medan.sk

sledujte nás:

Výber z 19.04.2012

Z ekonomiky


Richter chce dotovať nové miesta
Minister práce Ján Richter má plán na zvýšenie zamestnanosti mladých. Firmy ho schvaľujú. Za nové pracovné miesta, ktoré obsadia mladými ľuďmi, im chce dva roky preplácať mzdu týchto zamestnancov. Z eurofondov by malo ísť na pomoc vyše 66 miliónov eur.

Banky sa zákonu nepriamo vyhýbajú
Klienti, ktorí sú verní jednej banke dlhšie ako rok, za zrušenie bežného účtu neplatia. Zákonu o platobných službách sa však viaceré banky nepriamo vyhli. Účtujú si totiž poplatky za služby, ktoré sú so zrušením účtu spojené.

Zaostávanie Slovenska môžu zvrátiť tri projekty
Lepšie služby v oblasti eGovernmentu ako Slovensko ponúka Kazachstan i Srbsko. Slovensko obsadilo 53. priečku, čo je o desať menej než pred dvoma rokmi. Prepadli sme napriek miliarde eur z eurofondov. Úroveň informatizácie síce rástla, ale pomaly.

Slováci aj Česi si požičiavajú najmä na bývanie
Vlani na konci roka dlhoval každý ekonomicky aktívny Slovák banke v priemere 6 130 eur. Medziročne tak ide o nárast 10,8 percenta. Priemerný dlh Čecha bol o 13 percent vyšší. Zadlženosť Slovákov však rástla rýchlejšie ako v Česku.

Z domova


Počiatek plánuje rozvíjať destinačný manažment
Vláda nemá v pláne podporiť slovenský cestovný ruch poukážkami na rekreáciu v domácich destináciách. Rezort dopravy ho však chce podporiť zmenou politiky. Nebude ich zaujímať konkrétny hotel či majiteľ hotela, ale daná destinácia.

Zo Žitňanskej a Freša sa stali rivali
O líderské kreslo SDKÚ-DS bude bojovať Lucia Žitňanská a Pavol Frešo. SDKÚ mení lídra pre zlý volebný výsledok. Žitňanská sa súpera neobáva, i keď má podporu zatiaľ iba v hlavnom meste, kým Frešo aj v iných regiónoch.

Fico chce meniť dvojaké občianstvo
Vláda chce upraviť zákon o dvojakom občianstve. Maďarsko už avizovalo, že ak sa tak stane, tak urobí medzinárodné právne kroky. Vláda chce, aby občan SR, ktorý získa občianstvo cudzieho štátu na základe trvalého pobytu, nestratil slovenské.

Brusel preverí projekty
Na Slovensko prídu kontrolóri z Bruselu, ktorí budú preverovať, ako sa u nás čerpajú eurofondy na dopravu. Ak v nich nájdu nezrovnalosti,môžeme o ne prísť. Problém sa týka najmä modernizácie železničných tratí.

Zo zahraničia


Hrozba predčasných volieb
Osud českej vlády závisí od vicepremiérky Karoliny Peake. Tá spolu so šiestimi poslancami opustila Veci verejné a založila vlastnú platformu. Tá teraz hľadá poslancov, ktorí podporia kabinet Petra Nečasa.

Madrid a Rím asi nesplnia svoje sľuby
Španielsku a Taliansku sa zrejme nepodarí znížiť rozpočtový deficit. Dôvodom je slabý výkon ich ekonomík. Španielska centrálna banka odklepla cez 53 miliárd eur pre finančné domy. Krajinám tak hrozí predraženie dlhov a pokuty z Európskej únie.

Obama chce viac regulovať Wall Street
Americký prezident Barack Obama bojuje proti špekulantom, ktorí kalkulujú s rastúcimi cenami ropy. Sankcie sľúbil tým, ktorí umelo zvyšujú hodnotu surovín na burzách. Obama dá väčšie právomoci dozornému úradu.

Orbán ustupuje tlaku Európy
Maďarský premiér Viktor Orbán upravuje kritizované ústavné zákony. Návrh na úpravu sporných bodov zákona o maďarskej centrálnej banke už predložil do parlamentu. Upraviť má aj zákony týkajúce sa ochrany osobných údajov či odchodu sudcov do dôchodku.