medan.sk

sledujte nás:

Výber z 21.06.2013

Z ekonomiky


Štát pripravil opatrenia, ktoré majú firmám pomôcť
Podmienky pre slovenský biznis sa za prvé tri mesiace roka zhoršili takmer najviac od roku 2009. Firmy začali pociťovať vládne zmeny. Znížil sa počet malých firiem, stovky dohodárov prišli o prácu, podnikatelia obmedzili investície a nechcú prijímať ľudí. Rezort spravodlivosti chystá zmeny v Občianskom súdnom poriadku či v zmenách niektorých zákonov.

Podozrenie, že boli poškodené finančné záujmy EÚ
Najvyšší kontrolný úrad odhalil nedostatky v prideľovaní miliónov eur z Operačného programu Veda a výskum. Peniaze na podporu vedy dostávali firmy s nulovými skúsenosťami z oblasti výskumu. Problémy boli aj s hodnotením samotných projektov jednotlivými úradníkmi agentúry. Celú vec prešetruje policajný úrad boja proti korupcii.

Vláda spustila pilotný projekt
Vláda spustila projekt, ktorý prepojí podnikateľov a školy. Metódu prevzala od Švajčiarov a testovať ju plánuje tri roky. Firmy tak budú brať študentov priamo zo škôl a zaučiť ich na mieru svojim potrebám. Ak by sa projekt vydaril, slovenským firmám by to určite pomohlo. Na Slovensku je viac ako 33-percentná nezamestnanosť mladých.

Horšie obdobie prišlo v posledných dvoch rokoch
Živnostníci a malí podnikatelia si najviac pochvaľujú obdobie druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Pomohli im niektoré zmeny, ktoré zaviedla a prišli aj veľkí investori, ktorí priniesli prácu aj pre živnostníkov. Vláda Ivety Radičovej a aj vláda Roberta Fica im však pripravili nepríjemné zmeny.

Z domova


Zákon nepriniesol žiadne pozitíva
Zákon o neprimeraných podmienkach opäť nezabránil veľkým obchodníkom, aby slovenským výrobcom potravín diktovali. Potravinári nepocítili žiadne priaznivé účinky zákona, ktorý ich mal chrániť pred silnými obchodníkmi. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek si zatiaľ neúspech nepripúšťa.

Náhodné kontroly môžu daniari zmeniť na cielené
Praktiky, keď si podnikateľ cez svoju firmu v daňovom raji znižuje na Slovensku daňový základ, dostávajú trhliny. Slovenskí daniari môžu začať postupne preverovať doteraz často utajené kontá podnikateľov na rôznych ostrovoch. Po svete začali putovať zoznamy firiem z daňových rajov aj s ich vlastníkmi a prepojeniami na pôvodné krajiny.

Kontrolný úrad bude mať funkcionára navyše
Smer-SD môže posilniť svoju moc na Úrade pre verejné obstarávanie. Pribudne tam miesto pre druhého podpredsedu úradu. S návrhom prišiel poslanec Vladimír Faič. Zmenu chce presadiť cez novelu o organizácii miestnej štátnej správy. Nový podpredseda bude aj členom deväťmiestnej Rady ÚVO.

Zákon prešiel prvým čítaním
Strana KDH presadzuje zákon o rodinnom podnikaní, ktorý čiastočne podporuje aj Smer-SD. Priniesť má úľavy na daniach či ľahší prístup k štátnej pomoci. Namiesto účtovania daní a odvodov si môžu vybrať jednorazový paušálny odvod za všetkých spolupracujúcich členov rodiny. Zákon má znížiť nezamestnanosť.

Zo zahraničia


Kubánci budú môcť surfovať na internete
Kubánsky líder Raúl Castro plní sľub, že postupne bude zmierňovať režim.Na ostrove už povolil verejný internet. Pripojenie na web bude zatiaľ len pre tých bohatších. Za hodinu surfovania totiž zaplatia vyše 3,5 eura. Doteraz sa mohli k medzinárodnej sieti pripojiť len s povolením vlády. Zmenu im pomohli spraviť venezuelské úrady.

Koalícia už má zaistených 100 hlasov
České pravicové strany majú dostatok hlasov na to, aby ich kandidátka na premiérku Miroslava Němcová dostala v parlamente dosť hlasov. Koalícii ODS, TOP 09 a LIDEM sľúbil 101. hlas poslanec hnutia Juhočesi 2012 Michal Doktor. Ten vyzdvihol nomináciu súčasnej šéfky snemovne Němcovej do premiérskeho úradu.

Hasenie bankovej krízy
Politické špičky eurozóny plánujú uvoľniť 50 až 70 miliárd eur z trvalého eurovalu na pomoc potápajúcim sa bankám. Teraz sa hľadajú kompromisy v otázke fungovania pomoci. Slovensko chce, aby sa pomoc nezneužívala a aby štát dal pred záchranou do banky dostatok financií na to, aby spĺňala medzinárodné kritériá Bazilej 3.

Päť krajín musí používať legislatívu proti daňovým únikom
Únia prijíma opatrenia, ako zamedziť optimalizácii daní cez daňové raje. Európska komisia prikázala piatim krajinám Európskej únie, aby v najbližších dvoch mesiacoch začali uplatňovať novú legislatívu únie. Jej cieľom je riešenie daňových únikov. Ak tak neurobia, komisia sa obráti na Európsky súdny dvor. Na Slovensku chce rezort financií predstaviť návrh vyššej zrážkovej dane.