medan.sk

sledujte nás:

Výber z 20.01.2014

Z ekonomiky


V lákaní práce na Slovensko došlo k prepadu
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu vlani na Slovensko pritiahla 18 investorov a cez 440 miliónov eur. Títo investori zabezpečia takmer štyri tisícky nových pracovných miest. V ôsmich prípadoch ide o výstavbu úplne nových prevádzok, zvyšok tvorí expanzia existujúcich závodov.

Rezort životného prostredia snahu únie bráni
Veľkým slovenským podnikom hrozí nárast nákladov, či prepúšťanie. Dôvodom je snaha Európy oživiť emisný trh a znížiť znečisťovanie ovzdušia. Únia pripravila návrh pre trh s emisnými povolenkami, ktorý zvýši ekologické náklady našich firiem na dvojnásobok. Firmy hovoria o prepúšťaní či o presune výroby niektorých produktov do zahraničia.

Štvrtinu peňazí už ústredie od dlžníkov nedostane
Ústredie práce eviduje takmer 14-tisíc tých, ktorí príspevky na podnikanie nevyužili na to, na čo boli určené. Ide aj o firmy, ktoré mali vytvoriť či udržať pracovné miesto. Štátu tak celkovo dlhujú takmer 80 miliónov eur. Odborníci pripisujú zneužívanie príspevkov slabej kontrole. Štát sa snaží získať neprávom vyplatené príspevky na podnikanie cez súdy či pomocou exekútora.

Platy V bankovníctve si ľudia prilepšia
Pracovníci v bankovníctve a peňažníctve si mierne polepšia. V tomto roku dostanú o jeden a pol percenta vyššie platy. Ak sa naplnia odhady o raste cien, mali by mať zo svojej mzdy o niečo viac aj reálne. Inflácia by v budúcom roku mala podľa Národnej banky Slovenska dosiahnuť iba 1,3 percenta. Zamestnanci v poisťovníctve nedostanú nič navyše.

Z domova


Čaplovič nevie, ako budú štipendiá vyzerať
Za najrizikovejších z hľadiska trhu práce považuje Národný kontrolný úrad študentov spoločenských vied. Minister školstva Dušan Čaplovič preto plánuje dávať motivačné štipendiá na tie odbory, kde je ľahšie zamestnať sa. Sú to najmä prírodovedné a technické odbory. Výška motivačného štipendia by sa mala pohybovať okolo sumy tisíc eur.

Trend platenia najnižšieho poistného je u živnostníkov dlhodobý
Väčšina živnostníkov na Slovensku naďalej platí minimálne sociálne odvody. V budúcnosti im hrozí, že dostanú nízky dôchodok. Ak nedosiahne ani výšku životného minima, môžu skončiť na dávkach v hmotnej núdzi. Štát sa tak bude musieť postarať o ďalšie desaťtisíce ľudí. Pre mnohých živnostníkov sú aj minimálne odvody príliš vysoké.

Moc odborárov diktovať podnikateľom výšku miezd vzrástla
Začiatkom roka začala platiť novela zákona o kolektívnom vyjednávaní. Tá umožňuje rozšíriť kolektívne zmluvy vyššieho stupňa na všetky podniky, ktoré zamestnávajú viac ako 20 ľudí. Postačí, ak návrh na rozšírenie kolektívnych zmlúv podá na rezort práce odborový orgán alebo organizácia zamestnávateľov pôsobiacich v rovnakom odvetví. Zákon však pozná aj výnimky.

Realita je fakticky opačná
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba si požičal 235 miliónov od komerčných bánk, aby splatil pôžičku od ministerstva financií. Z pohľadu firmy to bol úspech, bude platiť nižšie úroky a až do jari roka 2017 má odpustené splácanie istiny. Vďaka tejto operácii verejný dlh formálne klesne.Štát však zaplatí na úrokoch viac, jeho dlh neklesne a splácanie úveru navyše padne až na nasledujúcu vládu.

Zo zahraničia


Fiala v hlasovaní zvíťazil s veľkou prevahou
Novým predsedom českých občianskych demokratov sa stal Petr Fiala. Pred voľbami na kongrese ODS v Olomouci ho podporilo 12 zo 14 krajov. Svoj hlas mu dalo 437 delegátov. Jeho protivníkmi boli podpredsedníčka Miroslava Němcová a Edvard Kožušník. Chce sa pokúsiť zachrániť stranu, ktorej neustále padajú preferencie.

Hollande ohlasuje škrty vo verejnej správe
Francúzsko pod vedením socialistov by malo po piatich rokoch od vypuknutia krízy siahnuť prvýkrát výraznejšie aj na svoje výdavky. Francúzi zápasia s rekordnou mierou nezamestnanosti, odlivom kapitálu a mladých ľudí. Ekonómovia tvrdia, že Nemecko dokázalo pretlačiť vo Francúzsku, ale aj na európskej úrovni predstavy o najvhodnejšom smerovaní hospodárskej politiky.

Snaha o pokojný protest sa vymkla spod kontroly
Dôvodom demonštrácií v Ukrajine sú nové zákony. Tie sú namierené proti organizovaniu protestov. Kritici ich prirovnávajú k legislatíve v Bielorusku. Zákony potláčajú slobodu prejavu a ostro ich kritizovala EÚ aj USA. Prezident Viktor Janukovyč ich napriek tomu po odsúhlasení v parlamente podpísal. Opozícia zbiera podpisy pod petíciu vyjadrujúcu nedôveru vo vedenie krajiny.

Rozhodnutie padlo v poslednej chvíli
Sýrska opozícia sa zúčastní na mierovej konferencii v Ženeve. Jej rozhodnutie ukázalo rozpory v Sýrskej národnej koalícii podporovanej Západom. Časť opozičníkov považuje rozhodnutie rokovať s Asadovým režimom za chybu. Pôjde o prvé priame vyjednávanie medzi vládou a opozíciou. Konferencia by sa mala sústrediť na politické riešenie občianskej vojny a vytvorenie prechodnej vlády.