medan.sk

sledujte nás:

Výber z 19.06.2013

Z ekonomiky


Nevie sa, ako sa ďalšie úspory dosiahnu
Vláda bude pre budúci rok hľadať ďalšie úspory v rozsahu viac ako pol miliardy eur. Budúcoročný štátny rozpočet bude naplánovaný s deficitom 2,6 percenta výkonu ekonomiky. Tento rok má deficit klesnúť na 2,9 percenta. Konsolidovať sa nebude na úkor sociálnych dávok a plošne by sa nemali zvyšovať dane.

Podpora investícií na Slovensku
Slovensko má na ruke 65 investorov, ktorí by mohli vytvoriť vyše 13-tisíc nových pracovných miest. Len šesť z nich má záujem investovať do centier strategických služieb. Väčšina z uchádzačov v súčasnosti vyhodnocuje lokality. Investori od štátu požadujú úľavu na dani či príspevky na novovytvorené pracovné miesta a majetok.

Rusi žiadajú po návrate do krajiny o vrátenie daní
Turisti spoza hraníc únie, ktorí v obchode utratia viac ako 170 eur, môžu požiadať o vrátenie DPH zo zakúpeného tovaru. Tax free shopping vlani na Slovensku využili najviac Rusi. Za nimi nasledujú Číňania, Američania a Ukrajinci. Zahraničný turista utratil za transakcie počas tax free shoppingu priemerne 570 eur. Záujem turistov o Slovensko rastie.

Slovensko prvýkrát v histórii predalo dlhopisy v Japonsku
Slovensko si na Japonskom trhu požičalo zhruba 235 mil. eur. Peniaze si požičalo na tri a päť rokov za menej ako jedno percento. Naše dlhopisy kupovali japonské banky aj poisťovne. V tomto roku si potrebujeme požičať asi osem miliárd eur, väčšinu z toho sme už získali.

Z domova


Bezvládie na Generálnej prokuratúre sa skončilo
Až 82 poslancov Smeru zvolilo za generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Na post by mal zasadnúť napriek tomu, že Ústavný súd ešte nevylúčil, že Slovensko už jedného generálneho prokurátora má. Opozícia preto pred voľbou na protest odišla zo sály. Čižnár by sa mohol ujať vedenia prokuratúry už tento týždeň.

Slovensko už dostalo prvý účet za povodne
Podľa predbežných odhadov sa škody za povodne šplhajú k sume 1,4 milióna eur. Ľudia a bratislavské mestské časti už spisujú zničený majetok a posielajú ich poisťovniam. Odškodnenia môžu vzrásť aj takmer na štyri milióny eur. Zatiaľ sa nevie, či na odstraňovanie následkov povodní bude prispievať aj štát.

Banky lákajú nových zákazníkov na benefity
Ľudia s pravidelným príjmom sa v banke dostanú k výhodám, ktoré im pri využívaní bankových služieb ušetria peniaze. Banky sa predháňajú v benefitoch, aby získali klientov a mohli ďalej narábať s ich kapitálom. Sporitelia tak môžu získať bezplatné vedenie účtu, odmenu za platbu kartou a zľavu z pravidelných mesačných transakcií napríklad za energie.

Míňanie Slovákov závisí od situácie na trhu práce
Slovenské domácnosti nemíňajú toľko, aby to pomohlo našej ekonomike. Spotreba rastie len do tej miery, ako rastie inflácia či ešte menej. To, koľko minú na potraviny, sa však až tak nemení. Maloobchodné tržby niekoľko mesiacov medziročne klesali. Reálna mzda má v tomto roku mierne stúpnuť. Nezamestnanosť sa môže v roku 2015 znížiť na 13,4 percenta.

Zo zahraničia


Nečas figuruje medzi podozrivými
Deň po odovzdaní demisie zasiahla českého premiéra Petra Nečasa ďalšia správa. Štátni žalobcovia sa ho chystajú obviniť z korupcie pri rozdeľovaní lukratívnych postov. Môže za to skončiť za mrežami, tak ako šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová. Nečas vraj sľúbil a zaistil úplatky pre bývalých poslancov ODS za to, že podporia vládny daňový balíček.

Lídri ôsmich najvplyvnejších krajín sa zhodli
Veľká Británia má návod, ako zakročiť proti obchádzaniu daňových povinností. Chce odhaliť skutočných vlastníkov nadnárodných koncernov a spustiť celosvetovú sieť, v rámci ktorej by sa krajiny navzájom informovali o vyberaní daní od medzinárodných podnikov. Lídri na summite G8 prijali deklaráciu boja proti daňovým únikom.

Protesty sa šíria po celej krajine
Viac ako dvestotisíc Brazílčanov chce od svojej vlády vedieť, prečo sa bohatstvo Brazílie míňa na futbalové štadióny a nie na zdravotníctvo. Protesty pritom vyvolalo zvyšovanie ceny dopravy. Brazília zaznamenala prudký ekonomický rozvoj, rýchlo rastúca stredná trieda má pocit, že blahobyt obyvateľstva nerastie podľa možností ekonomiky. Rast sa už navyše spomaľuje.

Kandidátkou na šéfku je prvýkrát žena
Janet Yellen je najhorúcejšou kandidátkou na novú šéfku Federálneho rezervného fondu. Bola by prvou ženou na tomto poste v histórii Fedu. Celý život sa venovala makroekonomike. Od roku 2010 je viceprezidentkou Fedu a je podporovateľkou tlačenia peňazí. Podľa viacerých ekonómov je najlepšou možnou voľbou.