medan.sk

sledujte nás:

Výber z 20.04.2012

Z ekonomiky


Platy na Slovensku
Slováci majú vyšší ako celorepublikový priemerný plat s odmenami iba v Bratislavskom kraji. Platy sú tam vyššie o 23 percent oproti celoslovenskému priemeru. Regionálne platové rozdiely sú aj na jednotlivých pozíciách.

Vláda chce podporiť nový zákon
Tempo výstavby nových obecných nájomných bytov pre mladé a sociálne slabšie rodiny sa môže zrýchliť. Cieľom je, aby sa zapojili súkromní developeri a finančný sektor. Riešením by mohol byť zákon o štátnom fonde rozvoja bývania.

Štát je z výberom daní spokojný
Štát zo spotrebných daní z minerálnych olejov získal za prvé tri mesiace už 237 miliónov eur. Výnosy ešte môžu vzrásť kvôli rastúcemu benzínu. Štát počíta s dlhodobým zvyšovaním cien pohonných látok.

Začínajúca sa sezóna dáva Slovákom prác
Miera nezamestnanosti klesla medzimesačne takmer o 0,1 percenta. Môžu za to krátkodobé práce v stavebníctve a poľnohospodárstve. Analytik tvrdí, že ekonomike sa nebude dariť natoľko, aby vytvárala pracovné miesta.

Z domova


OECD nám navrhlo ako šetriť
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj odkázala Slovensku, aby zreformovalo zdravotníctvo. Úsporné opatrenia by sme prijímať nemuseli, keby efektívne fungovalo. Vláda sa s OECD zhodla na zmene dani z nehnuteľností.

Návrh zasahuje do činnosti energetických podnikov
Štát sa pripravuje na väčšie ovplyvňovanie cien plynu, elektriny, vody či kúrenia. Dvaja poslanci Smeru chcú, aby o zmenách cien energií rokovali akcionári firiem na valných zhromaždeniach. Štát si tak má uplatňovať výkon akcionárskych práv.

Slovensko si má premyslieť, aké opatrenia podnikne
Európska komisia chce, aby sme sa pri riešení problémov vyhli maďarskej ceste. Slovensko zisťuje, či nám zníženie druhého piliera bude uznané ako opatrenie na konsolidáciu verejných financií. Slovensko chce zvýšiť dane o miliardu eur.

Európsky parlament predstavil daňové pravidlá
Európsky parlament schválil, že zdaňovanie podľa spoločného konsolidovaného základu by sa malo stať povinným pre všetky právnické osoby. Spoločnostiam to uľahčí možnosť udržať si pobočky v rôznych členských štátoch a zníži sa miera administratívnej záťaž.

Zo zahraničia


Slovákov rozhnevali obmedzenia pre počet imigrantov
Švajčiarsko odkleplo kvóty pre prílev cudzincov z východnej Európy. Cieľom je zastaviť príchod prisťahovalcov, ktorí využívajú švajčiarsky sociálny systém. Do krajiny bude môcť ročne prísť dvetisíc ľudí z ôsmich východoeurópskych štátov.

Rokovanie o záchrane eurozóny
Eurozóne chce Japonsko cez Medzinárodný menový fond požičať 244 miliárd eur. Pridalo sa k nemu aj viacero európskych krajín. Kanada a Spojené štáty však eurozóne odmietajú prispieť.

Nečas má na záchranu vlády čas do pondelka
Tlak na českého premiéra Petra Nečasa sa stupňuje. Ak sa mu nepodarí zaistiť väčšinu jeho koalície v parlamente, jeho vláda končí. Odborári chcú vládnu krízu využiť a Nečasa pripraviť o kreslo. Prekážajú im vládne reformy a politický štýl.

India míňa peniaze na vývoj a testy rakiet
India už vyskúšala raketu Agni V a tvrdí, že jej vojenský program slúži na obranné účely. Čína na testy reagovala opatrne. Obe krajiny proti sebe nebojovali už 50 rokov, pričom teraz majú obe rakety namierené na hlavné mestá.