medan.sk

sledujte nás:

Výber z 20.11.2012

Z ekonomiky


Zmeny majú sprehľadniť poskytovanie pomoci
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský predstavil nové pravidlá pre poskytovanie investičnej pomoci. Podmienkou je vytvorenie nových pracovných miest. Investor, ktorý bude chcieť iba udržať pracovné miesta, nebude pri žiadaní štátnej pomoci úspešný.

Návrh je pripravený na rokovanie vlády
Rezort financií už pripravil návrh na zapojenie dodatočných zdrojov samosprávnych krajov do systému Štátnej pokladnice. Tie by už nemali mať svoje peniaze uložené v komerčných bankách, ale v Štátnej pokladnici. Vláda chce peniaze krajov použiť na zníženie deficitu.

Slováci si za komunálny odpad priplatia
Rezort životného prostredia plánuje zvýšiť poplatok, ktorý obce platia za uskladnenie odpadu na skládkach. Slovensko na skládky ukladá až 78 percent komunálneho odpadu. Európskej komisii sa nepáči, že Slováci málo separujú. Envirorezort zatiaľ neprezradil, o koľko chce poplatky za ukladanie odpadov zvýšiť.

Národná banka bankám predpíše, čo je neobvyklá operácia
Národná banka Slovenska a Slovenská banková asociácia spresnia predpisy, ktoré majú zabrániť praniu špinavých peňazí. Súčasťou metodického usmernenia je aj príloha obsahujúca príkladný výpočet neobvyklých obchodných operácií. Zmena sa chystá kvôli pokute pre Privatbanku.

Z domova


Zamestnávatelia sa musia pripraviť na zmeny
Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal nový Zákonník práce. Zamestnávatelia sa tak musia pripraviť na súbeh výpovednej doby a odstupného, či podobné výhody pre dohodárov, ako majú zamestnanci. Novela prináša aj zmeny vo výplate odstupného. Zmenou prejde aj reťazenie pracovných pomerov.

Zmrazenie platov bude, ak peniaze zostanú na súdoch
Slovenskí sudcovia sú ochotní oželieť pravidelnú valorizáciu svojich platov vtedy, ak ušetrené financie ostanú na súdoch. Tie sa majú použiť pre súdnych úradníkov. Podmienkou sudcov je, aby šlo len o dočasné opatrenie. Platy ostatných ústavných činiteľov nerastú pre krízu už od roku 2009.

Veľké obstarávania by mala riadiť Behrová
Minister vnútra Robert Kaliňák už vie, ako bude v megatendroch nakupovať pre štát. S centrálnym obstarávaním mu má pomôcť Tatiana Behrová. Tá nedávno odišla z funkcie podpredsedníčky Úradu pre verejné obstarávanie. Kaliňák si myslí, že centrálne obstarávanie by štátnemu rozpočtu prinieslo úspory.

Európe dochádza s Britmi trpezlivosť
Šéf londýnskej vlády David Cameron odmieta kompromisy pri zostavovaní nového sedemročného rozpočtu EÚ. Lídri únie zvažujú, že pripravia rozpočet bez britskej účasti. Británia presadzuje zosekanie úniových výdavkov o 100 až 200 miliárd eur. Väčšina krajín vrátane Slovenska presadzuje, aby sa výdavky zvýšili o 33 miliárd eur.

Zo zahraničia


Cyprus splnil prvú podmienku
Cyperská národná banka sa dohodla s veriteľmi na podmienkach, za ktorých bude krajina môcť čerpať peniaze. Banky musia zvýšiť kapitálovú primeranosť, čaká ich rekapitalitzácia a národná banka bude dohliadať aj na družstevné finančné inštitúcie. Pôžička z trvalého eurovalu by sa mala vyšplhať na 11 až 16 miliárd eur.

Obaja kandidáti sa vyhlásili za víťazov
Hlasovanie o novom lídrovi pravicového Zväzu pre ľudové hnutie vyústilo do chaosu. Kreslo šéfa si prisudzujú obidvaja kandidáti. O prevzatí straníckeho žezla sa rozhodovalo medzi Françoisom Fillonom a Jeanom–Françoisom Copém. Hádka medzi nimi by mohla nahrať Nicolasovi Sarkozymu.

Obama prvýkrát zavítal do Barmy
Americký prezident Barack Obama zavítal do Barmy. Predtým vyhlásil, že mu nejde o podporu barmskej vlády, ale o uznanie pokroku smerom k demokracii. S prezidentom Thein Seinom zdieľa názor, že reformy, ktoré uskutočňuje, posunú krajinu dopredu. Viacerí predstavitelia organizácií tvrdia, že krajinu stále riadi autoritatívna vláda.

Maďarská vláda schválila novú daň
Vláda Viktora Orbána schválila tretí balík úsporných opatrení. Počíta so zvýšením daní pre vodárne, plynárov, teplárne, energetické spoločnosti aj telekomunikačných operátorov od januára 2013. Do rozpočtu majú ročne priniesť navyše 310 miliónov eur. Podniky v Maďarsku tak budú platiť tri rôzne sadzby daní.