medan.sk

sledujte nás:

Výber z 18.09.2012

Z ekonomiky


Slovenská ekonomika bude rásť pomalšie
Slovenská ekonomika má v budúcom roku rásť o 2,1 percenta. Napriek tomu však zostaneme medzi najrýchlejšími krajinami v regióne. Maďarsko i Česko majú rásť len niečo vyše percenta. S očakávaným 2,5-percentným rastom nás predbehne iba Poľsko. Okrem nezamestnaných pocítia spomaľovanie aj pracujúci ľudia.

Slovákom sa bude žiť horšie než sa čakalo
V tomto roku dostala časť ľudí v tomto roku na výplatných páskach viac, avšak celý rast platu im zhltnú vyššie ceny. Podľa rezortu financií sa im plat po odrátaní inflácie reálne zníži o 1,2 percenta. Oproti očakávaniam je to štvornásobný prepad. Firmy tvrdia, že zvyšovaniu platov bráni zadrhávanie ekonomického rastu.

K regulácii cien palív sa nepristúpi
Rezort financií nebude obmedzovať ceny motorových palív. Koncom minulého týždňa sa regulácia cien palív pripúšťala. Vláda nezníži ani spotrebné dane. Reguláciu cien palív by privítala Bratislava, ktorú ťažia náklady na prevádzku hromadnej dopravy. Benzín stojí na pumpách 1,60 eura za liter a nafta 1,49 eura.

Čakajú nás ďalšie zmeny v penzijnom systéme
Minister financií Peter Kažimír považoval prijaté zmeny v penzijnom systéme za dostatočné. Analytici však upozornili, že systém je stále neudržateľný a budú potrebné ďalšie úpravy. Potreba prijímania ďalších opatrení bude závislá od celkového vývoja verejných financií.

Z domova


Energetické firmy tak budú povinne informovať o zákazkách
Z nového zákona o regulácii vyplýva, čo všetko budú musieť firmy regulátorovi posielať. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví očakáva, že bude vedieť posúdiť, či návrh na zvyšovanie cien je opodstatnený alebo nie. Cieľom je zistiť, či verejné súťaže, ktoré plynári či elektrikári vypisujú, sú v poriadku alebo nie.

Štátu sa podarilo predať cenné papiere
Slovensko si požičiavalo na finančných trhoch. Predalo totiž cenné papiere za 115 miliónov eur. Bolo to dvojnásobne viac než 50 miliónov eur, ktoré očakávala od predaja Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Takmer polovica z akceptovanej sumy smerovala do portfólií zahraničných investorov.

Pravidlá štátnych nákupov Kaliňák nestiahne
Novelu zákona o verejnom obstarávaní kritizuje opozícia, mimovládne organizácie, ale aj poslanci Smeru. Ministerstvo vnútra dostalo cez tisíc pripomienok. Najväčšia časť kritiky sa vzniesla voči inštitútu strategickej zákazky. Nový návrh by mohol podľa SDKÚ vypracovať aj minister financií Peter Kažimír.

Parlament má priniesť rýchlu pomoc pri nehode
Európska komisia žiada, aby sa na Slovensku viac zbierali a využívali informácie z diaľnic. Smer navrhol vybudovať Národný systém dopravných informácií. Niektorí poslanci tvrdia, že tak chce zaviesť elektronické mýto pre osobné autá. Poslanci rozhodnú aj o tom, či a ako sa budú u nás monitorovať autá.

Zo zahraničia


Dve bieloruské strany stiahli svojich ľudí z kandidátky
Bieloruská opozícia sa rozhodla bojkotovať parlamentné voľby. Bieloruský národný front a Zjednotená občianska strana už odvolali svojich kandidátov. Podľa nich nemôžu byť voľby legitímne. Časť obyvateľstva by svoju nespokojnosť s režimom Alexandra Lukašenka mohla vyjadriť bojkotom volieb.

Čínski demonštranti zapálili japonské predajne
Dlhoročný spor Číny a Japonska o ostrovy Senkaku už tvrdo ochromuje japonský biznis. Japonsko totiž ostrovy kúpilo a mestá v Číne ničia čokoľvek japonské, od áut, cez výrobné a maloobchodné prevádzky. Čína smeruje do Japonska 8,4 percenta svojho exportu a Japonsko do Číny 18 percent.

Nemci strácajú záujem o euro
Väčšina Nemcov si myslí, že bez spoločnej európskej meny by na tom boli lepšie. Francúzi by zase odmietli zmluvu, ktorá k zavedeniu eura viedla. Euro podľa väčšiny zhoršilo nezamestnanosť v krajine aj konkurencieschopnosť ekonomiky a zdvihlo ceny.

Školáci v Chicagu majú neplánované prázdniny
Učitelia v Chicagu sa odmietajú vrátiť do škôl, kým mesto neprehodnotí reformu vzdelávania. Chicagský starosta chce štrajk učiteľov pohnať pred súd. Učitelia odmietajú jeho reformu, ktorou chce zvýšiť kvalitu výučby a skrotiť narastajúce výdavky.