medan.sk

sledujte nás:

Výber z 21.01.2014

Z ekonomiky


Nezamestnanosť stagnovala
S rastom nezamestnanosti už nemá najväčšie problémy východ, ale Bratislavský kraj. Iba v ňom rástol koncom vlaňajška počet ľudí bez práce, a to z vyše 5,7 percenta ľudí na takmer 6,2 percenta. Kraj doplatil na zloženie pracovného trhu. Nezamestnanosť na konci roka dosiahla úroveň 13,5 percenta, čo je rovnako ako v novembri.

Štát pomáha so splácaním bývania
Ak chcete na financovaní bývania ušetriť, môžete využiť trojpercentnú štátnu bonifikáciu pre mladých. Pri aktuálne nízkych úrokových sadzbách dokážete úrok stlačiť na prvých päť rokov aj pod jedno percento. Úvery pre mladých u nás poskytuje osem bánk. Musíte však mať správny vek a zarábať menej než 1 044 eur mesačne.

Slovensko dostalo pochvalu za pripravenosť na platby SEPA
Slovenské firmy, ktoré podnikajú v krajinách Európy, si už nebudú musieť otvárať v každej krajine samostatný bankový účet, aby mohli prijímať úhrady za poskytnuté služby. Postačí im ten slovenský. Nové platby SEPA nahradia existujúci bezhotovostný platobný styk. Všetky transakcie v rámci krajín SEPA budú evidované ako domáce platby.

Vývoj ekonomiky bude priaznivejší
Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Ku koncu minulého roku štát takisto zlepšil výber DPH. Analytici to pripisujú opatreniam na boj s daňovými únikmi. Vláde to dáva priestor povoliť opraty škrtov a úspor. V tomto roku by mohla v rozpočte zaplátať prípadné výpadky z horšieho hospodárenia obcí či zdravotníctva.

Z domova


Sociálnu poisťovňu preveruje ministerstvo práce
Minister práce Ján Richter preveruje Sociálnu poisťovňu v súvislosti so starobnými dôchodkami pre bývalých policajtov a vojakov. Tvrdí, že k tomu má od poisťovne nejednotné podklady. O penzie požiadalo od roku 2010 vyše 10 tisíc bývalých vojakov, policajtov či colníkov, no dostalo ich len 1 700.

Samosprávy čakajú na pokyny z úradov práce
Dávku v hmotnej núdzi si majú ľudia odpracovať. No niektoré obce nevedia, ako túto povinnosť využiť. Zákon však presne neurčuje, čo by nezamestnaní ľudia mali robiť. Problémy s novým zákonom nepriamo priznáva aj rezort práce. Pre úspešnú aplikáciu zmien vznikne do polroka 46 aktivačných centier pri úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny.

Odborári chcú vyššiu minimálnu mzdu
Odborári navrhli, aby bol najnižší zárobok vo výške 60 percent priemerného platu v hospodárstve. Dosiahnuť to chcú už na budúci rok. Premiér Robert Fico uviedol, že sa to nedá presadiť tak rýchlo, ako si stanovili odborári. Prudké a výrazne zvyšovanie by mohlo byť podľa Fica kontraproduktívne. Firmám sa návrh odborárov nezdá.

Príbehy ľudí, ktorí doplatili na úver od nebankoviek, stúpa
Dlžníci majú od spoločností, ktoré poskytujú iné ako bankové úvery, požičanú viac než miliardu eur. Bankám ľudia dlhujú vyše 20 miliárd eur. Nebankovky živia najmä ľudia zo slabších sociálnych vrstiev. Tieto pôžičky si berú najmä dôchodcovia, študenti alebo nezamestnaní.

Zo zahraničia


Darí sa hlavne prémiovým značkám
Európsky automobilový trh by sa v tomto roku mal vymaniť zo šiestich rokov za sebou idúcich poklesov. Predajnosť áut v Európe sa oproti vrcholom z roku 2007 pohybuje o 10 až 20 percent nižšie. Pod mínusové čísla sa podpisujú hlavne krajiny postihnuté dlhovou krízou. Z prepadov sa vymyká len Veľká Británia.

Vláda v Číne začala s transformáciou ekonomiky
Rast Číny je na rekordnom minime. Krajina sa chce preto výrazne zmeniť. Jej ekonomika rástla vlani najpomalšie od roku 1999. Európski exportéri sú od dopytu z Číny pomerne závislí. Pod spomalenie rastu sa podpísali zásahy vlády, ktorými sa snaží odvrátiť riziko krízy v krajine. Namiesto úverov sa má hospodárstvo spoliehať skôr na domáci dopyt.

Radikáli sa vymkli spod kontroly opozície
Do Kyjeva sa vrátili masívne protivládne demonštrácie. Opozičný líder Vitalij Kličko ohlásil prelom v rokovaní s vládou pod taktovkou prezidenta Viktora Janukovyča. Obaja lídri sa mali stretnúť na spoločnom rokovaní. Cieľom stretnutia má byť zastavenie vlny násilných protivládnych demonštrácií.

85 ľudí vlastní majetok ako spodná polovica ľudstva
Winnie Byanyima, riaditeľka rozvojovej organizácie Oxfam upozorňuje na príjmové nerovnosti vo svete, keď jedno percento najbohatších ľudí má spolu majetok v hodnote 110 biliónov dolárov. O tejto téme chce hovoriť na stretnutí Svetového ekonomického fóra v Davose. Ekonomické elity chce vyzvať, aby podporili progresívnu daň, nevyhýbali sa plateniu daní a nevyužívali daňové raje.