medan.sk

sledujte nás:

Výber z 20.12.2013

Z ekonomiky


Slovensko nedostane peniaze z Bruselu
Na 183 miliónov eur z Bruselu môže Slovensko zabudnúť. Európska komisia nám totiž nepreplatí desatinu výdavkov na veľké eurofondové projekty. V rokoch 2007 až 2013 totiž obstarávatelia porušovali pravidlá verejného obstarávania. Firmy, ktoré sa chceli zapojiť do tendrov, nemali dostatok času na vyzdvihnutie súťažných podkladov. Rezort financií tvrdí, že s týmito výdavkami počítajú.

Nový projekt odvodových úverov
Domáce firmy, ktoré sa dostali do problémov pre nedostatok zákaziek, sa budú môcť uchádzať o pomoc. Budú si môcť požičať na splatenie svojich podlžností voči Sociálnej a zdravotnej poisťovni. Rezort financií vyčlení na najbližšie tri roky šesť miliónov eur. Od projektu odvodových úverov si sľubuje, že pomôže malým a stredným firmám udržať pracovné miesta.

Štát už otvorenie druhého piliera riešiť nebude
V záujme ľudí by bolo vhodné, aby štát otvoril druhý penzijný pilier a umožnil niektorým ľuďom z neho vystúpiť. Ukazuje sa, že sľuby o výhodnosti druhého piliera sa zatiaľ nenaplnili a tisíce ľudí budú v prvých rokoch poberať nižšiu kombinovanú penziu v porovnaní s tým, keby sa spoľahli len na štát. Štát tento stav však už riešiť nebude.

O Univerzitnú nemocnicu v Bratislave je veľký záujem
Spoločnosť Penta chce stavať veľkú nemocnicu v Bratislave. Predpokladá, že by ju vedela postaviť lacnejšie ako je odhad ministerstva zdravotníctva. Ide o stavbu, ktorá vznikne namiesto tridsať rokov rozostavanej nemocnice Rázsochy. Namiesto nich chce štát postaviť úplne novú nemocnicu. Štát chce nemocnicu stavať cez PPP.

Z domova


Voľby hlavy štátu sa uskutočnia 15. marca
Oficiálna kampaň pred voľbami sa začne 1. marca a prvé kolo parlamentných volieb bude 15. marca 2014. Očakáva sa, že prezidentskú kampaň bude konfliktnejšia ako pred piatimi rokmi. Podľa viacerých analytikov sa terčom stane premiér Robert Fico a predpokladajú aj vzájomné útoky medzi ostatnými kandidátmi.

Kampaň v Bratislavskom kraji bola najdrahšou
Najviac peňazí minul v župných voľbách šéf SDKÚ Pavol Frešo. Na predvolebnú kampaň dal 208-tisíc eur. Kampaň bola hradená zo županových súkromných zdrojov, ale aj peniazmi darcov. Daniel Krajcer minul najviac peňazí v prepočte na získaný hlas. Za jeden dal viac než 11 eur.

Revolúcia na stredných odborných školách
Ministerstvo školstva vyčlenilo 39 odborov, ktorým plánuje na rozdiel od ostatných pridať peniaze. Tvrdí, že absolventi týchto odborov chýbajú na trhu práce. Ostatné školy sa budú musieť rozhodnúť, či odbory, ktoré dostanú nižšiu dotáciu, zachovajú alebo ich postupne utlmia. Zoznamy rezort pripravil na základe údajov o nezamestnanosti absolventov stredných škôl a odhadov potrieb pracovného trhu do roku 2017.

Zvykajú si aj starší ľudia
Dostupnosť internetu na Slovensku prudko rastie a dosahuje takmer priemer Európskej únie. V roku 2005 pritom nemalo žiadne skúsenosti s internetom až 42 percent Slovákov medzi 16 a 74 rokov. Dnes ho má už 78 percent slovenských domácností a 61 percent ľudí surfuje takmer denne. Medzi seniormi záujem o internet rastie.

Zo zahraničia


Ministri financií Európskej únie sa dohodli
Na summite v Bruseli sa očakáva, že lídri Európskej únie schvália „euroval pre banky“. Na rezolučnom fonde sa už zhodli ministri financií únie. Do roku 2025 majú banky do fondu naliať približne 55 miliárd eur. Tie budú slúžiť na záchranu problémových bánk v budúcnosti. Prvý pilier bankovej únie vo forme spoločného dohľadu sa spustí na budúci rok.

Janukovyč reagoval na otázky vybraných novinárov
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč po rokovaní s Vladimirom Putinom sľúbil, že vo štvrtok odpovie na otázky, ktoré zaujímajú väčšinu Ukrajincov. Podľa šéfa parlamentu sa už vládna koalícia dohodla s opozíciou, že poslanci by mali dokončiť zapracovanie pripomienok k rozpočtu do začiatku budúceho týždňa.

Debata európskych lídrov o spoločnej bezpečnostnej politike
Po piatich rokoch sa lídri členských krajín Európskej únie stretli, aby rokovali o spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike. Stretnutie lídrov sa zaoberalo troma základnými oblasťami. Posilnenie efektívnosti a viditeľnosti spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky, rozvoj spôsobilosti a podpora európskeho obranného priemyslu.

Reformou by sa zber informácií o ľuďoch sťažil
Americký prezident Barack Obama bude študovať tristostranovú správu poradného výboru, ktorý mu dal 46 odporučení, ako zreformovať Národný bezpečnostný úrad. Táto inštitúcia zbiera údaje o telefonátoch bežných ľudí. Obama už sľúbil zmeny. Vymenoval panel akademikov či bývalého zástupcu šéfa CIA, ktorí mali navrhnúť reformu.