medan.sk

sledujte nás:

Výber z 18.04.2012

Z ekonomiky


DSS sa zárukám v II. pilieri nebránia
Dôchodkové správcovské spoločnosti sa majú rozhodnúť, či sa zavedú garancie alebo vláda otvorí druhý pilier. Nevie sa ako by garancie mali vyzerať. DSS sa zárukám nebránia a otvorenie systému sa im nepozdáva. SDKÚ-DS pripravuje petíciu za ochranu druhého dôchodkového piliera.

Vláda môže naraziť na problém
Rezort financií chce presadiť progresivitu daňového systému. Zahraničné firmy uviedli, že ak sa daň z príjmu pre firmy so ziskom nad 33 miliónov eur zvýši na 22 alebo 23 percent, prehodnotia svoje pôsobenie u nás. Podľa nich stratíme konkurencieschopnosť.

Nárast cien v Európe a na Slovensku
Slovensko zasiahol najvyšší nárast cien v Európskej únii. Ceny za prvý štvrťrok narástli o štyri percentá. Analytici očakávajú, že v apríli sa rast cien pribrzdí. Rast zasiahol aj Maďarsko, Česko a Poľsko.

Slovensko porastie najrýchlejšie
Na dlhovú krízu v eurozóne môže doplatiť aj Slovensko. Ekonomiku už brzdí aj Španielsko. Medzinárodný menový fond preto znížil odhad rastu ekonomiky. HDP eurozóny sa má tento rok znížiť o 0,3 percenta. Slovenská ekonomika má narásť o 2,4 percenta.

Z domova


Zmena sa dotkne všetkých do 58 rokov
Smer-SD hovorí o predĺžení penzijného veku, ktorý má ísť podľa modelu, že čím dlhšie budeme žiť, tým neskôr pôjdeme do dôchodku. Zmena by mala platiť od roku 2016. Odborníci plán ministerstva práca schvaľujú.

Stámilióny eur sa majú uvoľniť
Európska únia má problém s preplácaním prostriedkov z eurofondov členským krajinám. V prípade Slovenska predstavujú naše pohľadávky 330 miliónov eur. Tie by mali byť uhradené do konca mája.

Japonsko prispeje eurozóne
Japonsko chce eurozóne pomôcť pôžičkou vo výške 45 miliárd eur cez MMF. Nie je však spokojné s vývojom v Európe a nalieha, aby posilňovala ochranné opatrenia. S pomocou Európe váha Čína, Rusko či Brazília.

Na Slovensku má ostať maximálne sedem univerzít
O označenie univerzita by mali prísť dve vysoké školy. Ide o Univerzitu J. Selyeho a Trenčiansku univerzitu A. Dubčeka. O titul univerzita má však prísť až 14 škôl. Minister školstva Dušan Čaplovič tvrdí, že kritériá Akreditačnej komisie neboli prísne.

Zo zahraničia


Orbán chce Ádera za prezidenta
Maďarský premiér Viktor Orbán chce aby sa budúcim maďarským prezidentom stal János Áder. Európski politici však s týmto výberom nesúhlasia. Dôvodom je Áderov podiel na príprave zákonov, ktoré Brusel kritizoval.

Svetová banka má nového lídra
Prezidentom Svetovej banky sa stal Američan Jim Yong Kim. Presadzovať chce také zriadenie, ktoré bude efektívne reagovať na potreby klientov. Pri hľadaní riešení bude uprednostňovať dôkazy pred ideologickými záujmami.

Prvé kolo volieb sa uskutoční túto nedeľu
Francúzsky prezidentský kandidáti majú skoro rovnakú dôveru. Jedna anketa im predpovedá remízový percentuálny zisk. V rozhodujúcom dueli by vraj zvíťazil François Hollande. Voľbu prezidenta chce ignorovať rekordný počet Francúzov.

Ozbrojenci útočia na vládnych vojakov
V niektorých oblastiach Sýrie pokračuje streľba aj napriek prímeriu schválenému BR OSN. Opozícia z toho obviňuje vládne jednotky. Podľa úradov sú za útokmi odporcovia režimu.