medan.sk

sledujte nás:

Výber z 19.11.2013

Z ekonomiky


Richter zakáže dohody na dobu neurčitú
Rezort práce predstavil novelu, ktorou chce zabrániť neplateniu odvodov. Chce tak urobiť v novele Zákonníka práce. Rezort navrhuje dohody časovo obmedziť a firmy tak pripraviť o možnosť vyhýbať sa plateniu sociálnych odvodov. Zmenia sa aj odmeny. Po novom bude zamestnávateľ odmeny vyplácať ďalší mesiac spolu s platom.

Spotreba domácností nerastie
Domácnosti na Slovensku nemíňali v treťom štvrťroku toľko peňazí, aby to pomohlo našej ekonomike. Ekonómovia prepad spotreby domácností odhadujú najmä na základe vývoja tržieb v maloobchode. V auguste a septembri medziročne klesli, kým štyri mesiace predtým rástli. Odhadujú, že v budúcom roku mierne zvýšia svoju spotrebu.

Zmeny zavádza novela zákona o sociálnom poistení
Maródku vyplatia aj tým zamestnancom, ktorí končia zamestnanecký pomer a dostanú odstupné. Podľa novely zákona o sociálnom poistení bude nárok na nemocenskú dávku ovplyvňovať iba príjem za vykonanú prácu. Odstupné, odchodné či príspevok zo sociálneho fondu sa zohľadňovať nebudú.

Zmenu naznačujú nové zmluvy
Desiatky odborárov a zamestnancov Slovenského plynárenského priemyslu protestovali proti prepúšťaniu. Zajtra začnú rokovania o novej kolektívnej zmluve. Tá rieši finančné podmienky prepúšťania. Dnes môžu niektorí zamestnanci plynární dostať odstupné vo výške 27 mesačných platov.

Z domova


Škandál sa podpísal aj pod debakel pravice
Pred dvoma rokmi sa na internete objavil údajný spis SIS s názvom Gorila. Upozornil na možné prepojenie politikov a finančných skupín počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Hovoril o kupovaní poslancov a províziách pri privatizácii strategických podnikov. Po podozreniach konkrétne výsledky vo vyšetrovaní neprišli. Chýbajú aj obvinení.

Pozemkový fond nemá informácie o majetku
Štát nevie, aké majetky vrátil cirkvám v reštitúciách a niekoľko rokov to tak zrejme aj zostane. V reštitúciách pritom išlo o nehnuteľnosti za milióny eur. Dohody, ktoré uzavrel Slovenský pozemkový fond s cirkvou po páde totality, sa stratili v archívoch. Verejnosti chcú údaje predstaviť, až keď spisy prevedú do digitálnej podoby.

V ceste už nestoja námietky
Rozhodnutie, ktorá firma postaví žilinské diaľničné úseky D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka a D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno sa dozvieme onedlho. Úrad pre verejné obstarávanie už zastavil konania o námietkach uchádzačov proti ich vylúčeniu z užších súťaží nielen na výstavbu diaľnice D3, ale aj rýchlostnej cesty R2 Zvolen – Pstruša.

Zamestnávatelia s návrhom nesúhlasia
Státisíce ľudí v malých firmách nemajú zaručené, ako im porastú platy. Smer chce, aby kolektívne zmluvy vyššieho stupňa platili aj pre spoločnosti s 20 a viac zamestnancami. Prezident Ivan Gašparovič však schválenú novelu zákona nepodpísal a žiada posunúť hranicu na 50 zamestnancov.

Zo zahraničia


Nemecko zavedie kvóty pre ženy
Nemecké firmy majú od roku 2016 povinnosť obsadiť 30 % miest vo svojich správnych radách ženami. Povinnosť zvýšiť zastúpenie žien v riadiacich orgánoch sa má vzťahovať na verejné obchodované spoločnosti a firmy, v ktorých pôsobia zamestnanecké rady. Je tak na základe dohody kresťanských a sociálnych demokratov.

Bretónci nie sú jediní, kto vyšiel do ulíc
V Bretónsku na západe Francúzska protestujú proti zvyšovaniu daní. Nahnevala ich ekologická daň pre kamióny na diaľniciach. Ich úspech povzbudil ďalších. Požiarnici a policajti protestujú proti kráteniu miezd, remeselníci pre zvyšovanie DPH, učitelia pre školskú reformu a jazdci proti zvýšeniu sadzby DPH na kone na 20 percent.

Na čele Čile bude žena
Hlavou štátu v Čile sa zrejme stane socialistka Michelle Bacheletová. Návrat sa jej pokúsi prekaziť konzervatívka Evelyn Mattheiová. V prvom kole prezidentských volieb Čiľania posunuli do finále dcéry dôstojníkov vojenského letectva. Do súboja ide so ziskom 47 percent hlasov ako jasná favoritka Bacheletová.

Obmedzená sloboda médií v Číne
Čínska vláda má dosah na všetky médiá v krajine. Z Pekingu na celoštátne, cez miestne pobočky na regionálne. Kontroluje aj internet a blokuje zahraničné stránky. Zahraniční novinári preto zvažujú, či kritizovať vládu. Hrozí im, že nedostanú pracovné víza. Vláda odmieta udeliť víza aj niektorým kritickým akademikom.