medan.sk

sledujte nás:

Výber z 19.09.2012

Z ekonomiky


Rast ekonomiky sa na budúci rok spomalí
Národná banka Slovenska sa zhodla s novými prognózami ministerstva financií. Na budúci rok odhaduje rast ekonomiky na úrovni dvoch percent. Predtým očakávala rast 3,1 percenta. Rezort financií zmiernil rast o pol percentuálneho bodu. Analytici upozornili, že vláde tak vypadne na daniach niekoľko desiatok miliónov eur.

Zlá situácia má viacero príčin
Slovenské firmy obmedzili plánované investície alebo ich zastavili úplne. Dôvodom je neistý výhľad do blízkej budúcnosti, oslabujúca sa kúpyschopnosť a potreba fiškálnej konsolidácie. Tá znižuje reálny príjem spotrebiteľov. Investície obmedzili aj pre dlhovú krízu a stratu objednávok.

Banky znižujú úroky pri úveroch na bývanie
Banky predstavili akcie na hypotéky. Čaká nás zníženie úrokových sadzieb, či úplné odpustenie poplatkov. Banky tak ponúkajú úrokové sadzby pri rôznych fixáciách, od najnižšej sumy 3,99 percenta až do 5,69 percenta. Lákajú aj na odpúšťanie poplatkov, či výhodnejšie poistenie nehnuteľnosti.

Štátny systém dopravných informácií
Slovenských vodičov by malo od roku 2015 sledovať Národné dopravné informačné centrum. To má zbierať informácie z ciest o počtoch áut, nehodách či zápchach. Monitorovanie auta umožnia čipy, ktoré sa povinne namontujú do každého nového vozidla. Čipy v aute by mali v prípade nehody privolať záchranku.

Z domova


Schulz chce od Slovenska viac peňazí
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz od Slovenska očakáva, že bude platiť viac. Tentoraz chce zvýšiť európsky rozpočet. Kabinet Roberta Fica nemá problém so zvýšením nášho príspevku do spoločnej kasy. Minuloročný rozpočet bol cez 140 miliárd eur. Slovensko sa na ňom podieľalo sumou 705 miliónov.

Slovensko sa zapája do boja proti neplatičstvu
Slovensko preberá vlaňajšiu smernicu Európskej komisie. Firmy budú musieť splatiť faktúry do 60 dní, štát už do 30 dní. Veritelia budú mať okamžitý automatický nárok na úrok z omeškania a dlžníkom budú môcť účtovať paušálnu náhradu 40 eur. Minister spravodlivosti Tomáš Borec tak chce zvýšiť ochranu malých podnikateľov.

Opozícii nevyšiel ani druhý pokus
Opozícia nepresadila Kamila Krnáča za nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. V tajnej voľbe získal len 63 hlasov zo 148 prítomných. O post šéfa NKÚ sa uchádzal opäť ako jediný kandidát a vo funkcii mal nahradiť presluhujúceho šéfa NKÚ Jána Jasovského.

Rezort dopravy so štátnymi ŽSR sa vzdať nechcú
Štátu hrozia miliónové žaloby, ktoré zvažuje stavebná spoločnosť Skanska. Tá v tendri na obnovu 12-kilometrovej trate dala najlacnejšiu ponuku, a to 200 miliónov eur. Dôvodom hrozieb je neuznanie námietok Úradom pre verejné obstarávanie. Rezort dopravy a štátne ŽSR chcú rekonštrukciu zaplatiť z eurofondov.

Zo zahraničia


Dobrá nálada sa z trhov pomaly vytráca
Optimistický impulz, ktorý vyvolala Európska centrálna banka ohlásením nákupu dlhopisov, už vyprcháva. Tlak na Španielsko opäť narastá. Úroky na dlhopisoch s dvoj-, troj aj desaťročnou splatnosťou totiž stúpajú. Španielsko sa zaviazalo na razantné znižovanie deficitu a reformný plán.

Stronach bojuje za návrat šilingu
Do politiky v Rakúsku mieri Frank Stronach, zakladateľ a šéf severoamerického výrobcu automobilových súčiastok Magna International. Patrí medzi najbohatších ľudí sveta, bojuje za návrat šilingu a požaduje odchod Grécka z eurozóny. Stranu Stronach pre Rakúsko by už teraz volilo takmer desať percent Rakúšanov.

Romney dostal ťažký úder
Na verejnosť preniklo tajné video, v ktorom sa republikánsky kandidát Mitt Romney vysmieva z voličov prezidenta Baracka Obamu. Podľa Romneyho sú závislí od štátnej pomoci a nevedia prevziať zodpovednosť za svoj život. Tieto vyhlásenia mu môžu výrazne poškodiť.

Členom klubu vybavia všetko
V Kazachstane bola otvorená filiálka klubu VIP First Class. Združuje najbohatších občanov planéty a jej šéfkou sa stala Inna Ručjovová. Cieľom kazašskej pobočky je pritiahnuť pozornosť boháčov z celého sveta a umožniť bohatým Kazachom, aby získali kontakty na rovnako dobre situovaných občanov z iných krajín.