medan.sk

sledujte nás:

Výber z 19.10.2012

Z ekonomiky


Kažimír plánuje usporiť miliardu eur
Na daňových úľavách a výnimkách rozdá štát v budúcom roku o 170 miliónov menej než vlani. Presnú štruktúru konsolidačného balíčka zverejnil Inštitút finančnej politiky. Budú ho tvoriť príjmy za 1,8 miliardy, na výdavkoch sa má ušetriť miliarda. Štátni úradníci sa nemusia obávať prepúšťania či znižovania platov.

Dlhy Slovákov v bankách
Dlhy Slovákov v bankách z roka na rok narastajú. Slováci na konci vlaňajšieho roka dlhovali bankám 16,4 miliardy eur. Z úverového koláča si až 43-percentný podiel v hodnote 7 miliárd eur ukrojil Bratislavský kraj. Za rast zadlženia môže aj konkurenčný boj medzi bankami.

Prieskum zaznamenal pozitívnu zmenu
Dôvera investorov a analytikov v ekonomiku krajín strednej a východnej Európy sa zlepšila. Index ekonomického sentimentu v októbri 2012 vzrástol medzimesačne o 20,1 bodu na 5,5 bodu. Podobne sa vyvíja aj situácia v eurozóne. Postoj investorov k súčasnej ekonomickej situácii v regióne strednej a východnej Európy však klesol.

Nový portál zverejnil chyby konkrétnych prevádzok
Staré či smradľavé potraviny a špina sú najčastejšie prehrešky voči predpisom v našich obchodoch. Štát už ukázal, kto ich robí najviac a zverejnil ich na portáli potravinovej kontroly. Na portáli je mapa so všetkými predajňami, kde sa v poslednom období našli nedostatky.

Z domova


SDKÚ-DS sa stále neodrazila od dna
Ľudové témy, na ktoré po voľbách stavila SDKÚ-DS na čele s Pavlom Frešom, jej popularitu nezabezpečili. Podľa prieskumu agentúry MVK by sa SDKÚ do parlamentu nedostala. Volilo by ju len 4,8 percenta voličov. Nespokojných priaznivcov pravice získal Daniel Lipšic s Novou väčšinou. MVK jej namerala 5,8 percenta.

Inšpektori kontrolovali dovážané potraviny
Z cestných kontrol vyplýva, že dovážané potraviny v priebehu posledného štvrťroka sú kvalitnejšie. Asi 14 percent z celkového počtu 2 377 skontrolovaných zásielok však nevyhovovalo požiadavkám, ktoré vyžaduje legislatíva. Z hľadiska problémov najhoršie dopadlo Poľsko.

Nové tabule na úradoch
Parlament schválil štart novej štátnej správy podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Inú zmenu ako zmenu názvov si však občania nevšimnú. Vláda si sľubuje úspory vo výške stoviek miliónov eur a väčší komfort pre občana. Ten by mal po spustení nového režimu úradov komunikovať len s jediným úradom a ušetriť tak čas a peniaze.

Poslanci schválili zmenu 82 hlasmi
Povinná prax advokátskeho koncipienta sa predĺži z troch rokov na päť. Dôvodom zmeny je miera zodpovednosti advokáta pri výkone povolania. Advokátmi sa tak už nebudú môcť stať vyšší súdni úradníci. Asistenti sudcov Najvyššieho súdu však túto možnosť dostanú. Opozícia hovorí o lobingu v prospech advokátov.

Zo zahraničia


Nemci a Francúzi nevedeli nájsť spoločnú reč
Vznik bankovej únie sa odkladá na neurčito. Európske banky tak zostanú pod dohľadom národných centrálnych bánk. Bankový dohľad narazil na veľa politických, praktických a aj právnych prekážok. Dohľad nad bankami má byť súčasťou vytvorenia bankovej únie. Jej zmyslom je zabrániť vzniku finančnej krízy.

Švajčiarsko sa obáva nepokojov a prisťahovalcov
Švajčiarsko sa kvôli kríze pripravuje na možný kolaps Európy. Usporiadala i cvičenie niekoľkotisícovej armády, a to z obavy, že by do Švajčiarska začali masovo prúdiť prisťahovalci z Grécka, Talianska, Španielska či Francúzska. Cvičenie sa odohrávalo v ôsmich najväčších mestách krajiny.

Britská vláda odmietla predpisy Bruselu
Vláda britského premiéra Davida Camerona odmieta kontrolu Bruselu, ktorou si cez právne predpisy zaväzuje členské krajiny. Od budúceho roka tak končí spoluprácu s EÚ v oblasti práva a polície. Briti odmietli aj 130 právnych predpisov EÚ. Analytici to označujú za postupné odpútavanie sa od Bruselu a mnohých európskych inštitúcií.

Krajiny chcú viac spolupracovať
Suma, ktorú Slovensko posiela na záchranu eurozóny, môže narásť. Okrem hotovosti a garancií môžu na účtoch zadlžených štátov skončiť milióny eur z dane z finančných transakcií. Slovensko sa k jej zavedeniu hlási, ale pôvodne sa počítalo, že jej výnos zostane v našom rozpočte. Návrhom bol aj vlastný rozpočet pre krajiny eurozóny.