medan.sk

sledujte nás:

Výber z 18.12.2013

Z ekonomiky


Dlh Slovenska stúpne
Dlh Slovenska stúpne na konci roka takmer na 40 miliárd eur. Za dva roky narástol asi o desať miliárd. Dlh neprestane rásť ani v roku 2014. Podľa rozpočtu by mal stúpnuť o ďalšie 3,4 miliardy eur, no nemal by prevýšiť 57 percent. Rizikom pre rast dlhu je sprísnenie metodiky Eurostatu či zhoršenie situácie v eurozóne.

Richter ustupuje od svojich zámerov
Penzisti budú môcť, tak, ako doteraz, pracovať na plný úväzok, aj napriek tomu, že im štát každý mesiac vypláca dávku v starobe. Namiesto dôchodcov mohli firmy prijať 40-tisíc absolventov, ale štát od tejto možnosti upustil. Rezort práce sa k téme prepúšťania dôchodcov vráti, ak ju budú žiadať odbory a zamestnávatelia.

Štátu môžete zaplatiť menej ako doteraz
Štát zmenil podmienky a spôsob výpočtu cestnej dane na Slovensku. Podnikatelia ju musia zaplatiť do konca januára 2014. Pri jej výpočte sa vychádza z reálneho počtu dní, počas ktorých sa auto používalo na biznis. Jednou z možností, ako na dani ušetriť, je dohodnúť sa so zamestnancom, aby na pracovné cesty používal vlastné auto.

Prognóza Národnej banky Slovenska
Rast spotrebiteľských cien na Slovensku by sa mohol v priebehu budúceho roka mierne zrýchľovať. Národná banka Slovenska uviedla, že to bude v dôsledku zrýchľujúceho sa ekonomického rastu a importných cien. Rizikom môže byť silnejší kurz eura a amerického dolára.

Z domova


Fico bude kandidovať na prezidenta
Kandidatúru na prezidenta SR má dnes oznámiť najväčší favorit, premiér Robert Fico. Podľa zistení agentúry Focus má šancu voči Ficovi v druhom kole podnikateľ Andrej Kiska. Ficov úspech by znamenal novú situáciu aj pre Smer. Na čele strany by ho nahradil minister kultúry Marek Maďarič a na čele vlády šéf parlamentu Pavol Paška.

Kažimír by zjemnil dlhovú brzdu
Opozícia odkazuje ministrovi financií Petrovi Kažimírov, že ak by chcel meniť ústavný zákon o dlhovej brzde, nemá rátať s jej podporou. Zmiernenie dlhovej brzdy naznačil Kažimír nedávno a pomohol si štatistickou úpravou nášho HDP nadol, čo nám dvihlo dlh. V tomto roku má byť dlh len tesne pod hranicou 55 percent.

Slovensko sa s Bruselom viac-menej dohodlo
Európska komisia vyčítala Slovensku pri mýtnom tendre doplnenie služieb do mýta bez súťaže či výhru štvrtej najdrahšej ponuky v tendri. Za to nám hrozila žaloba a v prípade prehry aj vysoká pokuta. Slovensko sa však hrozbe žaloby zo strany Bruselu vyhne. S Bruselom sa dohodlo, čo musí urobiť, aby komisia stiahla svoje výhrady.

Nájomných bytov je málo
S najväčšou výstavbou nájomných bytov sa v rámci slovenských miest začalo v Čadci. Rezort výstavby zadotoval túto výstavbu sumou vyššou ako jeden milión eur. V rámci krajov najviac prostriedkov zo štátnej kasy smerovalo do Prešovského kraja. Tu by malo byť k dispozícii 291 nájomných bytov. Bratislava dostala štátnu dotáciu na 48 nájomných bytov.

Zo zahraničia


Ukrajina hrá na dve strany
Ruský prezident Vladimir Putin sa s lídrom Ukrajiny Viktorom Janukovyčom dohodol, že Ukrajina dostane o tretinu lacnejší plyn a pôžičku 15 miliárd dolárov. Napriek ruskej pomoci sa však Ukrajina neotáča EÚ chrbtom. Jej predstavitelia počítajú s podporou v energetickej oblasti. Bez pomoci Slovenska sa tam Ukrajina nezaobíde.

Krajiny plnia podmienky záchranného programu
Španielsko a Portugalsko sa môžu na budúci rok vymaniť spod dohľadu trojky veriteľov. Írsku sa to už podarilo. Portugalsko dostalo z eurovalu 78 miliárd eur a Španielsko 100 miliárd eur na ozdravený plán. Španielsko by sa malo finančne osamostatniť v januári a Portugalsko v polovici budúceho roka. Pod dohľadom trojky by zostali len Grécko a Cyprus.

Merkelová je ikonou nemeckých politických dejín
Angelu Merkelovú zvolil Spolkový snem tretíkrát za sebou za nemeckú kancelárku. Zavŕšila sa tak dohoda o vzniku koalície konzervatívcov a sociálnej demokracie. Tábor koaličných poslancov však v tajnej voľbe nezachoval jednotu. Proti nej sa postavila aj časť koaličných zákonodarcov s opozičnými Zelenými a s krajne ľavicovou stranou Ľavica.

Zákazky bez súťaže si vláda obľúbila
Vláda Jiřího Rusnoka, ktorú bez podpory akejkoľvek strany vymenoval český prezident Miloš Zeman, míňa viac ako jej predchodkyňa. Úradníkom rozdala odmeny za 180 miliónov korún a za posledné tri mesiace uskutočnila 78 zákaziek bez súťaže. Spolu mali hodnotu takmer tri miliardy českých korún.