medan.sk

sledujte nás:

Výber z 19.11.2012

Z ekonomiky


Požiadavkami odborov by sa mala riadiť väčšina firiem
Minister práce Ján Richter chystá novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Od júla budúceho roka budú môcť odborári diktovať politiku aj firmám, ktoré majú 20 a viac zamestnancov a v ktorých odbory nepôsobia. A to bez ich súhlasu. Štát tvrdí, že ak by mala každá firma súhlasiť so zmenami v kolektívnej zmluve, nepresadili by ich.

Podniku do mesiaca vrátia 95 percent mzdy
Na dotovanie nových zamestnancov, ktorým do veku 29 rokov takmer celú mzdu uhradí štát, má ísť 70 miliónov eur z eurofondov. Vytvorí to 14-tisíc miest pre mladých, musí však ísť o jednotlivcov, ktorí boli aspoň tri mesiace na úrade práce. O dotáciu môže požiadať akákoľvek firma.

Podpora exportu Slovenskej republiky
Rezort hospodárstva má zoznam krajín, kam by slovenské firmy mohli vyvážať. Exportu by mohli pomôcť Spojené arabské emiráty, Brazília, Bielorusko či Taiwan na úkor Nemecka či iných západných krajín Európskej únie. Rezort sa plánuje podieľať na výstavbe v daných krajinách a dať tak zákazky našim spoločnostiam.

Slovensko sa blíži ku svojmu dnu
Hospodársky rast sa na základe nepriaznivého vývoja v Európe spomalí v prvej polovici budúceho roka. Na svoj vrchol zrejme siahne aj nezamestnanosť. Podľa ekonómov však od recesie, ktorá zasiahla eurozónu, máme ďaleko. V priebehu roka sa ukáže, či sa neistota z Európy vytratí a začne rýchlejšie rásť aj Slovensko.

Z domova


Frešo odrazil útok starého vedenia strany
Ústredná rada SDKÚ-DS potvrdila programový reštart strany. Dve tretiny prítomných podporili program predsedu Pavla Freša, aj po tvrdej kritike bývalého vedenia. Frešo žiada, aby novú politiku rešpektovalo aj kritické krídlo. Expredseda Mikuláš Dzurinda kritizoval postoj strany pri spájaní zdravotných poisťovní, pri verdiktoch súdov a iné.

Delegáti zvolili vedenie
Názov nového politického hnutia, ktoré založil politik Daniel Lipšic znie Nová väčšina (Daniel Lipšic). Rozhodol o tom ustanovujúci snem hnutia v Košiciach. Ten ho zvolil aj za svojho predsedu. Skratka hnutia je NOVA. K hnutiu sa v rámci Slovenska zatiaľ hlási okolo tisíc ľudí.

Do súkromného systému vstúpilo 4 200 nováčikov
Druhý dôchodkový pilier opustilo počas prvých 10 týždňov od jeho otvorenia 6 950 sporiteľov. Dôchodkové správcovské spoločnosti za nich musia vrátiť 21,85 milióna eur Sociálnej poisťovni. Pre vstup sa rozhodlo 4 223 ľudí. Rezort práce očakáva výstup niekoľko desaťtisíc Slovákov.

Smer našiel s časťou opozície porozumenie
Minister financií Peter Kažimír zvažuje zmenu o dlhovej brzde. Náš dlh totiž zvýšili aj požičané peniaze, ktoré v tomto roku nepotrebujeme na splatné záväzky, ale vieme si ich požičať za priaznivý úrok. Kým sú nízke úroky, štát si požičiava do zásoby. Z pohľadu zákona je to zvyšovanie dlhu.

Zo zahraničia


Rakúsko a Luxembursko blokujú kontroly
Komisár Európskej únie pre dane a colnú úniu, audit a boj proti podvodom Algirdas Šemeta obvinil Rakúsko a Luxembursko, že umožňujú daňové úniky. Odhaduje, že v 27 krajinách Európskej únie dochádza ročne k daňovým únikom v rozsahu bilión eur.

Izrael hrozí Palestínčanom vojnou
Izrael je na pokraji vojny s Palestínčanmi. Izrael ráta s možnosťou pozemného útoku na Gazu. Dôvodom je pokračujúca paľba radikálov z palestínskeho hnutia Hamas. Ich rakety doleteli z Gazy až do Jeruzalema. Jedna z nich zasiahla aj juhoizraelské mesto Aškelon.

Česi chcú na sociálnych dávkach ušetriť dve miliardy korún
Vláda českého premiéra Petra Nečasa zoškrtala návrh rozpočtu na budúci rok. Môže za to kríza a neistota v tom, koľko peňazí sa podarí vybrať na daniach. Nový návrh je tak v príjmoch aj vo výdavkoch nižší o 170 miliónov eur. Rezort financií pripustil, že nedokáže do roku 2014 znížiť deficit na pôvodne plánovaných 2,4 percenta HDP.

Spor s Európou o riešení gréckeho dlhu
Eurozóna dostala od šéfky Medzinárodného menového fondu Christiny Lagardeovej odkaz, aby zoškrtali Grécku dlhy. Lagardeová bude presadzovať stabilné riešenie gréckeho dlhu, aby sa zabránilo predlžovaniu neistoty a ďalšiemu poškodzovaniu gréckej ekonomiky.