práce ubudlo
Nezamestnanosť v júli klesla, pričom dosiahla hranicu 13,99 percenta. Poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý za tým vidí vyháňanie ľudí z úradov práce. Podľa neho mali sprostredkovatelia dostať príkaz čo najviac očistiť evidenciu nezamestnaných a zlepšiť tak vláde imidž. Ústredie práce tvrdí, že pokyn na zámerné vyraďovanie nedostalo a ani nevydalo.

Začínajúcim firmám sa uľahčí rozmach
Minister financií Peter Kažimír chce, aby od budúceho roka mohli dlhopisy vydávať aj eseročky. Cez novelu zákona o dlhopisoch zoseká aj množstvo papierov, ktoré treba na vydanie dlhopisov. Verí, že zmeny oslovia začínajúcich podnikateľov s novátorskými nápadmi.

Opatrenia môžu ovplyvniť podnikateľov len čiastočne
O urýchlené založenie s. r. o. sa snaží viacero podnikateľov. Od októbra začnú platiť zmeny, ktorými sa vláda snaží zabrániť daňovým podvodom. Počet nových firiem môže rásť hlavne koncom septembra. Rezort spravodlivosti tvrdí, že nejde o zmenu výšky základného imania, teda ani o väčšie administratívne zaťaženie podnikateľov.

Z domova


Štyri štátne zariadenia majú na krku vymáhačov dlhov
Štátne zdravotnícke zariadenia sa boria s exekúciami vo výške takmer 600-tisíc eur. Pohľadávky si takto vymáhajú od bratislavskej, košickej, prešovskej a trnavskej nemocnice. Nemocnice dostávajú do problémov nesplatené záväzky po lehote splatnosti. Advokát tvrdí, že exekútor nemôže nemocniciam siahnuť na peniaze na účtoch.

Fico sa prihovoril členom Rady Združenia miest a obcí Slovenska
V prípade približne 300 samospráv nie sú výsledky pri konsolidácii verejných financií také, ako sa čakalo. Premiér Robert Fico tvrdí, že mestá a obce vykazujú výchylku na úrovni 150 miliónov eur v súvislosti s udržaním deficitu, ku ktorému sa zaviazali. Ak nebudú šetriť tak, ako sa zaviazali, prídu v roku 2014 o časť podielových daní.

Harabin našiel medzi kolegami zločincov
Šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin podal ďalšie trestné oznámenie na ústavných sudcov. Podľa neho Ladislav Orosz, Ján Luby a Ľudmila Gajdošíková zneužili právomoci verejného činiteľa, keď uviedli, že zmena senátu, ktorú Harabin urobil a týkala sa aj kauzy Duckého zmeniek, bola nezákonná.

Občania únie budú môcť nakupovať pôdu na Slovensku
Od mája budú môcť občania Európskej únie nakupovať poľnohospodársku a lesnú pôdu na Slovensku. Umožní to novela devízového zákona. Podľa znalcov trhu s pôdou k výpredajom pozemkov nedôjde. Údaje o tom, koľko poľnohospodárskej pôdy cudzinci za posledných deväť rokov nakúpili, neexistujú.

Zo zahraničia


Egyptská generalita nepríde o finančné injekcie
Spojené štáty prakticky zastavili Egyptu všetku, najmä vojenskú, pomoc. Opatrenie prichádza napriek tomu, že Biely dom jasne neodsúdil zvrhnutie islamského prezidenta Muhammada Mursího. O pozastavení pomoci budú rozhodovať aj ministri EÚ. Egyptská generalita však môže rátať s podporou Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov aj Kuvajtu.

Politickej neistote v Česku je definitívne koniec
Českí poslanci jasnou väčšinou odklepli rozpustenie parlamentu. Na jeseň tak Česko čakajú predčasné parlamentné voľby, z ktorých vzíde nová vláda. Prezident Miloš Zeman ich zrejme vypíše na piatok 25. a sobotu 26. októbra. O termíne bude rokovať s politickými stranami. Na dva mesiace tak získa veľkú moc Zeman.

Hodnota kľúčového indexu sa zvýšila
Ekonomika Nemecka bude zrejme aj v nasledujúcich mesiacoch rásť. Naznačujú to výsledky prieskumu inštitútu Conference Board. Tie ukázali, že hodnota dôležitého ukazovateľa ďalšieho vývoja najväčšieho hospodárstva eurozóny sa v júni opäť zvýšila, už druhý mesiac za sebou.

Denník zničil disky s americkými špionážnymi dokumentmi
Šéfredaktor denníka Guardian oznámil, že redakcia pod nátlakom vlády a hrozbou súdneho stíhania musela zničiť tajné materiály pod dohľadom britských agentov. Tie získala od Američana Edwarda Snowdena. Šéfredaktor predstaviteľov vlády upozornil, že denník nemôže robiť novinársku prácu, ak sa bude riadiť prianím vlády.