medan.sk

sledujte nás:

Výber z 18.10.2012

Z ekonomiky


ZMOS súhlasí s návrhom rozpočtu
Združenie miest a obcí Slovenska uzavrelo s vládou dohodu o ušetrení 166 miliónov eur. Ak však mestá budú chcieť okrem splácania úverov tvoriť aj ďalšie úspory, škrty sa zrejme nevyhnú ani základným službám pre občanov. Rizikom sú najzadlženejšie radnice.

Akcionári návrh na zvýšenie cien plynu nestiahli
Zahraniční akcionári Slovenského plynárenského priemyslu sa vzopreli premiérovi Robertovi Ficovi a návrh na zvýšenie cien plynu nestiahli. Vláda preto odmietla rokovať o prevode 49 percent akcií na českú spoločnosť Energetický a průmyslový holding. SPP chce zvýšiť ceny pre domácnosti o 18, respektíve 25 percent.

Ceny nehnuteľností sa neskôr môžu zvyšovať
Súčasné obdobie slovenského trhu s bývaním možno označiť ako obdobie konsolidácie. Ceny nehnuteľností sa môžu opäť zvyšovať. Nárast cien by však nemal ísť podobným tempom ako v minulosti. S rodičmi žije dvakrát viac mladých Slovákov, ako je to v krajinách Európskej únie.

Najhorúcejšou témou bude banková únia
Lídri EÚ budú rokovať o témach ako zastaviť množenie dlhových hriešnikov, hlbšia integrácia európskych štátov či prísnejší dozor nad bankami. Slovensko na prísnejší dohľad bánk nekývlo a nechce tlačiť na jej časový harmonogram zavedenia. Premiér Robert Fico spochybnil, že banková únia začne fungovať už od budúceho roka.

Z domova


Slovensko má problémy vo viacerých bodoch
Európska komisia tvrdí, že malým a stredným firmám sa na Slovensku podniká ťažko. Podnikateľské prostredie zaostalo vlani za európskym priemerom, pričom sa nemení. Zaostávame v prijímaní opatrení na zjednodušovanie administratívy a zlá je aj komunikácia s vládou. Slováci však využívajú výhody jednotného európskeho trhu.

Európski socialisti si vyberajú medzi Ficom a Schulzom
Premiér Robert Fico je jedným z možných kandidátov na predsedu Európskej komisie. Strana európskych socialistov si vyberá medzi ním a Martinom Schulzom. O kandidatúre mal Fico hovoriť aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Fico vyhlásil, že má jediný záujem, a to zostať na Slovensku.

Smer zabezpečil beztrestnosť štátnym úradníkom
Úradníci, politici a sudcovia budú za chybné rozhodnutia takmer nepostihnuteľní. Smer schválil novelu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone moci. Rezort spravodlivosti to obhajuje, že povinnosť vymáhať náhradu je problematická. Stáva sa totiž, že štát prizná občanovi náhradu, hoci úrad konal v súlade so zákonmi.

Vláda zatiaľ projekt jednej poisťovne neschválila
O zavedení jednej poisťovne vláda rozhodne neskôr, ako plánovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Minister spravodlivosti Tomáš Borec tvrdí, že rizikom pri kúpe poisťovní je, že štát zaplatí viac, ako je trhová hodnota. Borec upozornil aj na možné riziko nesúladu s európskym či ústavným právom.

Zo zahraničia


Predvolebný cenzus zvýhodní Fidesz
Na parlamentných voľbách v Maďarsku sa budú môcť zúčastniť len voliči, ktorí sa na voľby včas zaregistrujú. Novela má technické detaily predvolebnej registrácie zakotviť priamo v ústave. Podľa opozičných socialistov tým Fidesz priznáva, že je viazanie výkonu volebného práva na registráciu v rozpore so súčasnou ústavou.

Európski lídri si môžu vydýchnuť
Európski lídri presvedčili finančný svet o tom, že sa dokážu popasovať s problémami Španielska. Ratingová agentúra Moody’s mu preto neznížila rating. Grécko sa síce podriadilo diktátu zo strany Medzinárodného menového fondu a Európskej únie, ale s medzinárodnými záchrancami sa nezhodol na reforme trhu práce.

Atmosféra medzi kandidátmi bola napätá
Americký prezident Barack Obama zabudol na posledný debakel a v debate porazil svojho vyzývateľa Mitta Romneyho. Napravil si tak povesť po prvej nevydarenej debate. Romney nezvládol argumentáciu k rovnoprávnosti mužov a žien. Za to si vyslúžil tvrdú kritiku.

Maďarsko predstavilo úsporné opatrenia
Maďarská vláda rozhodla o ďalších úsporných opatreniach v hodnote 1,32 miliardy eur. Vláda nezníži bankovú daň na polovicu, vzrastie poplatok za finančné transakcie, zavedú novú daň na dodávku elektriny, vody a plynu, zmenia sa výpočty zdanenia nefinančného odmeňovania zamestnancov či miestnej dane z podnikania.