medan.sk

sledujte nás:

Výber z 18.10.2013

Z ekonomiky


Najviac majú škrtať obce
Z návrhu rozpočtu vyplýva, že vláda plánuje znižovať investície do opráv a údržby svojho majetku. Nejde o reálne šetrenie, ale len o odkladanie investícií do budúcnosti. Postupný pokles si naplánovali samotné ministerstvá. Šetrenie na investíciách sa dotkne najmä obcí a miest. Tie budú niesť viac ako polovicu kapitálových úspor.

Byrokracia na Slovensku neubúda
Byrokracia na Slovensku je na všetkých úrovniach štátnej správy, samosprávy, iných úradoch, ale aj v korporáciách. Behanie po úradoch však množstvo podnikateľov okráda o čas a peniaze. Vyriešiť by to mal projekt štátnej správy ESO. Ten už v praxi funguje, no výsledky zatiaľ nie je vidieť. Podnikatelia si od tohto projektu sľubujú veľa.

Dlhodobý problém Slovenska
Vláde sa nepodarilo zrýchliť čerpanie eurofondov. Podľa návrhu rozpočtu by mala v tomto roku minúť o takmer 170 miliónov menej ako vlani, ale nesplnila ani to, čo si naplánovali. V roku 2013 totiž ministerstvá minú len 2 miliardy eur. Za najväčšiu brzdu pri čerpaní fondov vláda označila zákon o verejnom obstarávaní.

Firmy majú platiť daňové licencie
O výške daňovej licencie pre firmy sa vie len toľko, že by mala v priemere stáť tisíc eur. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že na licenciách štát získa 120 miliónov eur ročne. Obchodné firmy v strate alebo tie, ktoré majú minimálny zisk, zaplatia štátu v roku 2015 novú daň. Vláda zatiaľ nepovedala, koľko budú daňové licencie stáť a od čoho bude ich cena závisieť.

Z domova


Kobra už prináša prvé výsledky
Kobra je špeciálny tím 36 inšpektorov práce, ktorý zriadil minister práce Ján Richter. Za dva týždne svojej existencie našla v približne šesťsto skontrolovaných firmách 80 nelegálne zamestnaných ľudí. Kobra je úspešná i preto, lebo rastie počet nelegálne pracujúcich. Dôvodom sú vyššie odvody pre živnostníkov či dohodárov.

Stavebný zákon má priniesť zmenu na strane úradov
Stavebný zákon by mal úradom prikazovať, do akej dlhej lehoty sú povinné vydať stavebné povolenie a stanoviť sankcie, že sa táto doba zo strany úradu nesplní. Rezort dopravy tak ustúpi obyčajným stavebníkom, ktorí na túto medzeru poukazujú v návrhu zákona. Nový zákon by mal platiť od júna 2014.

Rakúske a nemecké firmy majú o Slovákov záujem
Vyššie platy a malá vzdialenosť lákajú Slovákov zamestnať sa v Rakúsku a Nemecku. Sedemnásť firiem a inštitúcií z Rakúska a Nemecka ponúka stovky pracovných pozícií. Zamestnávatelia sú so Slovákmi spokojní. Ponúkajú im prácu v hotelierstve, opatrovateľských službách a zháňajú najmä kvalifikovaných ľudí.

Návrh rozpočtu sklamal viacerých učiteľov
V rozpočte nie sú zahrnuté výdavky na dohodnuté vyššie mzdy pre učiteľov. Na potvrdenie si musia počkať do schválenia rozpočtu v parlamente. Podľa odborárov by na vyššie mzdy malo ísť 80 miliónov eur. Tieto peniaze však návrh rozpočtu neudáva. Rezort školstva tvrdí, že zvyšovanie platov učiteľov má svoje miesto v rozpočte.

Zo zahraničia


Dokument začal platiť okamžite
Americký prezident Barack Obama podpísal dohodu schválenú oboma komorami Kongresu. Tá zabráni hroziacej platobnej neschopnosti USA a umožní vláde opätovne fungovať v normálnom režime. Peniaze sú k dispozícii len do 15. januára 2014. Dohoda o zvýšení dlhového stropu je časovo obmedzená 7. februárom.

Známy je už jeden možný ústupok
V Nemecku začnú konzervatívci a sociálni demokrati rokovať o vytvorení vládnej koalície. K vzniku vlády môže viesť ústupok. Konzervatívci totiž pripustili zavedenie celoštátnej minimálnej mzdy vo výške 8,5 eura za hodinu. Nemecká automobilka BMW poslala na konto CDU najvyššiu sumu vo volebnom roku 2013.

Hollande strávi v Bratislave jeden deň
Na Slovensko pricestuje francúzsky prezident François Hollande. V doterajšej histórii samostatného Slovenska tu ešte francúzska hlava štátu nebola. Hollandov program zatiaľ nie je úplne známy. Predpokladá sa podpis Akčného plánu Strategického partnerstva na roky 2013 – 2018.

Peking sa posilňuje
Napätie medzi Taiwanom a Čínou stále trvá. Taiwan môže byť v ohrození už v roku 2020. Ak bude dovtedy pokračovať modernizácia čínskej armády, Taiwanu už nepomôže, že Američania ručia za jeho ochranu. Peking bude vedieť ostrov izolovať, americké lietadlové lode zneškodniť a vylodiť sa na ostrove.