medan.sk

sledujte nás:

Výber z 20.09.2012

Z ekonomiky


Stomiliónová pomoc pre firmy narazila na odpor
Niektorým ministrom sa nepozdáva, že investičné stimuly majú dostať spoločnosti, ktoré za ne nevytvoria nové pracovné miesta. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský tvrdí, že firmy len využívajú právne možnosti, ktoré majú. Premiér Robert Fico chce, aby štát podporoval aj existujúce, ale ohrozené pracovné miesta.

Vláda nechá rozhodnutie o poplatkoch na súd
Vláda preverí, či banky oprávnene od klientov pýtajú poplatok za vedenie úverového účtu. Štát im neplánuje zakázať vyberať peniaze za vedenie účtov, ale konečné rozhodnutie nechá na súd. Finančné domy však upozorňujú, že zrušenie poplatku za úverový účet by si kompenzovali zdvihnutím úroku.

Vláda povie, či sa výsluhové dôchodky zdania
Rezort financií chce zdaniť výsluhové dôchodky zrážkovou daňou 19 percent. Rozpočet by si tak v budúcom roku polepšil o 32 miliónov eur. Rezort vnútra chce zdaniť výsluhové dôchodky, a to sadzbou desať percent. Opatrenia majú znížiť výdavky ministerstva na osobitný účet.

Slováci šetriť neprestali
Za posledný rok sme do našich bánk vložili 24,5 miliardy eur. V priemere mal Slovák v banke na konci júla uložených 4 379 eur. Slováci tak neprestávajú šetriť. Až 58 percent celkového objemu peňazí uložených v bankách sa nachádza na termínovaných vkladoch. Na konci júla 2012 tak mali uložených 14,1 miliardy eur.

Z domova


Slovensko má opäť menej multimilionárov
Najbohatší Slováci oplatili na krízu a menia tak svoje investičné priority. Kým pred rokom počet ľudí s majetkom nad 30 miliónov dosahoval číslo 55, tento rok je ich len 45. Môžeme povedať, že aj schudobneli o štvrtinu. Slovenskí multimilionári v súčasnosti preferujú konzervatívne investície.

Dohoda medzi Smerom a Matovičom
Strana SDKÚ-DS žiada Obyčajných ľudí a Smer-SD, aby vysvetlili spoluprácu v otázke riešenia rómskej problematiky. Chcú presadiť balík legislatívnych opatrení. Rómske otázky bude mať od na starosti poslanec OĽaNO Peter Pollák. Líder obyčajných Igor Matovič tvrdí, že nepodpísali so Smerom žiadnu koaličnú dohodu.

Krnáč sa po neúspechu stiahol
Kandidát SaS Kamil Krnáč sa šéfom Najvyššieho kontrolného úradu nestane. Po tom, ako neuspel, rozhodol sa z boja o post stiahnuť. SaS už na daný post vyberá nového kandidáta. Smer prisľúbil, že kontrolný úrad pripadne opozícii a podporí kandidáta, ktorého navrhne opozícia.

Rezort zdravotníctva nevie zastaviť zadlžovanie nemocníc
Štátne zdravotnícke zariadenia dlžia Sociálnej poisťovni za prvý polrok 2012 cez 19 miliónov eur. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská tvrdí, že nemocnice sú v mínuse, lebo za nich nebol splatený celý dlh. Sociálnej poisťovni dlhujú aj transformované zariadenia a v správe vyšších územných celkov.

Zo zahraničia


Zvyšuje sa riziko bankovej krízy
Dlhová kríza v eurozóne sa môže zmeniť na bankovú. Z finančných domov Írska, Portugalska, Španielska a Grécka totiž odtieklo od vlaňajšieho do tohto júla 326 miliárd eur. Najviac vkladov sa odlialo z Írska. Medzinárodný menový fond vyzval starý kontinent, aby bankám pomohol prostredníctvom trvalého eurovalu ESM.

Agentúra končí v Rusku po dvoch desaťročiach
Rusko obvinilo Spojené štáty, že cez pobočku Agentúry pre medzinárodný rozvoj USAID sa pokúšali ovplyvňovať ruskú politiku i výsledky volieb. Obvinenie prišlo deň po tom, čo USA vyhlásilo, že Rusko nariadilo koniec misie. Ruské ministerstvo zahraničia tvrdí, že agentúra zasahovala do vnútorných vecí štátu.

Švajčiarsko stráca povesť daňového raja
Bohatí klienti vyberajú desiatky miliárd eur zo Švajčiarska a presúvajú ich do Ruska, Turecka, či Brazílie. Dôvodom je stupňujúci sa tlak na švajčiarske úrady, aby zrušili bankové tajomstvo. Šéfovia veľkých bánk upozorňujú na hromadný únik peňazí.

Maďari musia účasť vo voľbách potvrdiť
Ak Maďari do pätnástich dní pred parlamentnými voľbami svoju účasť na voľbách nepotvrdia, potom ich už k urnám nepustia. Tí, čo zmeškajú registráciu, by prišli aj o právo účasti v akýchkoľvek ďalších voľbách začatého štvorročného cyklu. Fidesz predložil do parlamentu aj návrh na novelizáciu iba nedávno prijatej ústavy.