medan.sk

sledujte nás:

Výber z 19.08.2013

Z ekonomiky


Plán ministra Richtera
Ministerstvo práce chce rok odpúšťať odvody za absolventov a dlhodobo nezamestnaných. Akú presnú časť odvodov štát firmám odpustí, zatiaľ nie je známe. Maximálne by sa mala pohybovať okolo hranice minimálnej mzdy. Takáto pomoc by štát vyšla niekoľko desiatok miliónov eur ročne.

Developeri sa pozerajú smerom na sever
Najväčším slovenským develoverom už nestačia hranice krajiny, ale plno začína byť aj v regióne strednej Európy. Svoj záujem orientujú od Ruska až po Londýn. Najväčší súboj je o segment kancelárií. V Bratislave trh viac-menej zamrzol. Firmy počas krízy hľadajú najmä lepšie podmienky. Nové firmy neprichádzajú a expanzie firiem sú minimálne.

O legálnosti by mali okrem katastra rozhodovať len súdy
Rezort pôdohospodárstva chce upraviť nadobúdanie poľnohospodárskej pôdy do vlastníctva. Navrhlo, aby ju mohli získať len ľudia a subjekty, ktoré spĺňajú odbornú spôsobilosť pre hospodárenie na pôde. Tvrdí, že chce zabrániť špekulatívnym nákupom pôdy. V legislatívnom zámere vymedzuje najmä odborné kritériá.

Chudobnejší región chce dobehnúť ten bohatší
V počte žiadostí o nenávratný príspevok na stavbu priemyselného parku pod taktovkou rezortu hospodárstva a Bruselu dominuje východ. Východnému Slovensku prispel štát viac ako iným regiónom. Zo 48 miliónov eur putovala viac ako polovica na východ Slovenska. Obsadenosť miestnych industriálnych zón je však sklamaním.

Z domova


Za zelenú energiu dostane štát menej
Pre podporu zelenej energie dostane štát od distribučných spoločností len niečo vyše 77 miliónov eur do štátnej kasy. Je to o vyše tretiny menej, než si naplánoval na tento rok. Dôvodom je, že zisky energetikov klesajú, práve pre podporu zelenej energie. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zrejme podhodnotil objem zelenej energie, ktorú musia distribučky od výrobcov kúpiť.

O znižovaní odvodov do druhého piliera sa nediskutuje
Vláda upustila od úvah o ďalšom obmedzení druhého penzijného piliera. Na každom jednom percente znížených odvodov do druhého piliera štát môže získať asi 200 miliónov eur. V budúcnosti však môžu chýbať pre starnutie obyvateľstva. Riešením má byť tiež prisťahovalectvo. Je však možné, že sa vytvorí aj nový model.

Rezort zdravotníctva vidí šancu v rokovaniach
Štát plánuje na budúci rok platiť nižšie zdravotné odvody za svojich poistencov. Ide takmer o tri milióny ľudí, ktorí nemajú príjem. Lekárska verejnosť varuje, že tento krok môže ohroziť zdravotnú starostlivosť a ešte viac zadlžiť nemocnice. Tie totiž musia v budúcom roku zdvihnúť platy lekárom.

Akademici varujú, že pre plány by museli prepúšťať
Štvrtinu svojich zamestnancov, by musela prepustiť Slovenská akadémia vied, ak by dostala zo štátneho rozpočtu na budúci rok o jedenásť miliónov menej. Výrazné šetrenie navrhuje rezort financií. Rezort chce, aby akadémia šetrila najmä na personálnych nákladoch. Šetriť má v rámci reformy verejnej správy ESO.

Zo zahraničia


Armáda stráca kontrolu nad ďalším vývojom
Demonštrácie a násilie v Egypte si minulý týždeň vyžiadalo najmenej 800 obetí. Medzi mŕtvymi sú aj príslušníci bezpečnostných síl, ale najmä prívrženci Moslimského bratstva zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího. Vojenská vláda kritizuje hlavne západné médiá, že o dianí neinformujú objektívne.

Postoje autorov odrážajú rastúci euroskepticizmus
Holandský vicepremiér Lodewijk Asscher v súvislosti s voľným pohybom pracujúcich v EÚ použil prirovnanie k povodni. Na komentári sa podieľal aj David Goodhart, šéf britskej organizácie Demos. Obaja ľavicovo orientovaní autori tvrdia, že únia sa musí zaoberať problémom pracovnej migrácie.

Správa Medzinárodného menového fondu
Medzinárodný menový fond uviedol, že slovenská ekonomika vo veľkom zaostáva za svojimi možnosťami. Podľa analýzy sme až o 2,5 percenta pod svojimi možnosťami. Vlani to bolo o polovicu menej. Podľa odborníkov za tým treba hľadať najmä vysokú nezamestnanosť. Zvrat by mohol nastať len vtedy, ak by začalo pribúdať pracujúcich.

Stredoeurópske podsvetie stavilo na ekonomickú kriminalitu
Organizovaný zločin vo svete ročne vynáša okolo 870 miliárd dolárov. Táto suma prevyšuje hrubý domáci produkt Indonézie a zároveň zodpovedá siedmim percentám globálneho exportu. A aj keď sú jeho formy rozmanité, jednotkou ostáva obchod s drogami. Na Slovensku sa mafia zameriava na menej násilné činnosti.