medan.sk

sledujte nás:

Výber z 19.12.2013

Z ekonomiky


Etapa rekordne nízkych cien sa končí
Najnižšiu cenu, 73,8 milióna eur, na výstavbu rýchlostnej cesty R2 Zvolen – východ – Pstruša, dala stavebná spoločnosť Skanska. Odhady štátu podliezla o necelú polovicu. Ceny sa tak začínajú zreálňovať. Za tým, že sa situácia výrazne mení, stojí aj štát. Je to najmä fakt, že naraz sa spustilo viacero tendrov.

Niektoré dávky porastú
Príspevky pre rodičov, dávka v chorobe, úrazové dávky, ale aj penzie. Sumy niektorých sa menili od júla, iné čaká zmena v januári. Rodičovský príspevok a prídavok na dieťa od nového roku porastie. Dôchodky sa budú valorizovať opäť o pevnú sumu a penzie budú opäť solidárnejšie.

Dohodári sú pre firmy lacnejší
Tisícky dohodárov sa po roku od zavedenia vyšších odvodov vracajú na trh práce. Kým v januári klesol počet dohôd o polovicu, dnes ich Sociálna poisťovňa eviduje o vyše 150–tisíc viac. Stále sú totiž lacnejší ako kmeňoví zamestnanci. Najväčšie prírastky dohodárov sú v doprave a elektrotechnike.

Na potrubie na východ zrejme peniaze nedostaneme
Pomoc Ukrajine asi bude musieť zaplatiť Slovensko. Brusel nás síce tlačí k tomu, aby sme postavili nový plynovod na východ, ale na projekt nám neprispeje. Konkrétne náklady na projekt zatiaľ nie sú známe. Náš prepravca je už pripravený, aby podpísal dohodu o budúcich dodávkach plynu s ukrajinským partnerom.

Z domova


Boj o kreslo sa začal
Premiér Robert Fico už oficiálne ohlásil svoju kandidatúru. Na jar sa tak v boji o post prezidenta stretnú Fico a ďalších 14 kandidátov. Po prípadnom zvolení Fica by sa totiž v slovenskej politike udiali na budúci rok viaceré dôležité zmeny. Prezidentský kandidát Milan Kňažko vyhlásil, že Ficovi ide o koncentráciu moci.

Materiál už odobrila vláda
Ministerstvo zdravotníctva vypracovalo rámec, ktorý určuje zmeny v zdravotníctve do roku 2030. Ten počíta s redukciou postelí v nemocniciach. Kým teraz je ich zhruba 34–tisíc, za 17 rokov by mal ich počet klesnúť na 19–tisíc. Zámerom je posilniť lepšie využitie tzv akútnych lôžok.

Fico zmenil názor
Premiér Robert Fico uviedol, že predseda vlády a predseda strany by mal byť jeden a ten istý človek. Najhorúcejším kandidátom má byť súčasný predseda parlamentu Pavol Paška. V hre sú vraj aj traja podpredsedovia strany – Robert Kaliňák, Marek Maďarič a Peter Kažimír. Kto povedie vládu a stranu, nechcú prezradiť ani ostatní členovia Smeru.

Ľudová platforma ide do volieb jednotná

Strana SDKÚ oznámila prezidentského kandidáta niekoľko desiatok minút potom, čo kandidatúru oznámil premiér Robert Fico. Svojim voličom odporúča Pavla Hrušovského z KDH. Za ním stojí aj Most-Híd. Hrušovský sa o podporu SDKÚ uchádzal už niekoľko mesiacov, no jeho koaličný partner rozhodnutie odkladal.

Zo zahraničia


Problémy bánk už nemajú potopiť celý štát
Finančné domy v Európskej únii si majú odkladať peniaze na vlastnú záchranu do tzv. rezolučného fondu. Dohodli sa tak ministri financií eurozóny. V období rokov 2015 až 2025 by mali banky do tohto fondu odviesť jedno percento z objemu zaistených vkladov. Podmienky sa ešte stále upravujú.

Ukrajinská opozícia je stále nespokojná
Ukrajinský premiér Mykola Azarov obhajuje podpísanú dohodu prezidentským tandemom Putin – Janukovyč. Výsledkom je dočasné zníženie ceny ruského plynu o tretinu a ruské investície do ukrajinských cenných papierov vo výške 15 miliárd dolárov. Vláde to pomôže v snahe prekonať ekonomické problémy v krajine a dokončiť štátny rozpočet na rok 2014.

Boje sa začali v nedeľu
Po dvoch rokoch od získania nezávislosti sa do Južného Sudánu vracia vojna. Prezident Salva Kiir vyhlásil, že sa mu podarilo zabrániť prevratu. Bývalý viceprezident Riek Machar však tvrdí, že sa žiadny prevrat nekonal, len sa potreboval zbaviť svojich straníckych oponentov.

Maďarský Najvyšší súd už rozhodol
Maďarský súd rozhodol, že len pre kurzové riziko nie sú hypotéky v cudzej mene úžerou. Dodal, že úvery nemôžu byť neplatné len preto, že mali kurzové riziká. Verdikt znižuje riziko, že vláda Viktora Orbána prinúti banky, aby odpúšťali časť hypoték v cudzej mene. Orbán chce napriek tomu nájsť riešenie, ako pomôcť dlžníkom.