medan.sk

sledujte nás:

Výber z 20.08.2013

Z ekonomiky


Novinka z dielne rezortu práce
Ak sa živnostníkovi prestane dariť, štát mu dá na výber, či chce buď dávky, alebo biznis. Štátu sa to podľa podnikateľov môže vypomstiť. Ministerstvo práce tvrdí, že niektorí podnikatelia aj zopár rokov vykazovali nulové príjmy a poberali dávky. Skontrolovať ich často nebolo možné. Vláda už pre živnostníkov prichystala viaceré zmeny.

Domácnosti a menší podnikatelia by mali ušetriť
Firmy tvrdia, že na ceny plynu zatlačí nová vyhláška regulačného úradu. Najväčšie podniky majú platiť viac za distribúciu plynu, rovnako aj za jeho dovoz zo západu. Vďaka zmenám však nestúpnu ceny pre domácnosti a menších podnikateľov. Na riziko zdraženia plynu upozorňovali už v minulosti aj menší alternatívni dodávatelia.

Novinka by mala začať platiť o rok a pol
Kto bude chcieť dôchodok z druhého piliera, nedostane ho automaticky, bude si ho musieť vybaviť sám. S takýmto návrhom pri vyplácaní súkromných penzií počíta štát. Rezort práce chce zriadiť špeciálny portál, cez ktorý si dôchodcovia vypočítajú svoju penziu z druhého piliera. Pomôcť by im mali aj v špeciálnych pobočkách.

Podniky sa obávajú, aby sa neobjavili na čiernej listine
Štát už zverejňuje čierny zoznam nezodpovedných podnikateľov. Odvtedy sa sa ňom ocitlo sedemtisíc firiem, ktoré mali problém s platením daní. Dôvodom je, aby si firmy dávali pozor na nezodpovedných obchodných partnerov. Efekt sa už dostavil. Firmy si dávajú väčší pozor na to, s kým obchodujú.

Z domova


Sporitelia nevnímajú rozdiely medzi fondmi
Viac ako milión sporiteľov investuje svoje peniaze v druhom pilieri s reálnou stratou. Deje sa tak v časoch, keď súkromné dôchodky ponúkajú možnosť najvyššieho zhodnocovania majetku. Kým indexový fond dosiahol od začiatku roka zhodnotenie majetku nad desať percent, v rovnakom období ani jeden garantovaný fond nezarobil ľuďom aspoň jedno percento.

Desaťtisíce vodičov si môžu vydýchnuť
Na celom Slovensku má vzniknúť päť nových diaľničných križovatiek a privádzačov. Tie zlepšia dostupnosť diaľnice D1 z okolitých obcí. Medzi prvými sa má začať budovať križovatka pri obci Blatné v Seneckom okrese. Náklady na vybudovanie sa budú podľa štátnej expertízy pohybovať okolo 20 miliónov eur.

Opozícia sa stále nedohodla
Tri mesiace pred župnými voľbami stále nie sú známi všetci kandidáti opozičných parlamentných strán na županov. Opozícia sa na kandidátoch stále dohaduje, alebo ich má viacero a pôjdu proti sebe. Známi kandidáti už neformálne vedú kampaň. Jednoduchšiu pozíciu bude mať vďaka rozdelenej pravici Smer v Bratislavskom kraji.

Denník Pravda si vyžiadal údaje o reštituovanom majetku
Štát netuší, koľko majetku vrátil cirkvám po páde totality. Informácie o reštitúciách vraj v archívoch sú, ale nikto nevie, kde. Najväčší problém zrejme má,Slovenský pozemkový fond, ktorý cirkvám vracal najviac pozemkov. Kompletnú odpoveď poslali iba lesníci. Z miest odpovedali iba Banská Bystrica, Rožňava, Košice a Poprad.

Zo zahraničia


Putin chce podľa dokumentu skorumpovať Janukovyča
Ruský prezident Vladimir Putin má plán, ktorým chce Ukrajine prekaziť cestu do Európy. V pláne je ekonomické vydieranie Kyjeva, kupovanie oligarchov a ich médií či obviňovanie Európskej únie z krízy, biedy a nezamestnanosti. Plán je založený na protieurópskej kampani. Dôvodom sú obavy Ruska, že príde o svojho kľúčového spojenca.

Minulý týždeň priniesol na akciových trhoch zmiešaný vývoj
Akcie v Európe a v Ázii rástli, kým americké trhy sa oslabovali druhý týždeň za sebou. Európske trhy podporil silný nemecký index ekonomickej aktivity ZEW. Európske burzy ťahali hore cyklické tituly, keďže sa darilo bankám, ťažiarom a automobilkám. Nárast zaznamenali výnosy dlhopisov v USA a ich nárast stál aj za poklesom amerických akciových trhov.

Klaus zvažuje svoj návrat do aktívnej politiky
Českí poslanci budú hlasovať o predčasnom rozpustení parlamentu, zrejme rozhodnú aj o politickom osude bývalého prezidenta Václava Klausa. Klaus zvažuje návrat do aktívnej politiky. Objavuje sa čoraz viac náznakov, že niekdajší predseda Občianskej demokratickej strany by mohol viesť niektorú z kandidátok. Volebnú spoluprácu s ODS však vylúčil.

Ministri prezentovali svoje vízie
Francúzsky prezident Francois Hollande dal ministrom úlohu. Všetci mu mali pripraviť svoju víziu Francúzska v roku 2025. Francúzski ministri si veria a svoju krajinu vidia bez nezamestnanosti, bez byrokracie a s bývaním pre všetkých. Nezamestnanosť sa pritom teraz blíži k jedenástim percentám.