medan.sk

sledujte nás:

Výber z 18.06.2013

Z ekonomiky


Štát nemá k dispozícii odhad
Výber DPH u nás funguje v porovnaní s ostatnými krajinami zle. Dostávame z nej o dve miliardy eur menej, ako by sme mohli. K zhoršeniu došlo pred krízou a odvtedy sa to nezlepšuje. Politici najčastejšie spomínajú ako dôvod platenie bez bločkov a faktúr. Štát nevie, koľko peňazí sa stráca v podvodných vratkách DPH.

Prieskum spoločnosti Bisnode Slovensko
Biznis na Slovensku znamená viac ako 55 miliárd eur a 220-tisíc firiem. Slováci majú u nás najviac firiem a kontrolujú najviac kapitálu. Veľké spoločnosti a exkluzívne odvetvia si však rozobrali cudzinci a firmy z daňových rajov. Najvyhľadávanejšie krajiny na daňovú optimalizáciu sú pre slovenské firmy Holandsko a Cyprus.

Odhad ministerstva financií
Automobilový priemysel bol vlani hlavným ťahúňom exportu. Tento rok však rezort financií počíta s rastom exportu tovarov o 3 percentá, pričom príspevok automobiliek má byť na úrovni –0,6 percenta. Automobilky síce avizujú, že vyrobia viac vozidiel ako vlani, na ich tržbách a exporte sa to však adekvátne neprejaví.

Štát zmluvu o stavbe tunela ešte nepodpíše
Štát pridelí firme Doprastav stavbu 7,5-kilometrového tunela Višňové. Je tak napriek tomu, že predložila druhú najlacnejšiu ponuku. Doprastav si za výstavbu pýta zhruba 384 miliónov eur. Skanska, ktorá dala o 44,5 milióna eur lacnejšiu ponuku, Národná diaľničná spoločnosť vylúčila. Skanska sa tak môže odvolať.

Z domova


Čižnár hovoril o svojich predstavách
Budúci kandidát na generálneho prokurátora Jaromír Čižnár chce zmeniť tvár prokuratúry tak, aby sa o nej hovorilo v pozitívnych súvislostiach. Naznačil, že je proti modelu štátneho zastupiteľstva. Štruktúra prokuratúry však bude iná, zmení sa počet jej odborov. Ako ju zmení personálne, Čižnár nepovedal.

Glváč obvinil Galka
Minister obrany Martin Glváč obvinil pri kauze údajného tunelovania vojenskej tajnej služby svojho predchodcu Ľubomíra Galka. Obvinil ho z obchodovania s funkcionárom bývalej ŠtB a z rozvratu tajnej služby. Glváč vrdí, že na začiatku problémov stála Galkova kauza s odpočúvaním.

O pripomienke sa bude hlasovať v parlamente
Prezident Ivan Gašparovič navrhuje zmierniť tresty pre zdravotníkov, ktorí odmietnu nastúpiť do služby počas krízovej situácie. Vetoval preto novelu Trestného zákona. V pôvodnom návrhu sa počítalo s odobratím licencie lekára na 10 rokov, prezident navrhuje zmierniť trest na dva roky. Slovenská lekárska komora oceňuje jeho prístup.

NDS vraj sumu platiť nechcela
Premiér Robert Fico kritizoval zvyšovanie cien diaľníc cez dodatky k zmluvám. Dnes neodpovedá, či je v poriadku, ak konzorcium firiem vedené Váhostavom môže dostať cez dodatok k zmluve na stavbu úseku diaľnice Sverepec -Vrtižer takmer šesť miliónov eur navyše. Exminister dopravy Ján Figeľ za tým vidí tunelovanie štátnych peňazí.

Zo zahraničia


Česká pravicová vláda skončila
Prezident Miloš Zeman bude vyberať nástupcu predsedu vlády Petra Nečasa. Ten odstúpil pre protikorupčnú policajnú akciu a špehovaciu aféru Jany Nagyovej. Zeman prijal demisiu priamo od Nečasa. Zeman sa stretne s lídrami českých parlamentných strán. Bude s nimi hovoriť, či niekto dokáže vytvoriť vládu, ktorá by v parlamente získala väčšinu.

Projekt môže štartovať o rok.
Každý Európan si môže v budúcnosti prilepšiť o 545 eur ročne, a to vďaka zóne voľného obchodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. Dohaduj ju politickí lídri G8. Definitívna dohoda by mohla padnúť v priebehu 12 až 18 mesiacov. Týmto projektom by si únia mala ročne prilepšiť o 119 miliárd eur.

Bruselu a Holandsku rastie dlh
Šetrenie ohlásili Belgicko i Holandsko. Kým Belgicko potrebuje škrty za 500 miliónov eur, Holandsko hľadá šesť miliárd eur. Belgičania majú problémy aj s dlhom. Podpísala sa pod to najmä nestabilná politická situácia či najzadlženejší podnikový sektor v eurozóne.

Nečasova vláda dvíhala dane a šetrila
Českí ekonomickí analytici tvrdia, že Nečasova vláda bola jednými z mála, ktorí sa držali zodpovednosti. Rozhodla sa totiž škrtať podobne ako celá Európa. Jej dlh však nebol a ani nie je v porovnaní so zvyškom únie vôbec vysoký. No napriek tomu konsolidovala. Medzi najkritizovanejšie opatrenia patrilo zvyšovanie DPH.