medan.sk

sledujte nás:

Výber z 20.11.2013

Z ekonomiky


Na švajčiarske dôchodky môžu Slováci zabudnúť
Rezort práce vypočítal, koľko bude priemerne dostávať prvých tritisíc sporiteľov. Ich priemerná mesačná doživotná penzia bude 23 eur. Svoje súkromné penzie dostanú už o rok. Dôvodom nízkej sumy je aj to, že rezort práce chce zrušiť minimálnu dĺžku sporenia. Časom by mala výška súkromných penzií rásť. Nasporená suma sa bude zvyšovať a dlhšie zhodnocovať.

Odpočítať si môžete iba skutočné výdavky
Ak vlastníte byt a ďalej ho prenajímate, už na ňom nezarobíte toľko, čo doteraz. Vláda zrušila možnosť znížiť si daň z prenájmu o paušálne výdavky. Viac zvýhodnení zostali len tí, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť na živnosť. Príjmy z prenájmu si môžete ako fyzická osoba oslobodiť do výšky nezdaniteľnej sumy, ktorá je 500 eur.

Jesenná prognóza slovenskej ekonomiky podľa OECD
Predpokladaná výška rastu slovenskej ekonomiky na budúci rok je 1,9 percenta. Tvrdí to prognóza Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Rast sa má zrýchliť z tohtoročných očakávaných 0,8 percenta. Stále však ide o pesimistickejšie prognózy ako má naše ministerstvo financií. To totiž náš rast v júni odhadlo na 2,2 percenta.

Rýchly spôsob, ako môže firma získať peniaze
Slovenské firmy objavujú financovanie cez vydávanie dlhopisov. To je síce v priemere drahšie ako úvery z bánk, ale o to dostupnejšie. Analytici sa zhodujú, že lákadlom pre firmy, ktoré sa rozhodnú vydávať dlhopisov, je ich rýchlosť. Výhodou oproti bankovým úverom sú voľnejšie podmienky. Dlhopisy väčšinou splácajú len úroky, takže odlev peňazí z firmy je nižší.

Z domova


Nový špeciálny portál Sociálnej poisťovne
Takmer milión eur by mal Sociálnu poisťovňu stáť centrálny elektronický ponukový systém. Bude určený pre ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom pilieri. Podľa vlády by mal zjednodušiť vyplácanie súkromných úspor a to, že si ľudia vyberú pre nich tú najvýhodnejšiu ponuku. Sociálna poisťovňa ho zafinancuje zo svojho správneho fondu.

Prieskum porovnal 189 krajín z rôznych kútov sveta
Z prieskumu Paying Taxes od spoločnosti PwC, Svetovej banky a IFC vyplýva, že náš daňový systém patrí vo svete medzi tie horšie. V porovnaní s minulým rokom sme spadli o dve priečky na 102. pozíciu. Sme však najlepšou krajinou spomedzi štátov V4. Podľa ministerstva financií prieskum nie je objektívny.

Európsky rozpočet na ďalšie roky je schválený
Európsky parlament už podporil dlhodobý rozpočet EÚ na nasledujúce programovacie obdobie. Celkový rozpočet na najbližších sedem rokov predstavuje pre celú úniu 960 miliárd eur v záväzkoch a 908 miliárd v platbách. Slovensko dostane z eurofondov na najbližších sedem rokov vyše 13,5 miliárd eur.

Éra rozprávkových odstupných pre zamestnancov sa končí
Štátne podniky v oblasti energetiky v minulosti neváhali dlhoročným pracovníkom pri odchode z firmy dať až 60 platov. Niektoré štátne či pološtátne firmy sú stále štedrejšie ako súkromné spoločnosti. Zákonník práce zaručuje po dlhodobom pôsobení v jednej firme vyplatenie piatich platov. Súkromný sektor často už nejde nad rámec zákonníka. Odborári s trendom nesúhlasia.

Zo zahraničia


Janukovyč rozhodne, či sa podpíše asociačná dohoda
Ukrajinský parlament bude zajtra riešiť otázky spojené s pridružením k EÚ. Zaoberať sa mal nimi včera. Hlasovať by mal aj o návrhu zákona umožňujúceho zahraničnú liečbu väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej. Vyriešenie prípadu tejto političky je jednou z podmienok, ktorú EÚ kladie Ukrajine v súvislosti s podpisom asociačnej dohody.

Adelson spúšťa veľkú kampaň
Šéf impéria v Las Vegas Sheldon Adelson chce presadiť tvrdé zákony proti internetovým hazardným hrám. Tvrdí, že zarábajú stovky miliárd dolárov ročne a zo svojich ziskov platia len minimálne dane. Do boja už nasadil množstvo lobistov. Tí majú presviedčať kongresmanov a presadzovať prísnejšie zákony.

Hlasovanie zastupiteľstva je odveta za Fordove škandály
Roba Forda, starostu Toronta, zbavili miestni poslanci väčšiny právomocí. Potrestali ho za to, že sa správal ako narkoman a opilec a vraj sexuálne obťažoval zamestnankyňu radnice. Ford nevylučuje, že výsledok hlasovania napadne na súde. Faktickým šéfom tak bude zástupca starostu. Do jeho tímu sa môžu presunúť pracovníci, čo sú priamo podriadení Fordovi.

Najviac obetí i zranených pochádza zo Sýrie
Dvaja samovražední útočníci premenili priestor v blízkosti iránskeho veľvyslanectva v južnom Bejrúte na miesto skazy. Dve explózie si vyžiadali 24 mŕtvych a viac ako 150 zranených. Útoky budú pokračovať dovtedy, kým šiitský Hizballáh a Irán budú pokračovať v podpore vlády sýrskeho prezidenta Bašara Asada.