medan.sk

sledujte nás:

Výber z 20.06.2013

Z ekonomiky


Kažimír obhajoval súčasný dlh
Rast verejného dlhu krajiny by sa podľa ministra financií Petra Kažimíra mal zastaviť do dvoch rokov. Pomôcť by mali niektoré jednorazové opatrenia. K znižovaniu dlhu majú prispieť aj štrukturálne reformy. Zlepšiť sa musí aj čerpanie európskych fondov. Vláda plánuje aj zmeny v oblasti sociálnych dávok.

Daňový úrad nemusí dôkladne posúdiť rizikovosť firmy
Rizikových firiem, pri ktorých hrozí, že neodvedú do štátneho rozpočtu DPH, je čoraz viac. Finančná správa od začiatku roku vyrubila zábezpeky pre takmer 1 400 firiem. Štát od nových firiem pýta aj čoraz vyššie zábezpeky na platbu DPH. Platí pravidlo, že čím vyššie riziko, že nový podnik nebude schopný platiť štátu, tým vyššiu zábezpeku musí zložiť.

Rezort vyhodnocuje pripomienky k zákonu
Rezort financií navrhuje zrušiť odvolania. To znamená, že firma, ktorej prepadnú v polovici roka zisky a daniari jej žiadosť o zníženie preddavku zamietnu, bude platiť viac. Firmy si síce môžu podať novú žiadosť, ale na odpoveď budú čakať dlhší čas. Rezort navrhuje 10 zákonov, ktoré majú firmám život zjednodušiť a obmedziť daňové podvody.

Štát akceptoval ponuku za 330 miliónov eur
Kysuckú diaľnicu D3 Svrčinovec – Skalité majú postaviť konzorcium Doprastavu, Váhostavu, Strabagu a Metrostavu. Za víťazov tendra ich vyhodnotila Národná diaľničná spoločnosť. Diaľnicu pritom pred pár mesiacmi prešetroval Protimonopolný úrad. Firmy sa totiž trafili na 90 percent do ceny, ktorú očakával aj štát.

Z domova


Rusi už Slovensku splatili svoj dlh
Rusko nám po takmer dvadsiatich rokoch splatilo dlh v celkovej výške 1,7 miliardy dolárov. Rezort financií dostal posledných 8,3 milióna v hotovosti. Väčšinu dlhu Rusi splácali prostredníctvom priemyselných výrobkov. Tie však boli predražené, zastarané a nie vždy sme ich aj potrebovali.

Koniec chodeniam po rôznych úradoch
Vláda sľubuje menej byrokracie a jednoduchý kontakt s úradníkmi. Všetky druhy dokladov vybavíme na jednom mieste. Rezort vnútra tak spúšťa druhú časť reformy štátnej správy. Ruší tým usporiadanie štátnej správy. Od októbra zanikne všetkých 50 obvodných úradov, namiesto nich začne fungovať 72 nových okresných úradov.

Vláda počíta s poklesom cien
Časť spotrebných daní, ktorými exminister financií Ivan Mikloš zaťažil ceny palív, sa ruší. Motoristom tak klesnú ceny palív o dva centy, ktoré platia za skladovanie ropy a ropných produktov. Vláda sa totiž rozhodla odpredať zásoby ropy súkromníkom. Štát na tom získa za dva roky takmer pol miliardy eur a vodiči na nižších cenách palív niekoľko miliónov eur ročne.

V sobotu zasadne snem komory
Aktivita lekárov, ktorí napadli zákon o zvyšovaní platov sestier, sa môže obrátiť proti nim. Ústavný súd rozhodol, že zákon je protiústavný. Prezident Asociácie súkromných nemocníc pripustil, že rovnaký podnet teraz podajú oni voči vyšším platom lekárov. V minulosti už o tom dvakrát hlasovali.

Zo zahraničia


Nemcom nikto súkromné e-maily nečíta
Americký prezident Barack Obama obhajuje špehovanie internetu spravodajskými službami. Program na monitorovanie internetovej komunikácie vraj odvrátil útoky v USA, ale aj v Nemecku. Obama vyhlásil, že bežnými emailami sa neprehrabávajú. Obama vyzval na zníženie amerického a ruského jadrového arzenálu o jednu tretinu.

Návrh ODS na nového premiéra
Nástupkyňou Petra Nečasa by sa podľa ODS mala stať predsedníčka parlamentu Miroslava Němcová. Navrhli ju bez toho, aby to oznámili koaličným partnerom z TOP 09 a strany LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. TOP 09 nie je s výberom spokojná. Opozícia s jej nomináciou nesúhlasí.

Cyprus žiada zmenu podmienok pomoci
Podľa cyperského prezidenta Nikosa Anastasiadisa súčasné nastavenie podmienok poškodí tamojšiu ekonomiku. Ministri financií by mali o tom rokovať na stretnutí euroskupiny. Traja európski úradníci naznačili, že politici sú požiadavkou cyperskej vlády zaskočení. V tomto roku cyperská ekonomika klesne asi o 8,7 percenta.

Maďarskí socialisti hlasovanie privítali
Maďarský premiér Viktor Orbán chce byť pri tom, keď Európsky parlament bude schvaľovať správu o Maďarsku. Výbor pre občianske slobody odobril jej návrh v podobe, ktorá Fidesz nepotešila. Kritický text výbor prijal jasným pomerom hlasov 31 : 19. Z návrhu sa úplne nevytratila zmienka o možnom odobratí hlasovacieho práva Maďarsku.