medan.sk

sledujte nás:

Výber z 18.11.2013

Z ekonomiky


Licencie sú pre niektoré firmy zničujúce
Licencie postihnú od budúceho roka všetky obchodné spoločnosti, ktoré neplatia daň z príjmov, alebo platia nižšiu ako je výška licencie. Rezort financií takto nastavené minimálne dane obhajuje. Tieto dane postihnú aj tých podnikateľov, ktorí z objektívnych dôvodov nemajú na ne peniaze.

Dotácie čelia kritike časti ekonómov
Rezort práce vyčlení z európskych a štátnych peňazí na dotácie 100 miliónov eur na 15–tisíc nových pozícií. Veková hranica na získanie dotácie sa zníži na 25 rokov. Mladý človek bude musieť byť nezamestnaný najmenej tri mesiace. Príspevok od štátu na úhradu mzdových nákladov bude maximálne 456,57 eura mesačne počas jedného roka.

Faktúry za plyn zostanú zachované
Poplatky za distribúciu plynu do slovenských domácností sa nezmenia. Slovenský plynárenský priemysel totiž ohlásil podanie návrhu na stanovenie cien plynu s nulovou zmenou cien. V budúcom roku sa tak nezmenia distribučné poplatky ani ďalšie zložky ceny plynu.

Vývoj vo výstavbe nájomných bytov
Rezort výstavby chce do oblasti nájomných bytov prilákať viac súkromných investorov. Bytovky by sa mohli stavať cez projekty verejno–súkromného partnerstva. Jedným z cieľov je zefektívnenie financovania nájomného sektora. Konkrétne predstavy, ako by sa s počtom nájomných bytov dalo pohnúť, rezortu ponúka Prvá stavebná sporiteľňa.

Z domova


Návrh zákona zvýhodňuje miestnych poľnohospodárov
Rezort pôdohospodárstva pripravuje zákon, ktorým sa predaj poľnohospodárskej pôdy skomplikuje. Predkupné právo majú mať agropodnikatelia, ktorí podnikajú najmenej tri roky. Rezort chce, aby pôdu vlastnili tí, ktorí vedia, ako ju obhospodarovať. Cieľom je aj zabrániť špekulatívnym nákupom.

Zmeny sa stretli s kritikou
Učitelia základných škôl tvrdia, že navrhnuté zmeny v predmetoch sú nepripravené. Nový štátny vzdelávací program chce okrem iného zrušiť povinnú angličtinu, pridať viac matematiky a chémie a ubrať z voliteľných predmetov. Nespokojnosť nevyvolávajú len nové plány, ale aj celá myšlienka zmien vo vyučovaní.

Všeobecných lekárov vo vyššom veku máme veľa
Hoci o prácu všeobecného lekára nie je záujem, poisťovne zatiaľ dokážu uzavrieť zmluvy s dostatočným počtom lekárov. Asociácia súkromných lekárov hovorí, že v najbližších piatich rokoch budeme potrebovať 700 nových všeobecných lekárov. Všeobecní lekári chcú robiť viac vecí, zvýšilo by im to príjmy.

Vlaky meškajú častejšie než v minulosti
Problémy s oneskorenými príchodmi a odchodmi vlakov sú vo všetkých častiach Slovenska. Za prvých deväť mesiacov tohto roka meškali vlaky v priemere necelé štyri minúty. Železnice tvrdia, že za väčším meškaním sú neočakávané vplyvy. Štátny železničný dopravca tvrdí, že ubudlo meškaní, ktoré spôsobil on.

Zo zahraničia


Téma zostáva stále otvorená
Politici sú za všeobecné spoplatnenie osobných vozidiel na nemeckých diaľniciach. Tvrdia, že nemeckí majitelia osobných áut by na to nemali doplatiť. Spoplatnenie osobných áut cudzincov na nemeckých diaľniciach žiada bavorská CSU. Bez oponentúry ju neprijímajú ani v CDU, sesterskej strane CSU, ani sociálni demokrati.

Opakované voľby v severnej časti Kosovskej Mitrovice
Severná časť Kosovskej Mitrovice, kde Srbi tvoria absolútnu väčšinu obyvateľstva, dostala príležitosť zopakovať si komunálne voľby. K urnám prišlo viac voličov ako pred dvoma týždňami. Krstimir Pantič, favorit Belehradu na post starostu už popoludní o štvrtej vedel, že ich je dosť na to, aby on a jeho volebný blok zvíťazili.

Predpovede analytikov sa začínajú napĺňať
Súčasná Líbya prestáva byť jednotným štátom. Likvidácia Líbyjskej džamáhiríje priniesla archaizáciu krajiny a spôsobila návrat k tradičným formám existencie. Ústredná vláda už kontroluje iba jednu z oblastí, a to Tripolitániu a aj to iba čiastočne. Európske štáty i USA sa zatiaľ zmohli iba na výzvy na zdržanlivosť.

Demonštrácie za a proti vláde Plamena Orešarského
Desaťtisíce ľudí vyšli v sobotu do ulíc dvoch bulharských miest. Kým v Sofii asi 30–tisíc ľudí prišlo podporiť vládu socialistického premiéra Plamena Orešarského, v Plovdive demonštrovali proti kabinetu opoziční pravičiari vedení Bojkom Borisovom. Čoraz viac sa ozývajú hlasy volajúce po mimoriadnych voľbách.